REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Makovec Brenčičeva bo v ponedeljek pred DZ branila svojo funkcijo

Makovec Brenčičeva bo v ponedeljek pred DZ branila svojo funkcijoFOTO: STA

Poslanke in poslanci bodo v ponedeljek odločali o interpelaciji zoper ministrico za izobraževanje Majo Makovec Brenčič, ki jo je v DZ vložila SDS. Ministrici očita, da ni uresničila odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol. Koalicija o rešitvi tega vprašanja sicer ni povsem enotna, a ministrici obljublja podporo.

Glavni očitek ministrici Makovec Brenčičevi, za katero je to prva interpelacija, je, da še vedno ni uresničena odločba ustavnega sodišča o financiranju zasebnih osnovnih šol.

Konec leta 2014 je namreč ustavno sodišče ugotovilo, da je člen zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki pravi, da država javne programe v zasebnih osnovnih šolah financira v višini 85 odstotkov, v nasprotju z ustavo. Ustavni sodniki so presodili, da ustava zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja osnovnošolskega programa, ne glede na to, ali ga izvaja javna ali zasebna šola. Posledično mora država javne programe v zasebnih šolah po mnenju ustavnih sodnikov financirati v celoti, enako kot javne programe v javnih šolah. Državnemu zboru so naložili, da mora omenjeno neustavnost odpraviti v roku enega leta.

Rok za uresničitev ustavne odločbe je potekel 9. januarja letos, odločba pa še ni uresničena. Decembra lani je ministrica napovedala, da na ministrstvu potrebujejo več časa, saj da si želijo istočasno pripraviti predlog celovite ureditve ustanavljanja zasebnih šol.

Aprila letos je ministrstvo pripravilo osnutek novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki naj bi odpravila neustavno stanje, in ga poslalo v javno obravnavo. Ta se je iztekla sredi maja, nato pa se je postopek za nekaj časa ustavil. Kot kaže, je bil razlog v tem, da v koaliciji glede podpore noveli niso enotni, povsem enotni o njej pa naj ne bi bili niti poslanci največje vladne stranke, SMC, in to kljub temu, da je svet stranke aprila sprejel stališče, da je treba ustavno odločbo uveljaviti čim prej.

V SD in DeSUS bi radi zadevo reševali s spremembo ustave, ki so jo skupaj z Zavezništvom in ZL v DZ vložili februarja lani. Po predlogu bi v najvišji pravni akt zapisali, da se osnovno izobraževanje v javnih šolah financira iz javnih sredstev, zasebne šole pa se lahko sofinancirajo v omejenem obsegu na način, kot to določa zakon. Takšen predlog pa za nekatere pravnike, med njimi tudi za nekdanjega predsednika ustavnega sodišča Miroslava Mozetiča, pomeni zaobitev odločbe ustavnega sodišča.

Zadeva se je znova premaknila potem, ko je premier Miro Cerar septembra v intervjuju za TV Slovenija povedal, da je treba odločbo spoštovati. Zato je, kot je dejal, zahteval, "da gre ministrica naprej z zakonom, ne glede na to, da soglasja v koaliciji zanj ni". "Potem pa upam, da bo v DZ zakon dobil dovolj glasov in bo sprejet," je takrat povedal.

Ravno to sredo je ministrstvo za izobraževanje novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero izvršuje ustavno odločbo, poslalo v medresorsko usklajevanje. Novela obenem uvaja pogoje, ki jih morajo izpolnjevati tudi javne šole, da so financirane iz javnih sredstev.

Z novelo se izenačuje obseg financiranja javnih in zasebnih šol, ki so pridobile javno veljavnost programa, in sicer pridobijo 100 odstotkov javnih sredstev za izvedbo obveznega dela programa. Poleg omenjenega se v noveli zakona ponovno uvaja soglasje ministra pri imenovanju ravnatelja in dopolnjuje postopek razrešitve ravnatelja, so za STA pojasnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

A spremembe prihajajo prepozno za SDS, ki so se zaradi nespoštovanja odločbe ustavnega sodišča odločili za interpelacijo o delu Makovec Brenčičeve. Poslanec Tomaž Lisec je v predstavitvi besedila interpelacije v začetku septembra tudi spomnil, da so v SDS skušali ugotovljeno neustavnost trikrat odpraviti s predlogom novele zakona, a je vladna koalicija vse predloge zavrnila s pojasnilom, da bo rešitve pripravila sama.

Ministrica je v odgovoru na interpelacijo zagotovila, da ministrstvo ustavno odločbo namerava izvršiti, a da je treba hkrati urediti tudi druge vidike delovanja zasebnih šol, kot so sprejemanje programov, izpolnjevanje in zagotavljanje kakovosti pri izvajanju programov, vpis v razvid ter zagotavljanje kadrovskih in materialnih pogojev.

Jasno namero ministrstva za izvršitev ustavne odločbe po njenem mnenju nakazuje dejstvo, da je ministrstvo pripravilo predlog novele zakona, ki bi uresničila odločbo. Dodala je, da so v javni razpravi na predlog prispeli številni, tudi povsem nasprotujoči si komentarji. "Tudi ti kažejo, da so vprašanja, povezana z urejanjem zasebnega šolstva, številna in kompleksna, in ne le vezana samo na vprašanje financiranja," je zapisala v odgovoru.

Poleg SDS podporo interpelaciji napovedujejo tudi poslanci NSi in vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek. Poslanki te poslanske skupine, Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček, pa bosta podprli ministrico. V opozicijski ZL bodo svojo odločitev glede interpelacije razkrili v ponedeljek.

Glede na napoved koalicije, da bo ministrico podprla, se ji torej s funkcije ne bo treba posloviti. Manj jasno pa je, kako bo koalicija razrešila vprašanje financiranja zasebnih šol, ki je razlog za interpelacijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek