sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Po odpovedanem vrhu EU-Kanada Belgijci vendarle z dogovorom o Ceti
Po odpovedanem vrhu, na katerem naj bi EU in Kanada podpisali trgovinski sporazum Ceta, so Belgijci danes vendarle dosegli dogovor. Tega morajo zdaj potrdili še članice EU. Nov datum vrha še ni znan, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je dejal, da bo kanadskega premierja Justina Trudeauja poklical, ko bodo odstranjene vse ovire.
Belgija je bila edina od 28 držav članic EU, ki ni privolila v podpis sporazuma, saj zvezna vlada ni dobila potrebne podpore vseh regij in skupnosti. Podpis so namreč blokirali Valonci. Dogovor je po maratonskih pogajanjih s predstavniki zvezne vlade ter regionalnih oblasti in skupnosti danes dopoldne potrdil belgijski premier Charles Michel.
Zaradi belgijske blokade je bil odpovedan tudi za danes predvideni vrh EU-Kanada, saj je kanadska delegacija zaradi zastoja v pogovorih belgijskih strani v sredo zvečer po krajevnem času udeležbo na vrhu v Bruslju odpovedala.
Današnji dogovor Belgijcev je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa že potrdil Odbor stalnih predstavnikov držav članic pri EU (Coreper). Vlade držav članic morajo dogovoru zdaj prižgati zeleno luč še v pisnem postopku, kar naj bi se zgodilo do petka do polnoči.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je po doseženem dogovoru dejal, da bo Trudeauja poklical, ko bodo odstranjene vse ovire za podpis sporazuma. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se prav tako sklicuje na anonimni vir znotraj EU, bi Tusk Trudeauja lahko poklical v soboto.
Kanadski zunanji minister Stephane Dion je dogovor belgijskih zveznih in regionalnih oblasti glede Cete označil za odlično novico, pri tem pa je dodal, da ostaja "previdno optimističen".
Belgijska televizijska postaja RTBF je sicer danes na spletu objavila dokument z večdnevnih pogajanj med belgijsko vlado, predstavniki lokalnih oblasti in Evropsko komisijo. V njem je po navedbah AFP med drugim mogoče najti tudi namig, da bo Belgija na Sodišču EU pridobila dodatno izvedensko mnenje glede združljivosti v Ceti načrtovanega arbitražnega sodišča s pravom EU.
Predstavniki Valonije, regije s 3,5 milijona prebivalci, so v pogajanjih zahtevali zagotovila, da Ceta ne bo prizadela lokalnih kmetov in ne bo škodila drugim interesom regije.
V Bruslju dosežen dogovor je odmeval tudi na domačem parketu. Predsednik vlade Miro Cerar je novico pozdravil in izrazil pričakovanje, da bo do vrha s Kanado prišlo čim prej. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa je zapisalo, da je Slovenija v postopku sprejemanja Cete dokazala, da imajo lahko tudi posamezne države glas pri sprejemanju odločitev. Zdi se jim prav, da je bilo tudi ostalim državam omogočeno izpostaviti zadržke.
Na ministrstvu so izpostavili tudi koristi, ki jih prinaša sporazum, pri čemer so našteli odpravo carin, znižanje stroškov testiranja proizvodov, olajšanje carinskih postopkov in odprtje trga javnih naročil. Tudi v Gospodarski zbornici Slovenije so ponovili, da sporazum prinaša manj ovir in nove tržne priložnosti za podjetja, tako neposredno kot tudi posredno prek partnerjev slovenskih podjetij v EU.
Manj navdušeni so bili v Umanoteri, kjer so najprej odpoved vrha EU-Kanada ocenili kot zmago evropskih vrednot in demokracije, po doseženem dogovoru Belgijcev pa so za STA zapisali, da postopek pogajanj in vsebina Cete vodita v dodatno nezaupanje ljudi v institucije EU in lastne nacionalne politične predstavnike. Po njihovem mnenju sta se v primeru Cete pokazala kratkovidnost in aroganca voditeljev.
"Današnja družba potrebuje sporazume, ki bi odpravljali največje probleme, s katerimi se soočamo, in ne sporazume, ki ustvarjajo nove ali poglabljajo obstoječe probleme," je za STA povedal vodja projektov na Umanoteri Andrej Gnezda. Sedaj je, kot je dejal, "na potezi Evropski parlament, da zaustavi to norost".
Slovenski poslanci v Evropskem parlamentu so se na dogovor odzvali različno. Medtem ko ga večina pozdravlja, Igor Šoltes ocenjuje, da je moč kapitala neizmerna. Po njegovem mnenju je treba prizadevanja za zavrnitev Cete zdaj še okrepiti.
Romana Tomc (EPP/SDS) je medtem dogovor Belgijcev pospremila z besedami, da je očitno prevladal zdrav razum. Meni sicer, da se bo treba v prihodnosti pogovoriti o načinu odločanja, ki se je pri Ceti po njenih besedah izkazal za izjemno problematičnega.
Tanja Fajon (S&D/SD) v zapletih pri sprejemanju Cete vidi priložnost, da se EU iz tega primera nauči, da so v pogovorih o morebitnih prihodnjih mednarodnih sporazumih nujna transparentna pogajanja, sprotno obveščanje in vključevanje državljanov, civilne družbe in drugih deležnikov v celoten proces.
Dogovor pozdravlja tudi Milan Zver (EPP/SDS), ki je izrazil upanje, da se do podpisa sporazuma ne pojavi še kakšna nova prepreka. Ponovil je, da Ceta predstavlja najbolj napreden, ambiciozen, celovit in sodoben trgovinski sporazum, kadarkoli izpogajan s strani EU.
Vesel je tudi Franc Bogovič (SLS/EPP), ki je ob tem za STA ocenil, nekaj dni zamika podpisa sporazuma z namenom, da se določene stvari bolje pojasnijo in razčistijo, ni nobena katastrofa.