REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Naslednji teden v DZ: proračun, pitna voda, interpelacija vlade

Naslednji teden v DZ: proračun, pitna voda, interpelacija vladeVIR: STAfoto

Vsebinsko in časovno zahtevna novembrska seja DZ, ki se bo začela v ponedeljek, bo trajala vse do srede, 23. novembra. Dva dneva bodo poslanci posvetili obravnavi proračunov za prihodnji dve leti, prihodnji teden pa jih čaka še odločanje o vpisu pravice do pitne vode v ustavo. Zadnji dan seje bo namenjen interpelaciji o delu celotne vlade.

V skladu s časovnim potekom, ki ga je danes potrdil kolegij predsednika DZ, se bo seja začela v ponedeljek, kot običajno s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade in ministrom.

Torek in sreda bosta namenjena obravnavi proračunskih dokumentov - predlogoma proračunov za prihodnji dve leti ter spremljajočih dokumentov. Proračunskim dokumentom bo namenjenih več kot 31 ur razprave, samo o predlogu proračuna za prihodnje leto bodo poslanci razpravljali skoraj deset ur, o proračunu za leto 2018 pa osem in pol. Da bodo pod streho spravili vse proračunske dokumente, bodo poslanci v torek zasedali od 9. do 23. ure, v sredo pa jih, če bi porabili ves najavljeni čas, čaka 17 ur razprave, nato pa še glasovanje.

Na današnji seji kolegija je bilo slišati opozorila, da bi morala biti časovna razporeditev ustreznejša, saj bo takšna prenaporna. A je predsednik DZ Milan Brglez pojasnil, da je bila takšna tudi dosedanja praksa, poleg tega pa poslanci nikoli ne porabijo vsega napovedanega časa. Prav tako bo DZ, če vlada s sindikati javnega sektorja ne bo dosegla dogovora, s seje umaknil zakon o ukrepih na področju plač, s čimer bodo pridobili nekaj časa.

Eno pomembnejših točk bodo poslanci obravnavali v četrtek, ko bo na dnevnem redu predlog ustavnega zakona, s katerim bi v ustavo zapisali pravico do pitne vode. Razpravi bo namenjenih pet ur in pol. Če bo ustavni zakon sprejet, ga mora DZ v osmih dneh tudi razglasiti, kar bodo morali poslanci storiti na izredni seji. Kot je napovedal Brglez, naj bi izredno sejo sklicali za 25. november.

V petek pa se bo DZ lotil vmesnega poročila o opravljeni parlamentarni preiskavi v zvezi s Factor banko, Probanko in Banko Slovenije. Ker bo del seje javen, del pa za javnost zaprt, bodo to točko obravnavali v dveh delih: javni del seje bo v petek, zaprti pa v ponedeljek, 21. novembra. To je po Brglezovih besedah najbolj racionalno, saj zapiranje seje za javnost traja tri ure. Pred zaprtim delom seje bodo tako izpraznili in pregledali parlamentarno dvorano, v času seje pa bo vhod v dvorano varovala enota za varovanje DZ, vanjo poslanci ne bodo smeli prinašati elektronskih naprav.

Seja se bo nadaljevala v torek z obravnavo novele zakona o gozdovih. Razprava bo trajala tri ure in pol, saj nameravajo poslanci, kot so napovedali že na seji matičnega odbora, zakon s številnimi dopolnili "dodelati". So pa z dnevnega reda črtali zakon o spremembah določenih zakonov s področja zdravstvene dejavnosti, saj se matični odbor njegovo obravnavo predstavil na eno od naslednjih sej.

Zadnji dan seje, 23. novembra, bo v celoti namenjen razpravi o interpelaciji o delu celotne vlade, ki so jo vložili poslanci SDS. Poslance čaka skoraj 16 ur razprave, ali se bo ta zaključila z glasovanjem ali ne, pa še ni znano. V SDS namreč za zdaj niso predlagali še nobenih sklepov, pač pa so napovedali, da se bodo o njih odločili po razpravi

Po končani razpravi o interpelaciji namreč lahko predlagatelji interpelacije predlagajo, naj državni zbor sprejme sklep, s katerim se oceni delo vlade. Lahko pa po končani razpravi najmanj deset poslancev zahteva, da se glasuje o nezaupnici vladi, če hkrati s to zahtevo predlagajo izvolitev novega predsednika vlade.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek