REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Posegi odpadajo, zdravniki grozijo z zaostrovanjem stavke

Posegi odpadajo, zdravniki grozijo z zaostrovanjem stavkeFIDES

Na četrti dan stavke zdravnikov po večini zdravstvenih zavodov odpadajo zdravstvene storitve. Vlada in zdravniški sindikat Fides se še nista uspela uskladiti, zato zdravniki napovedujejo, da bodo v torek zaostrili stavko, če do ponedeljka ne bodo našli skupne besede. Pogajanja je tako pričakovati tudi med vikendom.

Glavni stavkovni odbor sindikata Fides ni bil zadovoljen niti z današnjim predlogom vlade. Po besedah predsednika sindikata Konrada Kuštrina se jim je vlada približala le glede zahtev okoli variabilnega dela plače. Po njegovih navedbah vlada predlaga, da bi se delo zdravnikov točkovalo, v primeru preseganja standardov in normativov pa bi lahko prejeli zdravniki tudi za 30 odstotkov višjo plačo.

"Glede drugih najpomembnejših stavkovnih zahtev smo še daleč vsak k sebi," je dejal in pri tem navedel vprašanje standardov in normativov ter spremembe plačnega sistema. Potrdil je, da je ministrstvo za zdravje v ponedeljek potrdilo, da priznavajo standarde in normative, kot so zapisani v modri knjižici. Zdaj pa po njegovih navedbah na vsak način poskušajo narediti to, da bi jih spremenili v nasprotju z modro knjigo. "Ne strinjamo se z dejstvom, da bi jih recimo potrjeval zdravstveni svet, ker je to politično telo," je dejal.

Vlada je v četrtek predlagala, da bi predlog zakona o sistemu plač v javnem sektorju poslala v usklajevanja sindikatom do konca decembra. Ker je bil za Fides ta predlog popolnoma nesprejemljiv, je vlada danes predlagala drugi rok. To je 31. november, a tudi s tem v Fidesu niso zadovoljni, saj želijo, da so omenjene plačne spremembe v DZ sprejete v enem mesecu.

S plačnimi spremembami bi med drugim lahko zdravniki presegli 57. plačni razred. Koliko bi bilo takih zdravnikov, Kuštrin natančno ne ve. Ocenjuje pa, da manj kot desetina.

Fides je vladi že poslal nov predlog sporazuma o prekinitvi stavke, čeprav ne želi razkriti njegove vsebine. Vladi pa predlagajo, da bi se pogajali čez ta konec tedna. "Če do ponedeljka ne bomo dosegli ustreznih rezultatov in premikov, na osnovi katerih bi lahko stavko zamrznili za mesec dni, se bo s torkom stavka zaostrila," je jasen Kuštrin.

Če se bo to uresničilo, bodo od torka zdravniki opravljali le še tiste zdravstvene storitve, ki jih nalaga zakon v času stavke. Tako bi obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike ter izvajali operacije bolnikov z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.

A kot je opozoril Kuštrin, zdravniki iz večine zdravstvenih zavodov pričajo, da se stavka v praksi že približuje zaostreni obliki, saj je veliko zdravnikov že izpolnilo 40-urni delovnik. "Tako da bi v nekaterih bolnišnicah lahko cele oddelke zaprli že prihodnji teden," je dodal.

"Prišli smo do bridkega spoznanja, da je naš zdravstveni sistem zelo šibek," je dejal Kuštrin in opozoril, da se je to pokazalo že v dveh oz. treh dneh stavke. "Ker naš cilj absolutno ni škodovati bolnikom, ampak spremeniti zdravstveni sistem v bolj dostopnega in prijaznega, se mi zdi, da je zadnji čas, da vlada stopi korak proti nam," je dejal.

Po besedah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc bo vladna stran v najkrajšem času preučila predlog Fidesovega sporazuma. Delo bodo nadaljevali tudi čez konec tedna in čim prej, ko bo mogoče, sklicali nadaljevanje pogajanj. Verjame namreč, da je v interesu vseh, da čim prej pride do prekinitve stavke.

Ministrica je ponovila, da je stavka legitimna, a nepotrebna. Ker pa stavka je, je po njenem njena naloga, da se pogaja, da bi jo čim prej prekinili. Zaveda se namreč, da gre stavka v največje breme pacientov, pa tudi zdravstvenega osebja.

Zato, kot so zapisali na ministrstvu, ponovno apelira tudi na Fides, da ne postavlja ultimativnih zahtev, ampak približuje zahteve in stališča, ki jih je v kadrovskih in finančnih okoliščinah mogoče realizirati.

Da ugotovimo, da v Sloveniji manjka zdravnikov, po besedah ministrice ne potrebujemo stavke, na to ministrstvo po njenih besedah ves čas opozarja in to ve tudi Fides. Obžaluje pa, "da pacienta v dvajsetih letih niso pozdravili tisti, ki pri kreiranju zdravstvenega sistema delujejo že 20 let".

Kolar Celarčeva pravi, da je prva ministrica, ki je vzela v roke modro knjižico standardov in normativov in izvedbo s Fidesom skoraj že dogovorila. Danes pa so Fidesu poslali tudi usklajen predlog ministrstev za finance, javno upravo in zdravstva o odpravi omejitve 57. plačnega razreda.

Zdravniki tako do torka oz. do sklenitve sporazuma o prekinitvi stavke na mehak način stavkajo. To pomeni, da imajo delovnik omejen na 40 ur na teden. Kuštrin ni razkril, koliko zdravnikov stavka, saj da jih ne preštevajo. Je pa dejstvo, da je v javnem sektorju zaposlenih okoli 6000 zdravnikov, stavka jih pa po njegovih navedbah večina.

Zaradi omejitve takšnega delovnika praktično po vseh zdravstvenih zavodih že odpadajo nenujne operacije. Več bolnišnic se tudi sooča s tem, da na nekaterih oddelkih zdravniki morajo delati več kot 40 ur na teden, da bi ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo.

To se dogaja že na pediatričnem, kirurškem, ginekološko-porodniškem, radiološkem in internističnem oddelku v Splošni bolnišnici Jesenice. Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pa se s hišnimi predstavniki Fidesa dogovarjajo, da bi delo za anesteziologe lahko organizirali tako, da bi ga razporedili preko rednega delovnega časa.

Kirurški program je v UKC Ljubljana zmanjšan za približno trideset odstotkov. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec je odpadlo od 30 do 70 odstotkov operacij, V Brežicah so morali prestaviti tri kirurške operacije, internistično ambulanto in diagnostiko. Na Jesenicah je danes odpadlo osem posegov, v četrtek pa ves nenujni ginekološki program.

V soboški bolnišnici so ta teden na kirurškem oddelku preložili 10 nenujnih operacij. Glede na to, da jim primanjkuje tretjina zdravnikov, bodo prihodnji teden odpovedali vse nenujne posege, te bolnike pa bodo uvrstili na posebno listo čakajočih. In glede na to, da je pred vrati konec tedna, v katerem bodo zdravniki pridelali kar nekaj nadur, se tudi v ostalih bolnišnicah bojijo, kako bodo organizirali delo v prihodnjem tednu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek