REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nevladniki problematiko zagovornika načela enakosti predajajo Evropski komisiji

Nevladniki problematiko zagovornika načela enakosti predajajo Evropski komisijiSébastien Bertrand, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Nevladne organizacije so se odločile za akcijo v podporo okrepitvi zagovornika načela enakosti, saj ugotavljajo, da v slovenskem političnem vrhu ni volje, da bi se novemu vladnemu organu zagotovila zadostna sredstva za učinkovito delovanje. Zato bodo na pristojen direktorat Evropske komisije poslali poročilo z opisom stanja in dogodkov.

Kot so sporočili iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij - PIC, je vlada težavo podfinanciranja zagovornika skušala rešiti z dodatnimi 50.000 evri, a to ne omogoča polne funkcionalnosti tega organa, ki ima tako širok spekter nalog in odprtih primerov.

"Glede na to, da na nacionalni ravni očitno ni mogoče pričakovati pozitivne spremembe, smo se odločili zadevo predati Evropski komisiji in pristojne službe znotraj te opozoriti na težave, s katerimi se institut sooča," so navedli in spomnili, da je Evropska komisija Slovenijo že dolgo časa opozarjala, da mora ustanoviti neodvisno telo za enakost, sicer bi lahko zoper Slovenijo začela tožbeni postopek.

V PIC dodajajo, da je Slovenija resda ustanovila zagovornika enakosti kot neodvisen organ, a trenutno ne zagotavlja pogojev za njegovo dejansko delovanje, kar je približno tako, kot če ne bi obstajal. Nevladne organizacije, ki delajo s posebej ranljivimi skupinami, tistimi, ki so najpogosteje izpostavljene neenaki obravnavi, menijo, da je skrajni čas, da se za učinkovito preprečevanje in naslavljanje diskriminacije končno zagotovi ustrezne pogoje.

"Invalidi, noseče delavke, otroci s posebnimi potrebami, starejši in drugi diskriminirani posamezniki ne morejo čakati, da se jim zagotovijo enake pravice ter uredi njihov položaj pri iskanju in zadržanju služb, dostopu do oskrbe, zdravstvenega varstva in drugih za človeka izjemno pomembnih pravic," so zapisali v sporočilu za javnost. Poudarjajo, da v Sloveniji potrebujemo neodvisen in učinkovit organ za zagotavljanje enakosti, ki bo imel na voljo dovolj sredstev, da bo izpolnjeval vse z zakonom določene naloge.

Zagovornik Miha Lobnik že nekaj časa opozarja, da še vedno nima na voljo finančnih, prostorskih in kadrovskih možnosti za nemoteno delo po zakonu. Sredstva iz državnega proračuna v višini 200.000 evrov na leto po njegovih besedah zagotavljajo zaposlitev predstojnika, pravnice, ki je začela delati pred dnevi, in še eno ali dve zaposlitvi. Za normalno delovanje pa bi po njegovih besedah rabili približno 25 ljudi. Vlada mu je dodelila dodatnih 50.000 evrov, čeprav je pristojna ministrica sprva predlagala, da bi se sredstva na letni ravni za zagovornika povišala za pol milijona evrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek