REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nazadnjaško: Vlada zmanjšala investicije v zelene in programe trajnostne mobilnosti Slovenije

Nazadnjaško: Vlada zmanjšala investicije v zelene in programe trajnostne mobilnosti SlovenijeVir: TaTrenutek.si

Vse kaže, da slovenska vlada zelo tesno sledi svojim vzornikom, predvsem republikanski večini v ZDA.

Ne samo na področju medijev, ker predsednik vlade po vzgledu Donalda Trumpa na veliko tvita, pač pa tudi z zmanjševanjem sredstev za projekte, ki bi Slovenijo naredili bolj »zeleno«, njeno gospodarstvo in promet pa bolj okolju prijazno.

To ni korak v prihodnost, pač pa velik skok - v preteklost.

Na včerajšnji seji vladnega odbora za gospodarstvo je Vlada RS v veljavni načrt razvojnih programov 2020–2023 uvrstila 21 novih projektov, pri treh projektih pa je prišlo do sprememb.

To ni korak v prihodnost, pač pa velik skok v - preteklost.

Največ sprememb je pri občinah, ki so po vsej Sloveniji – Maribor in Ljubljana sta pri tem izjemi – dobile velika sredstva za popravljanje infrastrukture, predvsem cest.

Ob tem je vlada zarezala tudi v programe, ki bi koristili zmanjševanju emisij v Sloveniji.

Na odboru je namreč vlada sprejela tudi rebalans Poslovno finančnega načrta Eko sklada za leto 2020, ki ga je nadzorni svet Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada obravnaval na 31. dopisni seji, ki je potekala v dneh od 31. 3. 2020 do 2. 4. 2020.

Rebalans je potreben »zaradi sprememb pri dodeljevanju nepovratnih finančnih spodbud na podlagi sprejetega Odloka o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe v obdobju 2020-2023 in drugih spremenjenih razmer« predvsem zaradi posledic pandemije in ocenjenih manjših prilivov sredstev iz naslova prispevka za učinkovito rabo energije na podlagi Energetskega zakona (EZ-1)

Estonija, električni avtobus
Električni avtobusi v Estoniji. V slovenskih mestih so to še vedno nevsakdanji prizori.

Zmanjšana so sredstva za finančne spodbude iz sredstev Sklada za podnebne spremembe, in sicer za:

- nakup novih vozil za prevoz potnikov (namesto 10 milijonov evrov na 6 milijonov evrov),

- nakup okolju prijaznih komunalnih vozil (namesto 1 milijona evrov na 0,6 milijonov evrov),

- trajnostno leseno gradnjo (namesto 10 milijonov evrov na 1,6 milijona evrov) in

- naložbe podjetij v trajnostno mobilnost (namesto 4 milijona evrov na 0,13 milijona evrov). 

Prav tako so zmanjšana sredstva za izvajanje Programa Eko sklada za izboljšanje energetske učinkovitosti na podlagi Energetskega zakona (EZ-1).

Skupaj je za financiranje vseh ukrepov iz sredstev EZ-1 z Rebalansom Poslovnega in finančnega načrta Eko sklada za 2020 predvideno 36,38 mio evrov od prvotnih 41,38 mio evrov.

Janševi vladi nihče ne preprečuje, da v te programe, ki bi Sloveniji dolgoročni koristili, ne bi okrepila z lastnimi sredstvi.

Uradne razlage so podobne kot že pri zmanjšanju subvencij za nakup električnih avtomobilov, češ da bi sredstev sicer prehitro zmanjkalo in da je zato vzpodbude potrebno zmanjšati, da bi trajale dalj časa.

Toda vladi nihče ne preprečuje, da te programe, ki bi Sloveniji dolgoročni koristili, ne bi okrepila z lastnimi sredstvi.

Tako, da bi na primer kupila nekaj orožja manj in zagotovila bolj učinkovito rabo energije v državi.

Laže pa je seveda nadaljevati »po starem« in rezati tam, kjer bi bila vlaganja najbolj potrebna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek