REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Melania Trump s prvim govorom po konvenciji skušala pomagati možu pri volivkah Pensilvanije

Melania Trump s prvim govorom po konvenciji skušala pomagati možu pri volivkah PensilvanijeMelania Trump | VIR: Pixsell

Soproga republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa Melania se je v četrtek podala v širše območje predmestja Philadelphie v zvezni državi Pensilvaniji, kjer je skušala pomagati možu pri zmanjšanju zaostanka v anketah za demokratsko predsedniško kandidatko Hillary Clinton.

Še preden se je politično zborovanje, na katerem je nastopila tudi soproga podpredsedniškega kandidata republikancev Mika Penca Karen, začelo, se je pred dvorano zbrala skupina aktivistk za pravice žensk, ki podpirajo Clintonovo, da opozorijo na prepad med pričakovanimi besedami Melanie Trump, ki so bile namenjene zmanjšanju Trumpovega zaostanka pri volivkah, in besedami ter dejanji njenega soproga skozi kampanjo in leta pred njo.

Zborovanje je bilo pripravljeno sredi tako imenovane "dežele Clintonove", kjer so republikanci v manjšini. Nastop demokratk so prekinile Trumpove podpornice, ki so začele vzklikati sedaj že tradicionalen slogan Trumpovih zborovanj: "Zaklenite jo!" Clintonovo namreč, za katero so prepričani, da je pokvarjena.

Melanija Trump se je v govoru zavzela proti nasilništvu na internetu, še posebej med mladimi, in poudarila, da je potrebno več spoštovanja v komunikacijah.

"Mlade moramo učiti naših ameriških vrednot: prijaznosti, poštenosti, spoštovanja, sočutja, usmiljenosti, razumevanja, sodelovanja," je dejala soproga kandidata, ki je s svojim obnašanjem na družabnih medijih pri Nacionalnem izobraževalnem združenju ZDA sprožil kampanjo proti "Trumpovemu učinku", to je naraščanju nasilništva med otroci zaradi vpliva predsedniškega kandidata.

V govoru je omenila, da je odrasla v majhnem kraju v Sloveniji, blizu čudovite reke in gozdov. "Slovenija je majhna država, ki je bila takrat pod komunistično vladavino. Otroštvo je bilo čudovito. Starša sta bila čudovita in že takrat smo vedeli za izjemen kraj, imenovan Amerika," je dejala in dodala, da jo je navdihnil predsednik Ronald Reagan in je sledila sanjam v ZDA.

Tam je poročila 24 let starejšega moža, ki ga je opisala kot borca, ki ni v nikogaršnji lasti in ne bo nikoli odnehal. "Prav gotovo zna pretresti stvari. Kajne?" se je pošalila in izzvala navdušen aplavz. Trumpovi privrženci so podobno pozdravili njene besede o tem, kako je upoštevala vsa pravila in po desetih letih prišla do državljanstva, kar je bil zanjo največji privilegij na svetu.

Melania Trump je imela doslej le en govor, in sicer na republikanski konvenciji julija v Clevelandu. Govor je bil sprejet z navdušenjem, dokler ni prišlo na dan, da je dele prepisala iz govora prve dame Michelle Obama. Od takrat naprej se je v javnosti pojavila večinoma v bran moža pred obtožbami žensk o spolnih napadih. Svojo netradicionalno odsotnost iz predsedniške kampanje Melania utemeljuje s skrbjo za 10-letnega sina Barrona.

Predsednica Trumpove kampanje Kellyanne Conway, ki je namesto Melanie govorila z mediji, je dejala, da je kandidatova soproga v svojem življenju veliko žrtvovala in je družinski človek, ki vzgaja sina. Ta se odlikuje z dobrimi ocenami v šoli in športom in te dejavnosti so pomembne, ker se ne ustavijo zato, ker Barronov oče kandidira za predsednika ZDA.

Melania Trump ni bila pripravljena odgovarjati na vprašanja novinarjev, na številko njene uradne predstavnice za tisk po imenu Michelle pa se je oglasil "Jim iz Denverja", ki je menil, da ima klicatelj napačno številko.

Govor v dvorani Main Line Sports Center kraja Berwyn je okrog 1000 Trumpovih podpornikov toplo sprejelo, čeprav ga je kandidatova soproga le podala, nato pa v slogu manekenke z modne piste elegantno odkorakala z odra brez kakšnega druženja z volivci in volivkami.

Njeno spremstvo in tajna služba sta z avtomobili celo povsem zablokirala pogled na zadnji vhod v dvorano, iz katerega se je Melania preselila v eno od vozil in podpornikom, ki so ji želeli pomahati in jo pozdraviti, ni namenila niti pogleda, kaj šele da bi se odzvala na njihove klice. "Radi te imamo," je med govorom vzkliknila ena od prisotnih žensk in Melania je odgovorila, da jih ima tudi ona rada, to pa je bilo tudi vse, kar zadeva interakcijo z volivci njenega moža.

Zborovanje v Berwynu je bilo drugačno od ustaljenih pri Trumpu, saj ni bilo prekinitev zaradi protestov, udeleženci pa so se večinoma tudi vzdržali ostrih vzklikov o Clintonovi. Začelo se je sicer z malce čudno molitvijo voditeljice krajevne krščanske organizacije Gwenne Alexander, naj Bog Trumpovi kampanji podari podobno milost, kot jo je prešuštniku in morilcu kralju Davidu.

Ljudje se strinjajo, da je Melania za Trumpovo kampanjo koristna in dragocena, zaradi česar bi jo bilo potrebno večkrat uporabiti, saj bi morda potem malce manj zaostajal pri ženskah. Ena od udeleženk zborovanja po imenu Victoria je menila, da je njen govor prepozen in premalo, da bi lahko spremenil izid volitev.

Roza transparentov z napisom "ženske za Trumpa" je bilo veliko in nosili so jih tudi moški. Večina udeležencev zborovanja je sicer prepričana, da bo Trumpu na koncu uspelo in bo Melania postala prva dama, še posebej zaradi zadnjih težav Clintonove s preiskavo elektronske pošte.

Edward X. Young, ki je prišel na zborovanje iz New Jerseyja, je vprašal, koga bi bilo bolje videti ob predsedniški prisegi. "Melanio ali starega zdelanega Billa Clintona? Ni le najlepša, ampak tudi najbolj inteligentna, izobražena, razgledana in nasploh spektakularna prva dama. Bog vas blagoslovi Slovence, da jo imate. Lahko ste zelo srečni," je dejal Young, ki je leta 2008 in 2012 volil predsednika Baracka Obamo.

"Pred tednom dni sem bil malodušen, ker sem menil, da bo Trump izgubil volitve. Potem pa se je pojavil Anthony Weiner in kdo bi si mislil, da bo njegov 'weiner' (klobasica) končal nore sanje o predsedniku z vagino."

FBI je namreč na računalniku nekdanjega demokratskega kongresnika Weinerja med preiskavo opolzkega dopisovanja s 15-letnico odkril več tisoč kosov elektronske pošte, ki je morda povezana s preiskavo uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte v času, ko je Clintonova vodila State Department.

"Donald Trump, če me slišiš, potem se zavedaj, da te podpiram od 16. junija lani naprej, ko si razglasil kampanjo. Ležal sem v bolnišnici, ker me je povozil nezakoniti priseljenec z ukradenim avtomobilom," je za STA povedal Young.

Za prestop k republikancem se je dokončno odločil, ko je postalo jasno, da bo Clintonova demokratska predsedniška kandidatka. Prepričan je, da bo nadaljevala radikalno levičarsko politiko Obame, ki je razdelila ZDA. Njegovo mnenje je delila večina, če ne vsi udeleženci zborovanja ob govoru Melanie Trump.

Trumpa podpirajo, ker ni politik in nima zvez v Washingtonu, ki je zanje leglo korupcije. Podpirajo ga zato, ker pričakujejo, da bo svojo poslovno uspešnost prenesel na vso državo in vse Američane. Podpirajo ga zato, ker obljublja konec nezakonitega priseljevanja v ZDA in varnost pred terorizmom.

"Melania je šarmantna in zelo lepa. Zagotovo mu koristi," je dejal Ray Spiro iz predmestja Philadelphie, vendar pa je tudi on kot vsi ostali dal jasno vedeti, da je pomemben le kandidat.

"Trump je pogumen, ima rad Ameriko in nas želi ščititi pred terorizmom ter zavarovati meje. Svojo državo postavlja na prvo mesto in prinesel bo nazaj tudi delovna mesta v proizvodnji," je dejal Spiro, ki ga obtožbe žensk o spolnem nadlegovanju ne ganejo preveč. "Ni posiljevalec, sicer pa ne volimo svetnika, ampak voditelja," je dejal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek