petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Makovec Brenčičeva bo interpelacijo najverjetneje prestala brez težav
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič bo, kot kaže, brez težav prestala današnjo interpelacijo. Da njene nezaupnice ne bodo podprli, so namreč napovedali v koalicijskih SMC, DeSUS in SD pa tudi poslanci ZL in poslanki Zavezništva. V SDS in NSi medtem vztrajajo, da se mora ministrica zaradi nespoštovanja ustavne odločbe posloviti.
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je poudarila, da je njihova temeljna zaveza spoštovanje odločb ustavnega sodišča. Spomnila je, da je predlog zakona, s katerim se izpolnjuje ustavna odločba, že v medresorskem usklajevanju. Številne pripombe v času javne razprave pa po njenih besedah kažejo, da je pri ureditvi tega vprašanja treba upoštevati več elementov, in ne samo financiranja.
Dodala je še, da je ravno sedanja vlada izpolnila že kar nekaj odločb ustavnega sodišča, s katerimi so se odpravile v preteklosti ugotovljene protiustavnosti. Po drugi strani pa je predlagateljem očitala, da v času, ko so sami vodili državo, niso pravočasno odpravljali ugotovljenih neustavnosti.
V SD medtem ustavnemu sodišču očitajo, da je zaobšlo svoje pretekle sodbe in spregledalo številna vprašanja, ki jih odpira zahteva po pavšalni izenačitvi zasebnega šolstva z javnim. V poslanski skupini zato po besedah Janka Vebra interpelacije ne podpirajo, saj menijo, da je država dolžna najprej poskrbeti za kakovost javnih osnovnih šol.
Po Vebrovih besedah interpelacijo v SD razumejo "kot nastavek za razgradnjo javnega šolstva". Zato pričakujejo, da se bo "ministrica zoperstavila vsem poskusom, ki gredo v smeri zadovoljevanja apetitov zasebnih interesov na področju vzgojno-izobraževalnega dela".
Podobnega mnenja so v DeSUS, kjer menijo, da interpelacija kaže veliko željo po privatizaciji javnega šolstva, zato je po besedah Petra Vilfana v poslanski skupini večinsko ne bodo podprli. Kot je dejal Vilfan, je staršem treba dati možnost, da otroke izobražujejo v skladu s prepričanji, a nikakor ne na račun javnega šolstva.
Vilfan je opozoril tudi na "inflacijo interpelacij", ki jih vlagajo v SDS. Nekoč je po njegovih besedah veljalo, da je interpelacija resen opozicijski instrument, v SDS pa so institut interpelacije razvrednotili, je poudaril.
Za poslance ZL pa interpretacija ustavnega sodišča predstavlja "veliko nevarnost za temelje slovenskega javnega šolstva", kot je dejal Luka Mesec. Izenačitev financiranja javnih in zasebnih šol namreč po njegovih besedah pomeni manj sredstev za javni šolski sistem in padanje njegove kakovosti. "Vsak evro, ki ga namenimo zasebnim šolam, je evro manj za javne šole," je poudaril.
Zato so v ZL skupaj s poslanci SD, DeSUS in NP vložili zahtevo za spremembo ustave, ki bo ponovno jasno ločila javno in zasebno obvezno izobraževanje, je spomnil Mesec in dodal, da obravnava predloga stoji "zaradi neodločnosti največje stranke vladne koalicije SMC".
V poslanski skupini nepovezanih poslancev sicer nimajo enotnega stališča, je pa Mirjam Bon Klanjšček pojasnila, da poslanki Zavezništva interpelacije ne bosta podprli. Kot je dejala, v Zavezništvi ne nasprotujejo 85-odstotnemu obsegu financiranja zasebnih osnovnih šol, ne strinjajo pa se s tem, da bi zaradi tega morali osiromašiti mrežo javnih osnovnih šol.
Bon Klanjščkova še poudarja, da ima DZ kot ustavodajalec pravico, da v ustavi ohrani temeljne vrednote te družbe, in sicer da je primarna skrb države na področju osnovnošolskega izobraževanja zagotavljanje financiranja javnih šol iz javnih sredstev.
V SDS po drugi strani vztrajajo, da je Makovec Brenčičeva subjektivno in objektivno odgovorna za nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča. Zato je po besedah Nade Brinovšek izgubila osebno integriteto, ki je nujna za opravljanje ministrske funkcije in zaupanje javnosti.
Ustavna odločba je po njenih besedah jasna, zato se točno ve, kaj je treba narediti, je poudarila poslanka. "Trditi, da bo financiranje zasebnih osnovnih šol v čemer koli ogrozilo javne osnovne šole, je milo rečeno smešno," je še dejala Brinovškova in dodala, da je treba spoštovati pravico staršev, da otrokom zagotovijo izobraževanja v skladu z lastnim prepričanjem.
Interpelacijo podpirajo tudi v NSi. Kot je dejala Ljudmila Novak, se čudijo praznim obljubam ministrice in celo predsednika vlade Mira Cerarja. "Očitno so odločitve sodišč, tudi ustavnega, za nekatere bolj, za druge pa manj zavezujoče. Kako se lahko odločba ustavnega sodišča sploh problematizira z vidika rezultata? Odločba je zavezujoča in pika," je poudarila.
Makovec Brenčičevi pa je predlagala odstop, če jo "koalicijski partnerji ovirajo pri izpolnjevanju vaših obvez in onemogočajo izpolnitev odločbe ustavnega sodišča, pri tem pa vas je na cedilu pustil tudi predsednik vlade".
Premier Cerar je medtem na družbenem omrežju Twitter izrazil svojo podporo ministrici. Kot je zapisal, je bila novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja poslana v medresorsko usklajevanje. "To je prvi korak na poti spoštovanja odločbe ustavnega sodišča. Energija in strokovnost ministrice zagotavljata uresničitev cilja," je dodal.