sobota, 28. december 2024 leto 29 / št. 363
Opuščeni objekti: Novomeški Narodni dom desetletja čaka na boljše čase
Novomeški Narodni dom, katerega temeljni kamen so vzidali leta 1873 in je prva tovrstna stavba na Slovenskem, že več desetletij in brez pravega namena nezadržno propada. Več občinskih vodstev je obljubilo njegovo prenovo, območni zavod za varstvo kulturne dediščine je izdelal konservatorski program, lani je zastal poskus delne stavbne sanacije.
Novomeščani so z lastnim denarjem po desetih letih od vgradnje temeljnega kamna zgradili mogočno stavbo, ki je bila mestu in zavednemu meščanstvu dolgo v ponos. Narodni dom so nato kupili Sokoli. Preimenovali so ga v Sokolski dom in ga z bogato knjižnico še bolj približali meščanom.
Po drugi svetovni vojni je bil tam Dom JLA, po odhodu jugoslovanske vojske v novo stavbo pa je častitljivo, a že dokaj zanemarjeno poslopje zamenjalo več lastnikov. Zadnja lastnica Narodnega doma je Mestna občina Novo mesto.
Da ne bi predstavljal nevarnosti za okolico, so njegovo pročelje obdali s kovinsko mrežo in streho z varovalnim odrom. Leta 2002 so v domu nekoliko prenovili pritličje ter ga namenili dejavnosti in razstavam različnih društev. Po zamrtju tudi te dejavnosti je občina del njegovih prostorov dodelila ljubiteljskim in alternativnim ustvarjalcem, pročelje Narodnega doma pa je bilo v zadnjem obdobju večkrat tarča vandalov.
Na novomeški občini, kjer so se lani namenili prenoviti njegovo ostrešje in opraviti še nekaj drugih posegov, so del denarja za omenjena dela oz. 56.000 evrov dobili od ministrstva za kulturo, a jih zaradi nasprotovanja t. i. Avtonomne kulturne cone Sokolc (AKCS) niso uspeli uporabiti.
Člani AKCS namreč zaradi bojazni, da gre za njihovo prikrito stalno izselitev, stavbe niso hoteli zapustiti, občina pa jih je nato - ker naj bi bili napoti pri prenovi - skušala iz nje spraviti po sodni poti.
Sledila je pritožba AKCS, ljubljansko višje sodišče pa je sredi februarja zavrnilo izdajo začasne odredbe za izselitev. Omenjene sodbe na novomeški občini niso želeli komentirati, člani AKCS pa so zgolj spletno objavili, da "Sokolca" ne nameravajo zapustiti.
Pri rešitvi omenjenega vprašanja bi morali po mnenju številnih Novomeščanov popustiti obe strani. Še bolj kot to pa je, kot vrsto let menijo pri Društvu Novo mesto, ki je med prvimi začelo opozarjati na problem Narodnega doma, pomembno, da se novomeški oblastniki dogovorijo o njegovem namenu.
Brez ustrezne vsebine je namreč prvi Narodni dom na Slovenskem, ki so ga predlani razglasili za kulturni spomenik državnega pomena, obsojen na nadaljnje propadanje, so pri Društvu Novo mesto ocenili za STA.