REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Podatki iz internih dokumentov o nabavi ograje so šokantni!

Podatki iz internih dokumentov o nabavi ograje so šokantni!Alenka Bratušek

Zaprta seja komisije za nadzor javnih financ glede nabave ograje na južni meji je po besedah predsednice Zavezništva Alenke Bratušek prinesla šokantna razkritja. Iz dokumentov, ki so jih dobili člani komisije, je namreč razvidno, da so bili ti prirejeni ter da za največji del posla ni bil izbran najcenejši ponudnik, je poudarila Bratuškova.

Parlamentarna komisija za nadzor javnih financ je namreč v sredo na zahtevo poslanske skupine nepovezanih poslancev znova razpravljala o nabavi ograje na južni meji. Del seje je bil za javnost zaprt, saj so poslanci razpravljal o dokumentih, na katere je zavod za blagovne rezerve dal oznako tajnosti.

Prirejeni dokumenti

Ti dokumenti pa kažejo, da so prirejeni in da za največji del posla ni bil izbran najcenejši ponudnik, je na današnji novinarski konferenci poudarila Bratuškova. Med drugim so razkrili, da v dokumentaciji manjka en ponudnik. Še bolj zanimivo pa je po besedah Bratuškove to, da so po zaključku postopka javnega naročila v zavodu za blagovne rezerve od tega ponudnika želeli dobiti ponudbo in jo tudi dobili. Ponudbe, ki so jo sicer zaradi neizpolnjevanja pogojev zavrnili, pa v dokumentaciji ni, je še opozorila.

Bratuškova se tako sprašuje, kako je mogoče po zaključku naročila še kar naprej zbirati ponudbe, nenavadno pa je tudi, da te ponudbe v dokumentaciji ni. Opozorila je tudi, da je bil sklep o začetku postopka podpisan 25. februarja, vse ponudbe pa so bile oddane pred tem datumom.

Najbolj šokantno pa se ji zdi, da so prirejali podatke iz ponudb, da so lahko izbrali podjetje, "ki so si ga želeli", torej podjetje Minis. Bratuškova na novinarski konferenci podatkov z oznako interno ni mogla pokazati, je pa s hipotetičnimi številkami prikazala, kako se razlikujejo podatki iz ponudb oziroma pogajanj s podatki iz poročila o pregledu ponudb.

Po besedah poslanke je več kot očitno, da je šlo za prirejanje dokumentov. Postopek nabave ograje preučuje tudi okrožno državno tožilstvo, ki po mnenju Bratuškove ne bo imelo težkega dela. Ugotovitve o ponarejanju dokumentov bo sicer tožilstvu tudi sama predala.

Bratuškova: Odgovoren je tudi Cerar

Od predsednika vlade Mira Cerarja in vladne koalicije pa pričakuje ukrepanje. Poleg zavoda za blagovne rezerve in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška je po njenem mnenju namreč odgovoren tudi Cerar, ki ju ščiti. Na sredini seji komisije so sicer nepovezani poslanci znova predlagali sklep, da se z dokumentov umakne oznaka tajnosti, a neuspešno. Drugih opozicijskih strank po besedah Bratuškove ta tema žal ne zanima.

Sklepu so nasprotovali koalicijski poslanci. Kot je danes ob robu kolegija pri predsedniku vlade dejala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer, so namreč od ministra Počivalška dobili vsa pojasnila.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han sicer ni bil seznanjen z dogajanjem na komisiji, je pa pričakoval, da bo komisija ta vprašanja razčistila. Če je bilo v postopku vse transparentno, po njegovem mnenju tudi ne bi smelo biti težave z razkritjem dokumentacije.

Po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Franca Jurše bi moralo biti v javnem sektorju javno vse, kar ni povezano z varnostjo. V konkretnem primeru je po njegovih besedah dilema, ker gre za postopek nabave nečesa, kar je povezano z varnostjo, vendar pa je poudaril, da mora biti zagotovljena transparentnost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek