REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mayevo po odločitvi sodišča pozvali k zaustavitvi napadov na sodstvo

Mayevo po odločitvi sodišča pozvali k zaustavitvi napadov na sodstvoBritanska preimerka Theresa May

V Veliki Britaniji se po četrtkovi odločitvi višjega sodišča, da mora sprožitev postopka za izstop iz EU potrditi britanski parlament, vrstijo pozivi britanski premierki Theresi May, naj zaustavi napade na sodstvo. Ob tem se pojavljajo tudi ugibanja, da bi se lahko na Otoku obetale predčasne volitve.

Odločitev višjega sodišča v Londonu je jezo sprožila predvsem med zagovorniki brexita, ki so zaskrbljeni, da se bo zaradi tega zamaknila sprožitev 50. člena lizbonske pogodbe, ki ureja izstop iz EU. Evroskeptični časnik Daily Mail je sodnike označil za "sovražnike naroda". Kritični so bili tudi nekateri drugi mediji.

Predsednik parlamentarne komisije za pravosodje Bob Neill je danes dejal, da gre pri tem za grožnjo neodvisnosti britanskega sodstva. "Nekatere stvari, ki so bile izrečene (...) o razsodbi sodišča, so škandalozne," je za časnik Times poudaril poslanec konservativne stranke.

"Člani vlade, začenši s premierko, morajo jasno pokazati, da je neodvisnost sodstva bistvena za delovanje naše demokracije," je še izpostavil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

V bran sodišč se je danes postavila pravosodna ministrica Liz Truss, ki so ji mnogi v preteklih dneh očitali molk. Poudarila je, da je neodvisnost sodstva "temelj, na katerem temelji naša vladavina prava", povzema nemška tiskovna agencija dpa. "V zvezi s primerom pred višjim sodiščem je vlada jasno povedala, da se bo pritožila na vrhovno sodišče. Slediti moramo pravnim postopkom," je še dodala.

Konservativno stranko, ki jo vodi Mayeva, je medtem v petek zaradi nesoglasij z vlado zapustil poslanec Stephen Phillips, ki se zavzema za večjo vlogo parlamenta pri izstopu, podpiral pa je tudi brexit. Tako ima vlada v 650-članskem spodnjem domu parlamenta zgolj 14 glasov več kot opozicija, zaradi česar so se pojavila tudi ugibanja o predčasnih volitvah.

Po poročanju britanskega časnika Telegraph naj bi ministri o tem odkrito razpravljali. "Problem je v tem, da se v državi večina zavzema za izstop, v parlamentu pa za obstanek v EU," je za časnik dejal neimenovani član vlade.

Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn naj bi po navedbah AFP Mayevo, ki je že napovedala pritožbo na odločitev sodišča, danes pozval, naj svoje načrte v parlamentu predstavi takoj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek