sobota, 28. december 2024 leto 29 / št. 363
Prozorna igra: Milan Kučan proti socializmu in spomeniku
Spomenik je spomin na preteklost, na osebo, na čas, na dogodek.
Milan Kučan je pred kratkim v svojem govoru na Vrhniki o preteklosti in sedanjosti spet vrgel kost v javnost z idejo o postavitvi spomenika osamosvojitve na Trgu republike, na mestu kjer sedaj stoji veličasten Spomenik revolucije, največje in najpomembnejše kiparsko delo, prava umetnina kiparja Draga Tršarja.
Njegov Spomenik revolucije na osrednjem državnem mestu, na Trgu republike, je spomin na ključno obdobje slovenskega naroda in slovenske države, ko smo si Slovenci v 45 letih revolucionarnega socializma zgradili in dosegli republiko Slovenijo, resda socialistično, vendar državotvorno, ki je bila ob koncu Jugoslavije leta 1990 zrela za suvereno in samostojno državnost.
Rušenje spomenikov nikoli ni (bila) dobra ideja.
— don stariha (@starihalj) May 9, 2023
To nam je dal socializem in nihče drug, še najmanj Kučan in mladi mladinski ter komunistični povzpetniki, ki so tudi s pomočjo Kučana po letu 1990 zajahali oblast, nas prevarali in oskubili, skregali, izdali, zadolžili ter zamorili še za prihodnost.
Kučan je v svojem govoru na Vrhniki, v govoru s katerim je še enkrat več dokazal svojo politično majhnost, tudi izdajstvo preteklosti, ko se je s samo enim zamahom z levo komunistično roko nonšalantno odrekel spomeniku revolucije na Trgu republike in se pokazal kot pravi politični konvertit, ki za svoj interes proda vse in vsakogar.
Kučan se je kar mimogrede za svojo promocijo, tokrat kot demokrat, odrekel še spomeniku revolucije na Trgu republike.
Spomeniku, ki je po njegovem mnenju preteklost in, ki po njegovem prepričanju deli slovenski narod, zato bi Kučan rad na njegovo mesto postavil nov spomenik osamosvojitvi, simbol, ki bi po njegovem kar naenkrat povezoval narod in bil vodilo novim generacijam. Kučan je dal jasno vedeti, da je treba odstraniti Spomenik revolucije in na njegovo mesto postaviti njegov spomenik osamosvajanja.
S takim predlogom se je Kučan ustrelil v koleno.
Brisanje preteklosti je zmeraj nevarno in slabo za prihodnost. Slovenski narod ima dober zgodovinski spomin in se zaveda, da nam je upor proti okupatorju med drugo svetovno vojno dal legitimnost, revolucionarnost velikih sprememb, da smo zrel, odgovoren, pozitiven narod, ki je za ceno lastnega življenja tvegal izbris iz obličja sveta in zmagal.
Prav desetletja socializma v socialistični Jugoslaviji nam je na svoj način dalo enotnost naroda, ne delitev, dalo nam je ekonomsko pravičnost, socialni mir, materialno podlago, varnost, izgrajen sistem upravljanja in zaščite ter samozavest, da smo dozoreli za suvereno samostojno državo!
#besedanikonj@Delo pic.twitter.com/CoLSfS0NpA
— Rok Tamše (@RokTame) May 18, 2023
To je bil velik korak za mali narod sredi Evrope, to nam je dal socializem, simbolno, zgodovinsko zapečaten v Spomenik revolucije na Trgu republike.
In slovenski narod se tega spomenika in spomina na enotno, varno, pravično, svobodno in zadovoljno življenje ne bo odrekel dokler bo imel narod slovenstvo in zgodovinski spomin in dokler so slovenski politiki s Kučanom na čelu, vse drugo samo ne državniki in pravi domoljubi.
Neverjetno, da se gre odhajajoči politik Milan Kučan, edini še živeči življenjsko poklicni politik iz socializma, tako prozorno igro, brisanje spomina na socializem in s tem tudi na Kučanovo neuspešno štiriletno vodenje slovenskih komunistov, o katerem najrajši molči in ga briše iz spomina.
Kučan bi si očitno rad z idejo nekega nepotrebnega spomenika osamosvajanja s katerim bi zavrgel spomenik revolucije in spomin na zadovoljno življenje Slovencev, izbrisal tudi svojo komunistično preteklost in svojo politično barantanje z vsakim za vsako ceno na račun slovenskega naroda in države.
Milan Kučan si ne zasluži spomina!
Anton Peinkiher, Ljubljana