REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kemis: črna gradnja, distribucija prepovedanih snovi?

Kemis: črna gradnja, distribucija prepovedanih snovi?Kemis

Vrhniški občinski svet bo prihodnji torek razpravljal o okoljskih posledicah požara, ki je minuli teden pustošil v vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis. Predsednik republike Borut Pahor pa bo v petek sprejel gasilce, reševalce in druge prostovoljce, ki so se odlikovali pri gašenju požara, so sporočili iz predsednikovega urada.

Na seji občinskega sveta pričakujejo strokovnjake Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ter Agencije RS za okolje (Arso). Opozicijski občinski svetniki pa so na sejo povabili tudi ekologa Gorazda Pretnarja. Kot je za STA pojasnil vrhniški občinski svetnik Viktor Sladič (Lista za razvoj podeželja), jih je Pretnar po branju poročila o analizi vode opozoril na ugotovljeno prisotnost herbicida atrazin, ki je sicer prepovedan že več let.

Črna gradnja

Gibanje osveščenih prebivalcev Slovenije je sicer pred dnevi razkrilo tudi, da naj bi Kemis leta 2013 na črno dogradil del objekta na Vrhniki, gradbeno dovoljenje pa je, kot so izvedeli na upravni enoti, pridobil šele letos, le tri tedne pred požarom. Satelitski posnetki geodetske uprave pritrjujejo njihovim očitkom, kot je namreč razvidno s posnetkov iz leta 2013, so sporni objekti, gre za podaljške objekta oz. nadstrešnice, takrat že stali.

"To pomeni, da je Kemis v bistvu legaliziral črno gradnjo in so mu na Upravni enoti Vrhnika 'pozabili' zaračunati nadomestilo za uzurpacijo zemljišča in degradacijo le tega, tako kot to storijo, ko gre za kateregakoli navadnega smrtnika, če ga dobijo, da je kaj zgradil na črno," opozarjajo v gibanju.

Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za okolje, je inšpekcija za okolje in naravo minuli petek opravila izredni inšpekcijski pregled kraja požara, izsledki še niso znani. Ali je kateri del objektov Kemisa res črna gradnja, pa za zdaj gradbena inšpekcija še ni preverjala, je pa iz njihovih pojasnil razumeti, da se bo tega lotila.

Opozicijski občinski svetniki zdaj vrhniškemu županu Stojanu Jakinu očitajo, da je bilo lansko hitenje s spremembo prostorskega načrta zgolj "kamuflaža" za legalizacijo črnih gradenj Kemisa. Od župana pričakujejo, da bo vložil ovadbe zoper Kemis in pristojne državne službe, ki pred izdajo gradbenega dovoljenja niso preverjale dejanskega stanja na terenu.

V družbi Kemis in njenemu edinemu lastniku, velenjski družbi Gorenje, doslej še niso odgovorili na vprašanja o postopkih po požaru, inšpekcijskih nadzorih in izboru lokacije za postavitev obrata, ki jim jih je STA posredovala minuli četrtek.

Bližnji prebivalci iščejo zdravniško pomoč

So pa z Občine Vrhnika na Arso naslovili zahtevo, naj jim posredujejo vse doslej zbrane podatke o meritvah na Vrhniki skupaj z razlagami, ki bodo razumljive prebivalstvu. Prebivalci Vrhnike in Sinje Gorice so namreč vedno bolj zaskrbljeni zaradi posledic, ki bi jih požar v Kemisu lahko imel za okolje in njihovo zdravje. Tako so po poročanju medijev nekateri bližnji prebivalci v minulih dneh poiskali zdravniško pomoč zaradi glavobolov in težav z dihali, a rezultati njihovih preiskav za zdaj še niso znani.

Že minuli teden so s protestom in peticijo zahtevali zaprtje Kemisa na sedanji lokaciji. Jezni so tudi, ker da še vedno ni natančno znano, katere snovi so zgorele v požaru v Kemisu in kaj vse je sploh bilo skladiščeno. Glede na podatke o prisotnosti prepovedanega herbicida atrazina mnoge namreč skrbi, da je v Kemisu potekala distribucija prepovedanih snovi, je pojasnil občinski svetnik Sladič.

Predsednik republike Borut Pahor bo sicer v petek priredil sprejem v zahvalo gasilcem, reševalcem in vsem prostovoljcem, ki so bili vključeni v akcijo gašenja požara Kemisu. Kot so poudarili v Pahorjevem uradu, je bil to eden najzahtevnejših reševalnih posegov ob požarih v zadnjih letih, v katerem je sodelovalo skoraj 300 pripadnikov gasilske in drugih služb s celotne notranjske in delno ljubljanske regije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek