REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nad nakupi žilnih opornic bdi tudi varuh konkurence

Nad nakupi žilnih opornic bdi tudi varuh konkurenceJelka Godec, foto: STA

Visoke ponudbe dobaviteljev srčnožilnih opornic na skupnem javnem naročilu pri nekaterih že sprožajo ugibanja, ali je v ozadju morebiti kartelno dogovarjanje za cene. Na Agenciji za varstvo konkurence so za STA pojasnili, da problematiko spremljajo, podrobnosti pa zaradi interesa postopkov ne razkrivajo.

Odpiranje ponudb, ki so prišle na v torek zaključeno skupno javno naročilo za srčnožilne opornice, je pokazalo, da dobavitelji večinoma za posamezno žilno opornico pričakujejo bistveno več, kot so postavljene cenovne omejitve v razpisni dokumentaciji.

Po preračunih, ki jih je opravila STA, dobavitelji za posamezno žilno opornico zahtevajo od 172,9 evra do 570,35 evra (z DDV). Javno naročilo je bilo razdeljeno na pet sklopov, v okviru cenovnih omejitev za posamezni sklop pa sta ponudbi oddala dva od devetih ponudnikov.

Podjetje LaboHem je za tretji sklop ponudilo ceno 172,9 evra (z DDV) za opornico, medtem ko je bila omejitev za ta sklop 181 evra (z DDV) za opornico. Angiomedic je za četrti sklop ponudil 191,6 evra (z DDV) za opornico, medtem ko je omejitev za ta sklop 197 evra (z DDV) za opornico.

Za ostale tri sklope vse ponudbe presegajo zgornje najvišje dovoljene cene. Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da bodo v sklopih, kjer ponudbe ne dosegajo pričakovane cene, izvedli pogajanja.

A se predsednica parlamentarne preiskovalne komisije, ki preiskuje zlorabe v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic, Jelka Godec (SDS) sprašuje, zakaj se je ministrstvo odločilo za nadaljnja pogajanja z dobavitelji glede na to, da je razpis postavil pogoje in določil, da se dobavitelje s previsokimi cenami izloči. Zanima jo tudi, kaj se bo zgodilo, če bodo pogajanja neuspešna ter dobavitelji vseeno ne bodo želeli zagotoviti evropsko primerljivih cen.

Sicer pa pravi, da se je glede na objavljene informacije "težko znebiti vtisa, da so se dobavitelji dogovorili za cene". Na vprašanje, ali bodo preverjali sum kartelnega dogovarjanja med podjetji, ki so oddale ponudbo na skupno javno naročilo, so na AVK za STA odgovorili, da več informacij zaradi interesa postopka oz. morebitnih prihodnjih postopkov ne morejo podati.

Nad samim dogajanjem je razočarana, saj "je bil to prvi razpis, kjer bi lahko dosegli evropsko primerljive cene za žilne opornice ter končno preprečili neupravičeno bogatenje dobaviteljev na račun nakupa in prodaje žilnih opornic". Vendar pa, kot je opozorila, je ministrstvo razpis objavilo delno v angleškem, delno v slovenskem jeziku.

"V slovenskem jeziku so bile zapisane predvsem strokovne zahteve glede stentov, s čimer so bili tuji dobavitelji že avtomatično izključeni iz razpisnega postopka, ministrstvo pa omenjenega razpisa ni popravilo, kljub mojim pobudam in vprašanjem," je opozorila za STA.

Na skupno javno naročilo so se odzvali večinoma domači dobavitelji, le eno podjetje je iz tujine, in sicer Shimadzu iz Zagreba. Poleg tega se za posel potegujejo Angiomedic, Kastor Medical Dental, LaboHem, Bormia, Mark Medical, Kefo, Pro Gen in Apta Medica internacional.

V okviru skupnega javnega naročila bi dobavljali srčno-žilne opornice za pet bolnišnic, kjer jih vstavljajo. Gre za Univerzitetna klinična centra (UKC) Ljubljana in Maribor, ter za splošne bolnišnice Nova Gorica, Celje in Izola.

Od omenjenih bolnišnic so podatke, po kakšni ceni kupujejo opornice in od katerih dobaviteljev, danes za STA razkrili le v Splošni bolnišnici Celje.

Od podjetja Mark Medical kupujejo opornice po ceni 387,63 evra (z DDV), od podjetja Kastor po ceni 481,80 evra, koliko omenjeno podjetje za posamezno opornico tudi zahteva v svoji ponudbi, od Bormie po 262,80 evra, od Vasc-med pa po 744,60 evra za opornico. Gre za različne vrste opornic, temu primerno so tudi cene različne.

Podatki, objavljeni na spletni strani Ekstravisor, pa za ostale bolnišnice kažejo, da je UKC Ljubljana v letu 2015 kupovala opornice po cenah med 89,38 evra in 1095 evra, UKC Maribor med 306,79 evra in 984,40 evra, šempetrska bolnišnica med 328,21 evra in 653,43 evra, izolska pa med 306,68 evra in 328,50 evra. Podatki torej kažejo, da bolnišnice za isto opornico pri istem dobavitelju plačujejo različne cene.

V UKC Maribor pa so za STA napovedali, da bodo šli v nov postopek javnega naročila za opornice, zato so vsem dobaviteljem "zaradi novih okoliščin" poslali v podpis predloge o razvezi okvirnega sporazuma. Več niso želeli pojasniti, saj da so "sredi pogajanj, da bi dosegali čim boljše pogoje", v tem času pa ne morejo razkrivati svojih pogajalskih izhodišč.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek