REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ljubo Jasnič odkril problem, za katerega ne najde rešitve in zato napada - opozicijo

Ljubo Jasnič odkril problem, za katerega ne najde rešitve in zato napada - opozicijoLjubo Jasnič in prihodnost DeSUS pod njegovim vodstvom. Vir: Twitter

Po seriji uničujočih kadrovskih menjav se stranka DeSUS očitno in neizogibno bliža svojemu propadu.

K temu bodo po vseh napakah prispevale tudi zmedene reakcije novega vodstva stranke.

Ljubo Jasnič, predsednik DeSUS-a je tako v zadnjem intervjuju v Dnevniku priznal, da je »problem (vrha stranke) v tem, da ni jasno, ali je DeSUS v koaliciji ali opoziciji.«

Problem je res pravilno zaznal – toda njegovi odzivi in odzivi celotnega vodstva DeSUS-a kažejo, da temu problem niso kos in da jih zato čaka politični brodolom.

To potrjujejo tudi velike politične napake DeSUS-a.

Opazil jih je tudi Boris Vezjak.

Potem ko so nedavno v stranko SAB iz DeSUS-a prebežali celotni odbori in okoli 250 članov se je Ljubo Jasnič razsrdil na SAB, češ da »krade jajca iz tujega gnezda« in se hkrati narejeno razveselil, ker da so odšli takšni, ki so itak delali same težave.

Namesto tega bi bilo bolje, če bi priznal lastne napake, ne pa da ljudi z lastno voljo ocenjuje kot jajca, ki morajo mirno ležati v določenem strankarskem »gnezdu«.

Še hujši je bil nedavni polom stranke, ki je po zasedanju vodstva najprej sporočila, da so poslance DeSUS-a, ki kooptirajo v Janševi vladi pozvala k odstopu, nato pa preklicala sporočilo in zatrdila, da takšnega poziva ni sprejela.

S tem je stranka demonstrirala, da nima nikakršnega mehanizma nadzora nad lastnimi poslanci. Toda to ni najhuje.

Še huje je to, da je dala jasno vedeti, da si poslancev, ki so stranki odpovedali poslušnost ne upa poklicati na odgovornost niti jim zagroziti z najbolj preprostimi sankcijami, na primer, izključitvijo iz stranke in prepovedjo ponovnih kandidatur.

Tudi to seveda ne bi spremenilo potez poslancev DeSUS-a, ki so se zaradi lastnih interesov odločili za podporo Janševi vladi in svoje prihodnosti v okvirju DeSUS-a sploh več ne vidijo.

Predsednik DeSUS Ljubo Jasnič, ki je vodenje parlamentarne stranke prevzel pred tremi meseci, ko se je po dveh letih iskanja primernega vodstva znašla v velikih težavah, stranki kljub temu obljublja neverjetne uspehe.

Namesto da bi uredil odnose s poslanci, ki so »zgoraj« se bo raje usmeril »navzdol«: »Recept je podoben, treba bo urediti odnose na lokalni, občinski ravni, potem pa bomo šli navzgor.«

Namesto da bi uredil odnose s poslanci, ki so »zgoraj« se bo raje usmeril »navzdol«: »Recept je podoben, treba bo urediti odnose na lokalni, občinski ravni, potem pa bomo šli navzgor.«

»Pregovor, da riba smrdi pri glavi, v primeru DeSUS povsem drži. To, kar spremljamo v povezavi s stranko te dni, se ni začelo z 19. junijem, ko sem prevzel vodenje stranke, ampak imajo njene težave dolgo brado. Nihče se ni ukvarjal s člani DeSUS, funkcionarji stranke na vseh ravneh so se pehali zgolj za svoje položaje. Ko je vrh izgubil stik s članstvom, so se začele dogajati nenavadne stvari, zato je šest predsednikov pred mano obupalo in vrglo puško v koruzo,« je dejal novi rešitelj stranke.

Samo od leta 2020 je DeSUS zamenjal tri predsednike...

Kdo se sploh spomni na primer Pivčeve?

Dva podpredsednika in vrsto drugih funkcionarjev...

Na jasno vprašanje, ali bo podprl sklepe organov stranke o izključitvi spornih poslancev oziroma o tem, da vrnejo mandat pa je odgovoril tako: »Mislim, da ni mogoče glasovati o sklepu, v katerem bi jih pozivali, da vrnejo mandat.«

Na jasno vprašanje, ali bo podprl sklepe organov stranke o izključitvi spornih poslancev oziroma o tem, da vrnejo mandat pa je odgovoril tako: »Mislim, da ni mogoče glasovati o sklepu, v katerem bi jih pozivali, da vrnejo mandat. So predstavniki ljudstva in to je ustavna kategorija. Na svetu se lahko pogovarjamo le o njihovem članstvu v stranki in o tem, ali izvajajo program stranke, ko je treba uresničevati koalicijske zaveze. Pa tudi če ne bi sledili zavezam, jih vodstvo DeSUS ne bi moglo izključiti, to lahko storijo le matični občinski odbori stranke.«

»Zadeve bo treba temeljito zasukati in storiti vse, da bodo stvari popolnoma drugačne kot doslej. Problem, ki ga vidim, je, da vsa dosedanja vodstva s poslanci niso primerno komunicirala. V nemoči so se zatekala h grožnjam, še posebej pa so zanemarjala prakso, da bi vodstvo stranke obravnavalo konkretne vsebine in zavzemalo stališča, kar bi nato terjalo tudi od poslancev. V trenutku, ko so poslanci ostali sami, so začeli delati po svoji vesti. Poslancem DeSUS sem večkrat dejal, da imajo ustavno podlago za glasovanje po svoji vesti, a da je treba zato nositi odgovornost, predvsem pa odločitve dobro argumentirati, zlasti tiste, ki niso usklajene s stališči stranke.«

Rezultat tako »cagave« politike je seveda jasen – člani vidijo, da so poslanci DeSUS-a del vladne koalicije, da jo podpirajo in da vodstvo stranke nima nobenega nadzora nad njimi.

In zato izstopajo iz stranke.

V DeSUS zaradi spornih poslancev vre, člani, ki izstopajo in prestopajo v druge stranke, pa to počnejo predvsem zaradi omenjenih poslancev. Menda se prav vsak sestanek na občinskih odborih začne in konča s kritiko poslancev.

Ko so prestopili odbori Velenja, Kočevja, Logatca, Šoštanja, so člani povedali, da so jih v to dejanje pognali prav poslanci DeSUS-a, ki nekritično podpirajo Janševo vlado.

In da, če lahko v državnem zboru ti poslanci »glasujejo po svoji vesti«, lahko tudi oni po svoji vesti odločajo o tem, v kateri stranki bodo v prihodnje.

DeSUS sicer upa še na pridružitev »neodvisnih« poslancev, toda bolj verjetno je, da si bodo zaradi zmede in nesposobnosti, da se jasno opredelijo do politike sedanje vlade in opozicije, njihove glasove razdelile druge stranke.

Večinoma opozicijske, zato pa Jasnič v svojem intervjuju bolj kot vladi Janeza Janše napada opozicijske stranke – v lastno škodo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek