ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
Obisk srbske vlade v Sloveniji v znamenju gospodarstva in nasledstva
Obisk srbske premierke Ane Brnabić z močno ministrsko in gospodarsko delegacijo v Sloveniji je minil v potrditvi vsestranskih dobrih odnosov med državama, dogovoru o krepitvi že tako odličnega gospodarskega sodelovanja ter podpori reševanju še odprtih vprašanj nasledstva. Vladi sta sklenili sporazum o zaposlovanju državljanov Srbije v Sloveniji.
Vladi sta se pod vodstvom premierjev Mira Cerarja in Ane Brnabić na Brdu pri Kranju sestali na skupni seji, pred tem so potekala dvostranska srečanja ministrov in premierjev. Ti so se nato pridružili 170 slovenskim in srbskim gospodarstvenikom na poslovnem forumu na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) v Ljubljani, premierja pa sta udeležence tudi nagovorila.
V središču tako seje vlad kot foruma je bilo gospodarsko sodelovanje. Po seji vlad sta premierja na skupni novinarski konferenci gospodarske odnose označila kot odlične, saj je gospodarska menjava, ki konstantno narašča, leta 2016 dosegla rekordne skoraj 1,3 milijarde evrov, pri tem pa izpostavila tudi pomen obojestranskih naložb. Premier Cerar, ki je Srbijo označil za najpomembnejšo trgovinsko partnerico Slovenije na območju Jugovzhodne Evrope, je spomnil, da je v Srbiji več kot 1500 slovenskih podjetij, ki zaposlujejo 25.000 ljudi.
Izpostavila sta še odprte priložnosti za krepitev sodelovanja na več področjih, med drugim turizma, varovanja okolja, digitalizacije, infrastrukture in energetike. Konstruktivno se tudi dogovarjajo o skupnih nastopih na tretjih trgih, med drugim na Kitajskem, je dejala Brnabićeva. Pri tem je kot enega od simbolov odličnega dosedanjega sodelovanja med državama navedla skupno turistično promocijo v Iranu aprila lani.
Kot potrditev dobrega sodelovanja je premier izpostavil tudi današnji gospodarski forum, na katerem je izrazil veselje, da "Srbija napreduje na vseh področjih, ki so ključna tudi za gospodarsko sodelovanje" in poudaril, da v njej vidi pomemben dejavnik stabilnosti Zahodnega Balkana in širše regije.
Spomnil je tudi na nekaj odmevnejših investicij v Sloveniji v zadnjih letih, ki so po njegovih besedah dokaz, da je vladi državo uspelo odpreti tujim vlagateljem.
Tudi predsednik skupščine GZS Radovan Bolko in predsednik skupščine Privredne komore Srbije Miloš Nenezić sta se pridružila ocenam, da je treba že sedaj dobro gospodarsko sodelovanje med državama še okrepiti. Podjetniki obeh držav pa so na panelih in bilateralnih sestankih izmenjali mnenja in predloge.
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je s srbskim kolegom Zoranom Đorđevićem podpisala sporazum o zaposlovanju državljanov Srbije v Sloveniji, ki bo po navedbah pristojnega ministrstva pripomogel k večji pravni varnosti srbskih delavcev migrantov. Med drugim so v sporazumu določeni pogoji zaposlovanja, postopki za izdajo dovoljenja za vstop na slovenski trg dela in dolžnosti delodajalcev do delavcev migrantov.
Na skupni seji srbske in slovenske vlade - ki je bila že četrta od leta 2013 - pa tudi dvostransko so člani vlad na Brdu pri Kranju govorili tudi o uresničevanju sporazuma o nasledstvu, približevanju Srbije EU ter razmerah v regiji, pa tudi o uresničevanju arbitražne sodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Premier Cerar je na skupni novinarski konferenci kot pomembnega označil dosežen dogovor na področju nasledstva, da bodo delo mešane komisije in podskupin za kulturno dediščino in arhivsko gradivo v naslednjih mesecih še intenzivirali, da bi dosegli hitrejši napredek na posameznih področjih.
Glede kulturne dediščine je pojasnil, da si Slovenija želi pridobiti predvsem originale 18 slovenskih filmov, ki jih hranijo v Beogradu, med njimi so Kekec, Jara gospoda, Na svoji zemlji. Verjame, da jih bo pridobila.
Pogovori potekajo tudi o filmih, ki niso neposredno slovenskega izvora, a si želi Slovenija pridobiti kopije, pa tudi o slikah. "Tu so še nekatera vprašanja," je priznal, a izpostavil, da je pomembno, da so danes "ponovno ta proces zagnali bolj intenzivno". Prepričan je, da bodo zadeve rešili v obojestransko zadovoljstvo.
Srbska ministrica je ocenila, da ne gre za zapleteno niti kompleksno odprto vprašanje in da bi bilo dobro, da ga zaprejo. V dveh do treh tednih je napovedala konkretne premike. "Obstajajo stvari, ki niso vprašljive, samo da se dogovorimo glede administrativnega prevzema," je dejala.
Premier Cerar je zagotovil, da bo Slovenija še naprej trdno podpirala evropsko perspektivo Srbije, tako v okviru evropskih institucij kot z bilateralno tehnično pomočjo. "Tudi zato pričakujemo, da bo Srbija intenzivno nadaljevala z reformami in napredovala na poti v EU," je dodal.
Premier je kot znak dobrih odnosov med državama omenil tudi danes vložen predlog zakona v DZ o kolektivnem priznanju kulturnih pravic pripadnikom manjšin iz nekdanjih jugoslovanskih republik.
Srbsko premierko, ki je bila na prvem delovnem obisku v Sloveniji od nastopa položaja junija lani, je sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor.