sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Prihodnji teden v parlamentu: Poslanci bodo v ustavo vpisali pravico do pitne vode
Pred poslanci je prihodnji teden zahtevna seja z natrpanim dnevnim redom. Dva dneva bodo namenili obravnavi proračunskih dokumentov, poleg tega bodo v ustavo zapisali pravico do pitne vode. Posvetili se bodo tudi ugotovitvam preiskovalne komisije o bankah.
V ustavi bo odslej zapisana pravica do pitne vode
Državni zbor bo na tokratni seji odločal tudi o vpisu pravice do pitne vode v ustavo. V četrtek imajo namreč na mizi predlog ustavnega zakona, s katerim bi v 70.a člen ustave zapisali, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago.
Po daljši razpravi na seji ustavne komisije so poslanci tudi predlagali zapis, ki določa, da oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno. S tem so popravili prvotno besedilo, po katerem bi oskrbo z vodo zagotavljala država prek neprofitne javne službe, kar pa je naletelo na nasprotovanje gospodarstva in občin.
Ustavni zakon mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino. Če bo sprejet, ga mora DZ v osmih dneh tudi razglasiti, kar bodo poslanci predvidoma storili na izredni seji 25. novembra. Po spremembi ustave pa bo treba ustrezno uskladiti tudi preostalo zakonodajo.
O ugotovitvah bančne preiskovalne komisije delno na javni, delno na zaprti seji
Poslance na redni seji čaka tudi obravnava vmesnega poročila o dogajanju v Factor banki in Probanki, ki ga je pripravila bančna preiskovalna komisija. Ta je tekom zaslišanj prič in preko dokumentacije, ki jo je pridobila od bank in Banke Slovenije, ugotovila slabe bančne prakse. Zanje so odgovorne uprave in nadzorni svet, pa tudi bančni regulator, je ugotovila komisija.
Zato državnemu zboru v sprejem predlaga več sklepov. Med drugim komisija predlaga ustrezne popravke zakonodaje na področju kazenskega postopka ter ustanovitev specializiranega sodišča za pregon bančne kriminalitete. Prav tako naj bi poročilo kot naznanitev suma storitve kaznivih dejanj posredovali nacionalnemu preiskovalnemu organu, specializiranemu državnemu tožilstvu in ministrstvu za notranje zadeve.
Ker je poročilo delno zaupno, ga bo DZ obravnaval v dveh delih. Javni del seje bo v petek, zaprti pa šele v ponedeljek, da bodo pristojne službe lahko medtem ustrezno pripravile parlamentarno dvorano.
Odbor za obrambo o socialnem položaju vojakov
Odbor za obrambo bo v ponedeljek, po koncu plenarne seje, na zahtevo poslancev SDS in NSi razpravljal o socialnem položaju pripadnikov Slovenske vojske (SV). V dveh opozicijskih strankah namreč menijo, da je stanje v SV katastrofalno, pri tem pa odgovorni ne naredijo ničesar, da bi se izboljšalo.
Zato DZ v sprejem predlagajo priporočilo, s katerim bi vladi priporočil, naj pripravi poročilo o socialnem položaju vojakov in predlaga konkretne rešitve za izboljšanje njihovega položaja še v letošnjem letu.
Poslanci SDS in NSi so hkrati zahtevali sklic izredne seje, na kateri bo obravnavali omenjeno priporočilo. Izredna seja bo predvidoma 25. novembra, ko bo DZ verjetno tudi razglasil ustavni zakon o vpisu pravice do pitne vode v ustavo.