REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pahor želi mandat predati Janši, ni pa jasno, ali ga Janša želi

Pahor želi mandat predati Janši, ni pa jasno, ali ga Janša želiJanez Janša in Borut Pahor

Predsednik republike Borut Pahor se bo prihodnji teden sestal s prvakom SDS Janezom Janšo, ki ga namerava kot relativnega zmagovalca volitev predlagati za mandatarja. Ali bo ta kandidaturo sprejel, ni znano. Obenem se bodo nadaljevala pogajanja šesterice o vladi Marjana Šarca, ki naj bi partnerjem predstavil nov predlog koalicijske pogodbe.

Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin ta teden ugotovil, da nihče od morebitnih mandatarskih kandidatov ne uživa zadostne podpore za izvolitev. Že pred tem pa je večkrat povedal, da bo v takšnem primeru za premiersko funkcijo predlagal predsednika stranke, ki je na nedavnih volitvah osvojila največ poslanskih sedežev, torej SDS.

Pahor se bo prepričal, da kandidat soglasja pozneje ne bo umaknil

Tako namerava predlagati Janšo, a se bo z njim o tej možnosti v drugi polovici tedna še posvetoval. Janša v petek sporočene Pahorjeve namere ni želel komentirati, v njegovi stranki tudi niso želeli pojasniti, kaj bo Janša Pahorju povedal oziroma ali namerava mandat sprejeti.

Med poslanskimi skupinami so sicer podporo Janši na posvetovanjih pri predsedniku republike poleg poslancev SDS napovedali poslanci SNS in šest od sedmih poslancev NSi. Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak namreč ocenjuje, da "politik, ki deli duhove v Sloveniji in gradi svojo politiko na delitvah, pač ne more biti predsednik vlade".

Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak namreč ocenjuje, da politik, ki deli duhove v Sloveniji in gradi svojo politiko na delitvah, pač ne more biti predsednik vlade.

Janša lahko sicer kandidaturo tudi sprejme in nato soglasje h kandidaturi umakne še pred glasovanjem o predlogu v DZ. Imajo pa pravniki različna stališča o tem, ali bi to pomenilo, da je prvi krog glasovanja o mandatarskem kandidatu že končan, četudi do dejanskega glasovanja ne pride.

Pahor tako ugotavlja, da bo ravnal ustavnopravno nesporno, če se bo pred posredovanjem mandatarskega predloga prepričal, da kandidat pred glasovanjem v DZ soglasja ne bo umaknil. V prvi polovici prihodnjega tedna se bo sicer Pahor na uradnem srečanju sestal tudi s predsednikom DZ Matejem Toninom.

Šarec pošilja predlog koalicijske pogodbe v odločanje

Medtem se nadaljujejo koalicijska pogajanja pod okriljem Marjana Šarca, predsednika na volitvah drugouvrščene LMŠ. Ta teden so pregledali predloge programskih točk, ki jih želijo posamezne stranke vključiti v koalicijsko pogodbo. Kot so za STA potrdili v LMŠ, so čez vikend na podlagi dogovorjenih predlogov pripravili nov predlog koalicijske pogodbe.

Po zadnjih informacijah naj bi ga potencialnih koalicijskim partnerjem - to so SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS - predstavili na novem srečanju, ki bo prihodnji teden.

Šarčev cilj je, da bi prihodnji teden o predlogu odločali tudi v organih posameznih strank. Toda v vseh strankah končne odločitve o podpori predlogu skoraj zagotovo ni pričakovati še tako kmalu. Predvidoma v torek se bo sicer sestal izvršni odbor NSi, a mora o morebitnem vstopu v koalicijo odločiti svet stranke, končno besedo pa bodo imeli, kot so napovedali v stranki, njeni člani na internem referendumu. O aktualnih zadevah, torej gotovo tudi o koalicijskih pogajanjih, bodo v četrtek spregovorili na predsedstvu SD. V drugih strankah seje organov v prihodnjem tednu v petek še niso bile sklicane.

Obenem je Šarec v petek pojasnil, da vsebinsko vsega še niso uskladili in da ostajajo nekatera vprašanja odprta. Ni pa želel pojasniti, katera so ta vprašanja niti med katerimi strankami so največje vsebinske razlike. Pojasnil je le, da morajo potencialni partnerji nesoglasja uskladiti "predvsem med seboj", ne pa z njimi. Zanikal je, da bi bila NSi tista, pri kateri bi bilo največ razlik, prav tako je zanikal, da bi bil največji razkorak med SMC in SD.

Šarec pričakuje, da se bodo prihodnji teden dogovorili o kadrovskem razrezu nove vlade.

Prav tako Šarec pričakuje, da se bodo prihodnji teden dogovorili o kadrovskem razrezu nove vlade. "Tam se pa lahko zadeve zapletejo, pa ne zaradi nas," je dejal, a več o tem ni želel pojasnjevali.

Napovedal je, da se bo število resorjev določalo po nekem ključu, ki ga še niso dorekli, in pojasnil, da načrtujejo sedanjim ministrstvom dodati še ministrstvo za digitalno družbo in nove tehnologije.

O morebitnem sodelovanju s Šarčevo vlado v ponedeljek svet stranke Levica

Med šesterico potencialnih koalicijskih partnerjev, ki so se ta teden intenzivno usklajevali o vsebinskih predlogih, pa ni bilo predstavnikov Levice, s katerimi se je Šarec nekajkrat ločeno sestal. Po besedah vodje poslanske skupine Levice Mateja T. Vatovca so bili iz pogovorov o sodelovanju izključeni. Pričakovali so, da bodo v četrtek prejeli osnutek ukrepov iz koalicijske pogodbe, ki bi bili podlaga za pogovore o vsaj morebitnem projektnem sodelovanju, kot so bili dogovorjeni, a se to ni zgodilo, je v petek pojasnil Vatovec.

O morebitnem sodelovanju s Šarčevo vlado bo sicer svet stranke Levica razpravljal v ponedeljek, ko nameravajo po Vatovčevih besedah preveriti razpoloženje v stranki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek