REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lagal je o diplomi, toda delal je dobro. Bi to lahko rekli tudi za poslanca Branka Simonovića?

Lagal je o diplomi, toda delal je dobro. Bi to lahko rekli tudi za poslanca Branka Simonovića?Simonović in Marjanović. Vir: Twitter

V Sloveniji je bilo te dni v ospredju vprašanje, ali je v poslanec stranke DeSUS Branko Simonović res diplomiral v Zagrebu ali ne?

O njegovi diplomi, o tam ali je in ali ni diplomiral, kako se je sploh vpisal na naslednjo stopnjo študija v Mariboru in zakaj tam nimajo kopij njegove diplome se je razvila živahna polemika.

Na fakulteti v Zagrebu, kjer naj bi Simonović menda diplomiral so najprej dvakrat zatrdili, da ni diplomiral, nato pa so nenadoma potrdili, da je Simonović njihov diplomant, kar so na RTV Slovenija, kjer so objavili zgodbo, pospremili z začudenjem.

Toda s ponarejanjem diplom in nenavadnimi odzivi državnih organov v primeru odkritega ponarejanja imajo na Hrvaškem še veliko večji problem, kar kaže tudi eden od nedavnih primerov.

In ta, na Hrvaškem razvpiti primer tudi kaže, da je morda tudi v Sloveniji vprašanje Simonovićeve izobrazbe nekoliko prenaglašeno ali napačno zastavljeno.

Bistveno je namreč nekaj drugega.

Kaj? To nam kaže zgodba iz Hrvaške.

Nedavno se je namreč izkazalo, da je direktor županijske uprave za ceste Sisaško-moslavaške županije Željko Marjanović na svoj položaj izbran tako, da je lagal, da je končal Strojno fakulteto v Banja Luki.

Hrvaški direktor Željko Marjanović   Vir:Telegram
Željko Marjanović nikoli ni bil niti študent fakultete v Banja Luki. Vir: Telegram
Županijska uprava za ceste Sisaško-moslavaške županije je smatrala, da je prevarana, zato je s tožbo zahtevala vrnitev skoraj dva milijona kun, od tega nekaj več kot 1,3 milijona kun plač in okoli 640.000 kun za uporabo službenega vozila.

Toda izkazalo se je, da Marjanović nikoli ni bil niti študent te fakultete.

Ko je bilo to odkrito, je Marjanović dobil odpoved.

Županijska uprava za ceste Sisaško-moslavaške županije je smatrala, da je prevarana, zato je s tožbo zahtevala vrnitev skoraj dva milijona kun (približno 264.500,00 evrov), od tega nekaj več kot 1,3 milijona kun (172.000,00 evrov) iz naslova izplačanih plač in okoli 640.000 kun (84.500,00 evrov) za uporabo službenega vozila.

Vendar pa je občinsko sodišče v Sisku presodilo v korist - Marjanovića.

Po oceni sodišča mu ni potrebno vrniti ničesar, saj je delo, pa čeprav je lagal o svoji izobrazbi, dobro opravljal.

Marjanović je trdil, da je tožba neutemeljena, da ni želel nikogar prevarati in da je imel pravnomočen sodni sklep o svoji izobrazbi, ker je bila uradna dokumentacija uničena v vojni.

V resnici pa je končal le Višjo tehnično šolo na strojni ladjedelniški fakulteti univerze Đuro Pucari Stari v Banja Luki.

Toda na koncu je po pričanju številnih prič prevlada ocena, da je bil – dober direktor, ki je izpeljal vse zastavljene projekte. Tudi službeno vozilo je uporabljal le za službene namene.

Če bi ta primer primerjali s primerom poslanca Simonovića bi lahko rekli nekaj podobnega – da na koncu morda res ni tako pomembno, kakšno izobrazbo ima.

Toda tega, da je bil tudi Simonović dober kot poslanec, da ni izdal volje volivcev in da je delal to, za kar so ga njegovi volivci izbrali - bi bilo glede na vnemo, s katero tako ali drugače podpira Janševo vlado – zelo težko dokazati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek