REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Meni se pa zdi, da družabnega življenja ni, odkar je Janša na oblasti!«

»Meni se pa zdi, da družabnega življenja ni, odkar je Janša na oblasti!«Družbeno življenje v času vladavine Janeza Janše. Vir: Twitter

Zgornjo trditev je izzvala pripomba desnosučnega pesnika na RTV SLO, da »družbenega življenja v prejšnjem sistemu ni bilo - vse je bilo monolitno, popolnoma neprimerljivo z današnjim časom«.

Tudi zaradi te odbite izjave se vse bolj zdi, da se paradni konji desnice ne morejo več brzdati v tekmi, kdo bo izrekel večjo laž na račun prejšnje države in sistema.

Po poslanki SDS Mojci Škrinjar, ki je zablestela z zlagano izjavo o sadnih jogurtih, je novinar tretjega programa javnega servisa Jože Možina v omenjeni tekmi, kako zadostiti aktualnemu premierju dosegel novo dno, ko je pred kamere postavil somišljenika Braneta Senegačnika.

Slednjega je priložnost, da s svojimi umotvori nagovori vseslovenski avditorij tako razvnela, da si je na lepem upal zatrditi, da »družbenega življenja v prejšnjem sistemu praktično ni bilo; vse je bilo tako monolitno, zato je popolnoma neprimerljivo z današnjim časom

Ob tem je avtor te najnovejše zgodovinske neresnice očitno upal, da so tisti, njegovih let ali nekoliko mlajši, še posebej starejši, dobili vsesplošen napad amnezije.

Kako sicer doumeti osebo rojeno leta 1966, ki je sposobna izstreliti tako kolosalno laž, ne da bi trepnila, da namreč družbenega življenja v prešnjem sistemu (ki ga poet Senegačnik noče niti imenovati) ni bilo.

Vir: Twitter

Uroš Zakrajšek in Gregor Vesel sta se znašla med številnimi, ki so se v nejeveri odzvali na Senegačnikovo trditev.

In obujali spomine na prejšnje čase…

Zakrajšek je ob tem opozoril, da je pri Senegačnikovi izjavi ob orkestriranju novinarja Možine, šlo za »pranje možganov s centrifugo.«

Na dvom, »o katerem to ‘družbenem življenju v prejšnjem sistemu’ ta docent Filozofske fakultete v Ljubljani sploh govori?« se je hitro navezalo protivprašanje: »Mogoče Avstro-Ogrskem?«

Drugi pa so se spomnili, kako so si prav v onem sistemu, ki ga desnica daje v nič, lažje privoščili marsikaj…

Tretji so se ozrli na enoličnost hrane oziroma mesnih izdelkov enotnega okusa, ki so jih polne police trgovin, in spomnili, da je tisto, »kar smo imeli, imelo svoj okus in bilo je naše

Senegačnikov poskus prozornega potvarjanja polpretekle zgodovine je v resnici pri mnogih izzvalo obujanje spominov na svet, ki so ga poznali v mladosti, in ga ne bo nikoli več.

Naposled je med vročo razpravo bistvo problema zoženo na samega intervjuanca in njegovega spraševalca…

Mitja Šmid Bricelj je v hipu odpihnil vse komentarje z domnevo, da je družbenega življenja v prejšnjem sistemu oropani pesnik najbrž živel v - Postojnski jami.

»Skupaj s človeško ribico. Vendar se je ribica vseeno razvijala…«

Da gre za narativ ljudi, ki so blizu ene stranke (Janševe SDS) in njene volilne baze, saj si prizadevajo za novo, retuširano pisanje zgodovine in izročilo mladim rodovom ne le od leta 1991, ampak zadnjih osem desetletij, je izpostavila tudi pomenljiva karikatura.

Med tiste, ki upajo, da se je v ljudstvu zasidrala amnezija na pretekle čase sodi tudi Janševa desna roka Božo Predalič, ki se je februarja z mesta generalnega sekretarja vlade preselil k Alešu Hojsu na ministrstvo za notranje zadeve, kjer je zasedel funkcijo državnega sekretarja.

Kljub dejstvu, da so nekateri mnenja, da je nesmiselno odzivati se na pričujočo in podobne provokacije desnice, ki jih vidijo kot past primitivcev, da te spravijo na svoj nivo, je za voljo resnice vendarle potrebno oporekati tako lažnivim trditvam denimo o jogurtu, neobstoju družbenega življenja, izkoriščanju ubogega naroda za gradnjo ceste, (ki je povezovala nekatera glavna mesta republik v nekdanji Jugoslaviji in so jo večinoma gradili prostovoljci v delovnih brigadah) kot škodoželjnim izjavam poslanke SDS, ki je nesomišljenikom sredi pandemije privoščila - ventilatorje.

Torej jim je glede na velik odstotek tistih, ki na ventilatorjih umrejo, privoščila – smrt.

Nakar je Janez nekoliko »pomešal« obdobja in - pritrdil Senegačniku.

»Res je. Zaprti smo bili v občinske meje. Na cesti si moral imeti podpisano izjavo za točno določeno relacijo, sicer si bil kaznovan. V avtu si smel biti le z družino, policijska ura je bila po 21.00 uri, bila so dovoljena zbiranja le do 10 ljudi. Trdi stalinizem

Vse to je pritegnilo Tino, da, kar se tiče preteklega in sedanjega družabnega življenja, sklene: »Meni se pa zdi, da družabnega življenja ni, odkar je Janša na oblasti.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek