REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Madurova osebna izkaznica na volitvah ni delovala

Madurova osebna izkaznica na volitvah ni delovala Venzuelski predsednik Nicolas Maduro, foto: AFP/Getty

Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je na nedeljskih spornih volitvah ustavodajne skupščine doživel zanj precej neprijetno polomijo - ob sprejemanju glasovnice je moral pokazati osebno izkaznico, ki pa jo je računalniški sistem prepoznal kot neveljavno. Izpisalo se je, da "ta oseba ne obstaja", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Maduro se je skušal pokazati kot prvi Venezuelec, ki bi oddal glas. In ko je poskeniral svojo osebno izkaznico, ga je računalnik zavrnil. "Ta oseba ne obstaja ali je bila osebna izkaznica preklicana," mu je izpisalo.

To je na svoj telefon posnel uslužbenec na volišču in objavil na spletnih družbenih omrežjih, kjer se je posnetek razširil kot vihar.

Šlo je pravzaprav za t.i. domovinsko kartico, ki jo je uvedla Madurova socialistična vlada, da bi ljudje lahko dokazovali upravičenost do subvencionirane hrane in drugih socialnih programov.

Ob oddaji glasu je imel najprej krajši nagovor, nato pa je teatralično potegnil ven svojo kartico. "Preverimo mojo domovinsko kartico, da bo tako za vedno zabeleženo, da sem prišel voliti in da bo moja domovinska kartica s tem zaznamovana za vse življenje - da sem torej glasoval na zgodovinski dan ustavodajne skupščine," je izjavil

Zatem je dal kartico v skener in vprašal uslužbenca na volišču, "ali jo je prebralo". "Da, jo je," mu je odgovoril, a pravega rezultata mu ni pokazal. Ga je pa zato posnel na telefon in objavil.

Venezuelska opozicija, ki je nedeljske volitve bojkotirala in ki si prizadeva za odstavitev Madura, ima to domovinsko kartico za enega od sredstev vladnega nadzora in za podkupovanje vladnih podpornikov s subvencijami. Hkrati na ta način tudi lahko nadzorujejo vladne uslužbence, ali so šli na volitve.

Po Madurovi polomiji je opozicijski poslanec Freddy Guevara na Twitterju zapisal, da je oblast očitno precenila sposobnosti vlade za orwellianski nadzor. "Sistem očitno ne deluje. Če si javni uslužbenec, je povsem jasno, da ne vedo, ali si volil ali ne," je zapisal.

Same volitve so bile sicer precej manj smešne. Volilni dan je zaznamovalo nasilje, ki je po zadnjih podatkih zahtevalo najmanj 10 smrtnih žrtev. Opozicija navaja celo 16 žrtev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek