REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na južni meji so že »vaške straže«. Bodo odslej oboroženi civilisti streljali na iskalce mednarodne zaščite?

Na južni meji so že »vaške straže«. Bodo odslej oboroženi civilisti streljali na iskalce mednarodne zaščite?Vaški stražar Blaž in Štajerska varda

Slovenija je nenavadna dežela: še nedolgo tega so njena sodišča zaradi »rušenja ustavnega reda« obsodila Andreja Šiška v Mariboru, že nekaj mesecev zatem pa policija in vojska menda odlično sodelujeta s podobnimi »samoorganiziranimi« paramilitaristi, ki si prizadevajo »zavarovati« slovensko južno mejo pred migranti.

Avtomatsko streljanje in streljanje s šibrovko

Gre za prakso, ki je sicer znana iz ZDA in še nekaterih držav.

Tam je, na primer, Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU) že sprožila tožbe in zahteva preiskavo več oboroženih skupin, ki so aretirale in zadržale več sto migrantov in beguncev, ki so nezakonito vstopili v ZDA ob poskusu iskanja azila.

V ZDA gre za »Združene ustavne domoljube«, ki svoje »državljanske aretacije« - kot nazorno kaže tudi video posnetek, spodaj, ki ga je na svetovni splet postavil kalifornijski senator iz vrst demokratov Ted Lieu, šlo pa je za zaslišanje Briana Hastingsa, šefa ameriških obmejnih patrulj - izvajajo tudi v primeru žensk in otrok.

Celo komaj 3 leta starih otrok.

Po oceni ACLU je ameriški predsednik Donald Trump sam »vzpodbudil bele nacionaliste, da grobo kršijo zakone.«

»To nima mesta v naši državi, ne moremo dopustiti, da bodo oboroženi civilisti ugrabljali in zapirali iskalce mednarodne zaščite,« opozarja ACLU.

To nima mesta v naši državi, ne moremo dopustiti, da bodo oboroženi civilisti ugrabljali in zapirali iskalce mednarodne zaščite.

Vse pa kaže, da se je ta, tudi v svetovnih merilih nesprejemljiva praksa – v Sloveniji imamo namreč za legitimno uporabo sile pooblaščeni zgolj vojsko in policijo - že začela izvajati tudi v Sloveniji.

Začetki so sicer skromni, vendar bi se v poletni tišini hitro razlezli v nekaj zelo nevarnega.

Še posebej, če je res, da so »samoorganizirani državljani« že uporabljali avtomatsko orožje, kot so se pohvalili medijem. Le takšno namreč lahko izstreljuje rafale, v Sloveniji pa ima takšno orožje lahko le vojska, kar pomeni, da je bil zakon že prekršen.

Poslanca Mateja Vatovca je zato zgrozila novica, da so domačini v Beli krajini ustanovili vaške straže in da policija »v teh skupinah ne vidi nič kaznivega in da z domačini odlično sodeluje«, ter da »na obmejnem območju s Hrvaško zdaj patruljirajo posebne skupine ljudi«.

Razvpiti »vaški stražar« Blaž, vir: Twitter

Sami sebe so poimenovali vaška straža, vsak dan pa gre na teren do deset ljudi.

Eden od njih se je novinarjem celo pohvalil, da je nedavno migrante pričakal v zasedi v lovski opazovalnici in jih pregnal z rafalom.

»Torej, neki nori ljudje na meji z orožjem, ki čakajo na 'migrante', da bi jih s streli odgnali, so nekaj legalnega, kar bo država dopuščala?«, je prek Twitterja vprašal premierja in vlado poslanec Levice Matej Vatovec.

Večini razpravljavcev v burni razpravi, ki se je na to temo razbohotila na socialnih omrežjih, pa nikakor ni všeč dejstvo, da se po novem »oboroženi civilisti sprehajajo ob meji in se gredo neke stražarje«.

Prepričani so namreč, da tako početje »kar kliče po incidentu« in da se »lahko kaj resnega zgodi«.

Zgovoren je na primer tvit Marjetice, ki je pristavila: »Jst sem za to, da se meja varuje s policijo in armijo, ne z enimi samo-organiziranimi štori

Na novice o vaških stražah na meji s Hrvaško, ki so na preži za begunci pred bližnjevzhodnimi vojnami in migranti, ki poskušajo ilegalno prečkati hrvaško-slovensko mejo v upanju na človeka dostojno življenje, se je prek socialnih omrežjih odzval uporabnik Twitterja Anton Peinkiher.

»Porka madona, vaška straža! Napadamo levo in desno, tako kažejo prsti vojaka Švejka iz prve abrambne linije južne fronte. Vojaški škornji se ne trgajo in tudi podplati se ne odlepijo, to je nadomestek za francosko letečo desko. Janez nas še pride blagoslovit in gremo po gobe!«

V razpravo se je vključil tudi novinar Matej Klarič, ki je na predsednika države Boruta Pahorja, premierja Marjana Šarca in predsednika Državnega zbora Dejana Židana oziroma aktualno vlado naslovil naslednje vprašanje: »A glede teh samooklicanih vaških straž ni vodilnih politikov v državi, ki bi obsodili take paravojaške formacije? Se nihče več ne spomni, kam je to pripeljalo v Jugoslaviji? Koliko bo še sprejemanja diskurza in politik skrajne desnice?«

Za Klariča je namreč naravnost nepredstavljivo, da policija oziroma oblast doma tolerira vaškega stražarja Blaža, »človeka, oblečenega v vojaka, ki grozi ljudem. Na hiši ima domobransko zastavo. Paradoksalno je tudi sam primigriral v kraje, kjer sedaj straži. V Avstriji medtem 16 mesecev zaporne kazni za ustaša, ki je nacistično pozdravil.«

Mitja Iršič pa vidi bistvo problema nekoliko drugače, ob tem pa spominja tudi na dogodke iz leta 1991, ko je nastajala slovenska država.

»Brez paravojaške formacije ne bi bilo Slovenije. Sicer pa: ljudi je strah. Otrok si ne upajo puščat ven. Ženske ne upajo peš v mesto. Nadzor je odpovedal na kar opozarja celo policija. Za uteho pa dobijo Šarca, ki za fotošut straši po Ilirski Bistrici z daljnogledom. Straže so reakcija.«

Policija se je na vznemirjanje med državljani zaradi novic o nebrzdanih vaških posebnežih, ki oboroženi prežijo na mimoidoče ob meji, odzvala z novico, da smo z »zaprisego pred generalno direktorico policije mag. Tatjano Bobnar pravkar dobili 36 novih nadzornikov državne meje.«

Vatovec pa je razpravo z uradom novomeške policije, ki je potrdila, da ni doslej sploh »obravnavala protipravnih ravnanj posameznikov« v Beli krajini, sklenil z vprašanjem: »Kaj pa izjave za medije pripadnikov teh straž, da so streljali z rafali? Se to preiskuje?«

Medtem pa predsednik države s sinom kolesari po državi in o svojih podvigih razveseljuje sledilce na socialnih omrežjih, kar ni bilo po godu prav vseh: »Primerno bi bilo, da spoštovani pohodnik, ki je po sili razmer očitno tudi predsednik in vrhovni poveljnik vojake, najde nekaj časa, da pokomentira aktualne zadeve.«

Ob graji je sledilo tudi vprašanje vrhovnemu poveljniku: »So paravojaške formacije na meji skladne z vizijo predsednika?«

Svoje mnenje nam lahko poveste tudi v anketi.

Ali bi pri nadzoru južne meje vlada morala dovoliti tudi delovanje samoorganiziranih »vaških straž«?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek