REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Magnin projekt bo spremljala šestčlanska delovna komisija

Magnin projekt bo spremljala šestčlanska delovna komisijaIzjava gospodarskega ministra Zdravka Počivalška po izdaji gradbenega dovoljenja za projekt Magna, foto: STA

Minister Zdravko Počivalšek se je zjutraj v Mariboru sestal z nekdanjim županom Alojzom Križmanom, ki se je v dogajanje okoli Magnine naložbe v Hočah vključil v času iskanja dogovora z okoljevarstvenimi organizacijami glede pridobivanja okoljevarstvenega soglasja. Dogovorila sta obljubljeno oblikovanje delovne skupine, ki bo spremljala projekt.

Kot je po sestanku povedal Križman, so zdaj dokončno opredelili šestčlansko delovno skupino, ki bo spremljala postopke pri projektu Magne, o čemer so se po nekaj nejasnostih vendarle uskladili tudi z investitorjem in ministrstvom za gospodarstvo.

"Pojavljale so se neke variante, da bi bila v delovni skupini le ena okoljevarstvena organizacija, a sem temu odločno nasprotoval in zatrdil, da me v tem primeru ne bo zraven. Že prej je bilo namreč jasno dogovorjeno, da bodo v skupini mesto dobile tri, ki jih nenazadnje pri opravljanju njenih nalog potrebujemo," je pojasnil Križman.

V delovni komisij bodo tako med drugim svoje predstavnike dobile tri nevladne organizacije, Alpe Adria Green, Slovenski E-Forum in Umanotera, torej vse tiste, ki so bile v postopku pridobivanja okoljevarstvenega soglasja najtrši oreh za Magno.

Komisija bo po Križmanovih besedah ves čas sodelovala z Magno, ki je pristala na redno obveščanje, tako da bo v nekem smislu sestavni del celotnega projekta. V njej bodo sodelovali tudi predstavniki lokalne skupnosti, s strani univerze pa bodo posebej imenovali priznanega strokovnjaka za področje ekologije, ki se bo po potrebi vključeval, ko bodo potekale debate okoli okoljske problematike.

Kot je še povedal Križman, bo komisija sprva spremljala investicijo in hkrati pripravila vse potrebno za poznejši monitoring, ko se bo začela poskusna proizvodnja. Za njegovo izvedbo pa je potrebno še uskladiti nekaj stvari, tudi tehnične podrobnosti glede neposredne digitalne povezave z vsemi tremi okoljskimi organizacijami in univerzo.

Drugi del nalog komisije bodo vse morebitne težave, ki se pri tako velikih investicijah občasno tudi pojavljajo, in jih bodo skušali reševati sproti. Na vprašanje, kakšne možnosti ukrepanja sploh ima komisija, če bi prišlo do kakih zapletov, je odvrnil, da bodo te skušali odpraviti v sodelovanju z investitorjem.

Tudi to, kako bo urejeno financiranje delovanja omenjene delovne skupine, po Križmanovih besedah še ni povsem jasno razčiščeno, je pa dejal, da bo šlo za bolj ali manj prostovoljno delo, zato na kak poseben zaslužek ne računa nihče.

Sicer pa je Križman, ki se je v mediacijo med okoljevarstveniki in Magno vključil skupaj s še enim nekdanjim mariborskim županom Borisom Sovičem, izrazil upanje, da bo naložba pomenila velik premik za regijo. Ob tem je dodal, da je še veliko odprtih vprašanj okoli zagotavljanja kadrov, kjer pa bo svojo vlogo morala odigrati univerza, ki se mora vključili tako, da bo projekt zaživel na tak način, kot si ga vsi v regiji želijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek