REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Protest v Ljubljani: Stop sankcijam Rusiji, proti ameriški vojni in pošiljanju orožja Ukrajini!

Protest v Ljubljani: Stop sankcijam Rusiji, proti ameriški vojni in pošiljanju orožja Ukrajini!Množica na Prešernovem trgu je prvi dokaz, da je v Sloveniji precejšen delež ljudi, ki navkljub prevladovanju zavajajoče medijske slike še vedno mislijo samostojno, nasprotujejo zgrešeni politiki EU do ukrajinsko-ruske vojne in ohranjajo kritično držo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Ljubljani so se ta petek ob 17. uri zbrali protestniki, ki nasprotujejo sedanji zgrešeni politiki Evropske unije do ukrajinsko-ruske vojne.

Že doslej so se demonstranti ob petkih zbirali pred ruskim veleposlaništvom, a tokrat jih je bilo v središču mesta bistveno več.

Niso imeli sicer državne podpore in medijske zaslombe »osrednjih« medijev, kot je bilo to istega dne v primeru demonstracij v podporo kijevskemu režimu, kljub temu pa se je na Prešernovem trgu zbralo več sto ljudi.

Množica na Prešernovem trgu je prvi dokaz, da je v Sloveniji precejšen delež ljudi, ki navkljub prevladovanju zavajajoče medijske slike še vedno mislijo samostojno in ohranjajo kritično držo.

Nastopilo je več organizatorjev protesta, med njimi pa je spregovorila tudi nekdanja poslanka Levice Violeta Tomić.

Opisala je, kako je sama doživela rusofobno politiko v Svetu Evrope in kritizirala politiko EU ter zveze NATO, ki je po njenem mnenju največji krivec za konflikt med Rusijo in Ukrajino.

Z glasnimi vzkliki neodobravanja ob omenjanju zveze NATO in vzkliki podpore in ploskanju ob omenjanju Rusije so svoje strinjanje z besedami govornikov izražali tudi zbrani protestniki.

Med drugim so zahtevali tudi ponovno delovanje ruskega znanstvenega in kulturnega centra v Ljubljani, katerega delo je onemogočila Janševa vlada, nato pa je s politiko Janeza Janše nadaljevala tudi vlada Roberta Goloba.

Demonstranti so tudi z napisi na plakatih, ki so jih držali v rokah in postavili ob Prešernov spomenik jasno dali vedeti, da ne podpirajo sedanje vojnohujskaške politike EU in Slovenije.

Z zastavami Rusije so izražali solidarnost z ruskim narodom in prebivalci Donbasa, o trpljenju katerih se v Sloveniji praktično sploh ne poroča.

Slovenija se je s tem pridružila vrsti držav, v katerih so že potekali in še potekajo podobni protesti, na primer v ZDA, Nemčiji, Italiji, Franciji, Avstraliji

Zadnji posnetki prihajajo na primer iz Poljske, kjer sporočajo, da to ni njihova vojna.

Podobno je tudi v drugih mestih v Evropi.

»Več orožja pomeni več nasilja in ne več miru.

Zahodne elite vedo, da oboroževanje Ukrajine ne bo zmanjšalo konflikta, vsekakor pa bo precej obogatilo bilance oboroževalne industrije v ZDA in deloma EU. Na račun davkoplačevalcev seveda,« so zapisali organizatorji protesta v svojem pozivu.

»Slovenija bi lahko z nekaj zdrave pameti uporabila dve redki pozitivni lastnosti, ki sta nam v globalni politiki še ostali, to je načelno prizadevanje za mir in tradicionalno tovarištvo med slovenskim in ruskim narodom na eni strani, ter ukrajinskim na drugi. Bili bi lahko most med stranema v konfliktu. Oz. se vsaj trudili, da bi bili.

Toda ne, do Zahoda lakajsko naravnana zunanja politika zadnjih dveh vlad nas je odločno in brez razmisleka postavila na stran simpatizerjev neonacistične hunte v Kijevu, s čimer smo si zapravili še tisto malo mednarodnega spoštovanja, kolikor nam ga je še ostalo iz časov skupne države. S pošiljanjem starega železja smo izgubili stare prijatelje, pridobili pa nobenih novih…,« so zapisali organizatorji protesta v svojem pozivu.

Protest je minil mirno, incident je izzvala le skupina mlajših Ukrajincev, ki je poskusila zmotiti protestnike s provokacijami.

Eden med njimi pa je celo ukradel rusko zastavo.

Demonstracije so bile še toliko bolj uspešne tudi zato, ker so bile izvedene ne samo ob skoraj popolnem medijskem molku večine slovenskih cenzuriranih medijev, pač pa tudi v nasprotju z zelo agresivno propagando večine slovenskih medijev, ki vojno v Ukrajini prikazujejo popolnoma neobjektivno.

Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Množica na Prešernovem trgu je prvi dokaz, da je v Sloveniji precejšen delež ljudi, ki navkljub prevladovanju zavajajoče medijske slike še vedno mislijo samostojno in ohranjajo kritično držo.

Število le-teh pa se bo z napredovanjem demilitarizacije in denacifikacije v Ukrajini v naslednjih mesecih in padanjem mask, s katerimi se zakrivajo pravi organizatorji te tragične in povsem nepotrebne vojne – samo še povečevalo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek