petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Koprivnikar vztraja pri vladni odločitvi, odhod sindikatov bi obžaloval
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je ob prihodu na današnja pogajanja vztrajal pri četrtkovi odločitvi vlade. Kot je dejal, mu bo zelo žal, če bodo sindikati danes odšli s pogajanj. S tem se namreč umikajo tudi od ponudbe, ki je trenutno na mizi, in ta ponudba je za javne uslužbence še boljša, kot je trenutno stanje, je dejal.
Z odhodom s pogajanj bi sindikati zavrnili po Koprivnikarjevih besedah zelo mamljivo ponudbo. V tem primeru se bo morala vlada sama odločiti, kako urediti vzdržnost javnih financ in korektno nagrajevanje javnih uslužbencev, je dodal.
Ob tem je Koprivnikar zavrnil očitke sindikatov o neresničnosti svojih izjav. Kot je dejal, se bo moral najprej soočiti z navedbo, ki bi bila laž ali zavajanje, zaenkrat za nobeno svojo takšno izjavo ne ve. "Vse, kar sem povedal, drži," je zagotovil.
Na sindikalni poziv predsedniku vlade Miru Cerarju, naj ga zamenja kot vladnega pogajalca, pa odgovarja, da so pogajanja naporen proces in da je tedaj, ko so na različnih bregovih, najlaže reči, naj se zamenja pogajalca. Po njegovih besedah bo vlada vztrajala pri tem, da ta proces odgovorno spelje do konca, v dobro javnih uslužbencev.
Minister je ponovil, da sindikati od vlade zahtevajo zavezo, da se odreče možnosti, da sploh predlaga zakonske spremembe, če sindikati s tem ne soglašajo. A bi bil to poseg v avtonomijo vlade, je prepričan.
Dikcija, ki so jo lani podpisali v okviru socialnega sporazuma, je po njegovih besedah govorila le o ključnih vprašanjih. A so se zatem sindikati opredelili, da je to praktično celoten plačni zakon. In kljub temu, da so se celo leto trudili, da bi se začeli usklajevati o tem zakonu, se to ni zgodilo.
"Sindikati so namreč načelno zavračali vsakršen pogovor o teh zakonih," pravi Koprivnikar. Če bi pokazali voljo, da se uskladijo, pa bi bila po Koprivnikarjevih besedah tudi zanj taka zaveza do neke mere sprejemljiva.
Pri tem je minister pojasnil, da namen spremembe plačnega zakona ni varčevanje, ampak povečevanje učinkovitosti javnega sektorja. Sredstva za napredovanja bi po njegovih besedah ostala enaka, a bi se del sedaj avtomatičnih napredovanj prenesel v plačne razrede, ki bi jih javni uslužbenci prejeli kot stimulacijo. "Ne gre za varčevanje, ampak za prenos iz avtomatizma v stimulativni del," je zatrdil minister.