petek, 10. januar 2025 leto 30 / št. 010
Ob obletnici selitve oživeli pozivi k nujni nadgradnji mariborske pediatrije
Letos po besedah pediatra Jerneja Dolinška mineva 30 let od selitve mariborske pediatrije iz objekta na Vinarski v današnje prostore na Ljubljanski cesti, ki so bili v tistem času najsodobnejši na območju nekdanje Jugoslavije. "A danes so drugi časi, drugačni standardi," je poudaril in spomnil na nujnost že dolgo načrtovane nadgradnje klinike.
Današnja Klinika za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor se je razvila iz temeljev prvega pediatričnega oddelka, ki je bil v Mariboru ustanovljen leta 1946. V drugi polovici prejšnjega stoletja je imel sedež v vili pri Mestnem parku, pod predstojnikom Karlom Sinkovičem pa se je preselil v na novo sezidano zgradbo v sklopu Splošne bolnišnice Maribor, ki je bila zgrajena s samoprispevkom mariborskih občin.
"To je bil takrat velik preboj. Iz stavbe na Vinarski, ki je bila stara, majhna in ni zadoščala potrebam sodobne pediatrične stroke, so se otroci, zdravniki in medicinske sestre preselili v nove prostore, ki so bili v tistem času najmodernejši v Sloveniji, najverjetneje tudi najmodernejši na celotnem prostoru bivše skupne države," je ob robu nedavnega srečanja pediatrov v Mariboru povedal nekdanji predstojnik klinike za pediatrijo, še vedno pa zdravnik specialist na tej kliniki Jernej Dolinšek.
"A po 30 letih se stvari spremenijo. To, kar je bilo pred 30 leti zelo kakovostno in premišljeno zgrajeno in sodobno, danes ne ustreza več standardom," je dodal.
Spomnil je na obljube nekdanjega direktorja UKC Maribor Gregor Pivca, ki je še lani zagotavljal, da bo uresničena že dolgo pričakovana in napovedana nadgradnja stavbe klinike za dve nadstropji. Kakšno stališče ima do tega vprašanja novo vodstvo kliničnega centra, ni znano, saj na vprašanja STA na to temo niso odgovorili.
Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da predloga oziroma pobude za investicijo v nadgradnjo mariborske pediatrije še niso prejeli. Zato o upravičenosti takšne investicije še ne želijo soditi.
Po besedah Dolinška je bila investicijska dokumentacija pripravljena že pred časom, a se je z nastopom gospodarske krize vse ustavilo. "Nadgradnja klinike je že dolgo načrtovana in upamo, da bodo naši otroci lahko ponovno deležni najsodobnejše oskrbe v najsodobnejših prostorih," je povedal.
Z nadgradnjo želijo pridobiti nove prostore, po zaslugi katerih bodo lahko povečali število postelj na oddelku, obenem pa staršem omogočili lažje bivanje z otrokom v bolnišnici. "Pred 30 leti ni bilo nič nenavadnega, če so bili v eni sobi štirje otroci, starši pa so prišli k njim na obisk enkrat na teden. Danes je drugače - starši želijo bili stalno ob otroku, kar ni nič nenavadnega, ampak je celo zelo smiselno, saj prispeva k hitrejšemu okrevanju otroka," je pojasnil Dolinšek.
Klinika ima trenutno uradno 60 postelj, ki so po besedah Dolinška v precejšnem delu leta zasedene več kot 100-odstotno. Starši imajo možnost prenočiti z otrokom, a ko so vse postelje zasedene, jim uredijo improvizirana ležišča - stole, ki se lahko pretvorijo v ležalnik.