ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Majhna, a toliko bolj glasna in »pogumna«: Članica Nata podpira pošiljanje enot NATO v »boj zoper Rusijo«
Kako je videti, ko politiko vodijo osebe brez najmanjšega občutka za zunanjepolitično realnost, ne kaže zgolj obžalovanja vreden primer Slovenije, pač pa še bolj tragičen primer - Estonije.
To baltsko državo namreč vodi razborita premierka Kaja Kallas, ki sicer v življenju še nikoli ni povohala smodnika, se pa rada poigrava z življenji svojih in tujih vojakov in je sploh ni strah vojne. Celo jedrske ne.
Russias “unprovoked” invasion of Ukraine was totally provoked and could have been easily prevented. Watch these warmongering clowns. pic.twitter.com/XsFIXxx52T
— Kim Dotcom (@KimDotcom) March 1, 2024
Jasno je, da premierke Estonije ni strah, saj o vojnah nima najmanjšega pojma in je ob tem celo prepričana, da bo državo v primeru nevarnosti res »ubranil NATO.«
V zadnji izjavi za javnost je tako na primer navrgla, da se Estonija »ne boji« Rusije in da meni, da bi bilo treba razmisliti o pošiljanju kopenskih enot Nata v Ukrajino.
To je povedala za Sky News.
She is willing to send her people to their death to secure a job position at NATO.
— Dr Alex Brel (@DrBrel) March 1, 2024
Doslej sta le Estonija in Litva izrazili kakršno koli navdušenje nad idejo o povečanju Natove podpore Kijevu, ki presega dobavo orožja, streliva in denarja, medtem ko je Finska dejala, da lahko Ukrajina njeno orožje uporabi kjerkoli pač želi, tudi globoko v Rusiji.
Da bi lahko rusko orožje seglo tudi globoko v Finsko na Finskem niso razmislili, ker so prepričani v varno zavetje člena 5. Washingtonske pogodbe. Streznitev bi lahko bila zelo huda.
Vendar ti primeri kažejo na zanimiv pojav, da so države zveze NATO toliko bolj bojevite, kolikor manjše in manj nevarne v resnici so.
“Before making such statements, Macron would do well to remember how it ended for Napoleon and his soldiers, more than 600,000 of whom were left lying in the damp earth.”https://t.co/VW3XEDBvGR
— M. K. Bhadrakumar (@BhadraPunchline) February 29, 2024
To sicer ne velja za Francijo, ki je izjema, ki potrjuje pravilo.
In ki pod Emmanuelom Macronom, ki očitno boleha za Napoleonovim kompleksom, vse bolj tone v isti smeri.
Ob tem 68 odstotkov Francozev ne podpira ideje Macrona o pošiljanju enot NATO v Ukrajino.
68% of French people do not approve of Macron's position on the possibility of sending troops to Ukraine - Le Figaro.
— SlavicFreeSpirit (@SlavFreeSpirit) February 29, 2024
This was survey conducted by Odoxa-Backbone Consulting for the newspaper. 31% supported Macron.
Furthermore, the majority of French people (51%) believe that it… pic.twitter.com/mtLxZYbcwB
Estonska premijerka je na podoben način zaletava. »Ne smemo se bati lastne moči. Rusija pravi, da je ta ali oni korak eskalacija, vendar obramba ni eskalacija,« je dejala Kallasova za Sky News.
»Pravim, da bi morali imeti na mizi vse možnosti. Kaj še lahko storimo, da bi res pomagali Ukrajini zmagati?«
Spomnimo, v začetku tega tedna je francoski predsednik Emmanuel Macron trdil, da blok pod vodstvom ZDA ne bi smel izključiti pošiljanja vojakov v Ukrajino ali katere koli druge možnosti. Večina članic bloka se je od takrat distancirala od zamisli – za zdaj.
Putin just announced that he will "soon demonstrate" Russia's new heavy Sarmat ICBM missiles!
— Aussie Cossack (@aussiecossack) February 29, 2024
The West is about to find out... pic.twitter.com/p8yYQoUY0h
V torek je litovski zunanji minister Gabrielius Landsbergis NATO pozval, naj »razmišlja zunaj okvirov.«
Medtem je veleposlanik te države na Švedskem Linas Linkevicius dejal, da bo blok »nevtraliziral« rusko enklavo Kaliningrad, če si bo Moskva »drznila izzvati NATO«.
Kallasova je ponovila te izjave in zatrdila, da nas »Rusija želi prestrašiti in prisiliti Zahod, da se vzdrži odločitev, ki bi jih sicer sprejeli, da bi zagovarjali podporo Ukrajini, zahodni enotnosti, vsemu, kar jih res zelo moti.«
Inconsistent logic:
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) March 1, 2024
- NATO must expand to Ukraine because Russia would not attack a NATO country. But also...
- If Russia defeats Ukraine, then Russia will move on and attack a NATO country pic.twitter.com/t7nhQMV50o
»Hočejo, da nas je strah. In edini odgovor je, da nas ni strah. Delamo tako, kot je prav,« je povedala Kallasova za britanski medij.
Estonsko napihovanje je seveda nenevarno. Estonija ima okoli 4200 aktivnih vojakov, ki jih je teoretično mogoče razširiti v vojsko s 43.000 pripadniki. Primerjajmo to z izgubami v sedanji vojni.
Po ruskih ocenah je Ukrajina samo v šestih mesecih protiofenzive leta 2023 utrpela 125.000 žrtev, do sedaj pa najmanj 440.000 nenadomestljivih žrtev.
Jasno je, da bi bila estonska vojska v nekem spopadu z Rusijo v veliki meri in zelo hitro poražena.
Tudi bolj pronicljivi ameriški generali, nekoč žrtve spletk lastnih tajnih služb se strinjajo s tem...
Macron is a warmonger, NATO is completely disjointed and American leadership is feckless…so let’s send troops to Ukraine anyway and why not also invite Ukraine to be part of NATO.
— General Mike Flynn (@GenFlynn) February 29, 2024
How stupid can we be?
The U.S. is spiraling out of control, and it has to end soon.
5 NOV,… https://t.co/y7uOpYyf65
Da bodo ZDA uporabile jedrsko orožje proti Rusiji za obrambo neke Estonije, ki je večina Američanov niti ne najde na zemljevidu, pa morda verjamejo le še v Talinu in podobnih vazalnih državah Washingtona, ne pa tudi geopolitični realisti, ki poznajo logiko »obojestransko zagotovljenega uničenja.«