REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ob mednarodnem dnevu gluhih pozivi k uvrstitvi slovenskega znakovnega jezika med uradne jezike

Ob mednarodnem dnevu gluhih pozivi k uvrstitvi slovenskega znakovnega jezika med uradne jezikeVIR: Insajder.com

Današnji mednarodni dan gluhih, ki je vsako tretjo soboto v septembru, bo potekal pod geslom Z znakovnim jezikom smo vsi vključeni!. Gluhi v Sloveniji napovedujejo vložitev pobude za spremembo ustave, da bi slovenski znakovni jezik postal uradni jezik gluhih.

Gluhi v Sloveniji napovedujejo vložitev pobude za spremembo ustave, da bi slovenski znakovni jezik postal uradni jezik gluhih.

Gluhi so pripadniki kulturne in jezikovne skupnosti, ki uporablja znakovni jezik kot materni ali naravni jezik za sporazumevanje, so opozorili v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije. Gluhi ljudje morajo imeti po njihovem opozorilu enak dostop do sodelovanja v osebnem, javnem in političnem prostoru kot vsi ostali.

Potrebujejo dostop do javnih informacij in storitev preko tolmačenja v znakovnem jeziku, podnaslavljanja in drugih ustreznih tehničnih rešitev. "Če se gluhim osebam odvzame osnovna pravica do uporabe lastnega jezika, so te pravice zelo okrnjene," so izpostavili v zvezi.

V Sloveniji po njihovi oceni ni slabo poskrbljeno za gluhe, največja rak rana pa je znakovni jezik. S priznanjem slovenskega znakovnega jezika kot uradnega jezika gluhih, kot je to ustavno urejeno denimo v Avstriji in na Finskem, bi rešili težave pri izobraževanju in zaposlovanju gluhih v Sloveniji, menijo.

Po njihovem opozorilu ima gluh otrok v rednem šolstvu do štiri ure tolmača na teden, kar pomeni, da ne more popolnoma spremljati šolskega programa v svojem jeziku. Medtem ko v Sloveniji izobraževanje gluhih obstaja že 118 let, pa se še vedno ne izobražujejo v svojem jeziku, so dodali.

Zveza namerava pobudo za spremembo ustave, da bi slovenski znakovni jezik postal uradni jezik gluhih, novembra vložiti v DZ.

Sicer pa Mestno društvo gluhih Ljubljana letos praznuje 20-letnico delovanja. Ob tem jubileju in hkrati mednarodnem dnevu gluhih bo danes v Ljubljani slavnostna akademija s kulturnim programom, katere častni pokrovitelj je ljubljanski župan Zoran Janković.

V Sloveniji je približno 1000 gluhih, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik, približno 450 oseb ima polžev vsadek, približno 100 je gluhoslepih oseb, ki uporabljajo znakovni jezik, približno 75.000 oseb pa ima slušni aparat.

Gluhi in naglušni so v Sloveniji organizirani od leta 1931, njihova organizacija pa je ena najstarejših invalidskih organizacij v Sloveniji. V zvezo je vključenih 13 medobčinskih društev gluhih in naglušnih.

V Sloveniji je približno 1000 gluhih, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik, približno 450 oseb ima polžev vsadek, približno 100 je gluhoslepih oseb, ki uporabljajo znakovni jezik, približno 75.000 oseb pa ima slušni aparat.

Svetovna organizacija gluhih je mednarodni dan gluhih razglasila leta 1959.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek