REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdo sploh še pilotira EU? Kako je Litva ob pomoči Janše ugabila evropsko zunanjo politiko do Kitajske

Kdo sploh še pilotira EU? Kako je Litva ob pomoči Janše ugabila evropsko zunanjo politiko do KitajskeKabina boeinga 737 MAX 8. Vir: Twitter

Ob težavah, ki jih ima slovenska vlada zaradi slabega boja s pandemijo doma, se je predsednik vlade znova odločil, da pozornost javnosti preusmeri k zunanjepolitičnim temam.

Odločitev Kitajske, da iz Litve zaradi spora o Tajvanu umakne svojega veleposlanika, je Janša v pismu, ki ga je objavil bruseljski portal Politico, označil za nesprejemljivo.

In to tistih, v katere se Slovenija sploh ne bi smela vtikati.

Janez Janša je v pismu voditelje članic Evropske unije namreč pozval, naj »podprejo Litvo in nastopijo proti kitajskim pritiskom.«

Odločitev Kitajske, da iz Litve zaradi spora o Tajvanu umakne svojega veleposlanika, je Janša v pismu, ki ga je objavil bruseljski portal Politico, označil za nesprejemljivo.

Napovedal je še, da bo odločitev Pekinga prizadela vezi med EU in Kitajsko.

Invazija kitajskih sil na Tajvan bi se lahko zgodila že leta 2027...  Vir: Asian Times, Twitter
Kitajska je zaradi Tajvana pripravljena iti celo v vojno - Janša pa v to godljo sedaj meša tudi Slovenijo. Vir: Twitter

Takoj se je odzval tudi Peking.

Kako kratkovidno in bedasto: Janša najprej zahteva, da države vodijo 'povsem suverene politike', nato pa, da druge izražajo 'popolno solidarnost' z njimi.

»Kitajska poziva Slovenijo in EU, naj imata pravilno in objektivno stališče do vprašanj, povezanih s Tajvanom, in naj te teme ne uporabljata za ustvarjanje novih težav v odnosih med Kitajsko in EU,« je novinarjem povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian.

Janša se je znova postavil v obrambo »suverenosti«, pri tem pa pozabil, da EU vodi tudi skupno zunanjo politiko in da je prav skupna zunanja politika tista, zaradi katere članice EU sploh lahko igrajo pomembnejšo vlogo.

»Litva, kot vse članice EU, je suverena država in ima vso pravico razvijati odnose s Tajvanom. Izraziti moramo bolj proaktivno in odločno solidarnost z Litvo. Kitajski moramo pokazati, da se podpiramo in da ji ne bomo dovolili, da grozi komur koli med nami,« je Janša zapisal v pismu, objavljenem 13. septembra.

Janša je v pismu voditelje članic unije pozval k podpori Litvi v odnosu do Kitajske na neformalni večerji o Kitajski in trgovini, ki bo 5. oktobra v Sloveniji, dan pred vrhom EU in Zahodnega Balkana.

Tajvansko zunanje ministrstvo je medtem Janševo pismo pozdravilo.

EU proti Kitajski?
EU proti Kitajski? Vir: Twitter

Kitajska je že avgusta ostro protestirala, ker je Litva odobrila odprtje predstavništva Tajvana v Vilni. Odpoklicala je svojega veleposlanika v Vilni, od Litve pa je zahtevala, da umakne svojega veleposlanika iz Pekinga.

Janša se zavzema za nesprejemljivo politiko -, da Litva izziva Kitajsko, nato pa se skriva za hrbtom celotne EU, ki Tajvana sploh ne priznava in ob tem zahteva zaščito pred Kitajsko.

Odločitev Vilne, da dovoli predstavništvo Tajvana, »grobo spodkopava suverenost Kitajske in njeno ozemeljsko celovitost«, so ocenili na kitajskem zunanjem ministrstvu.

V Pekingu imajo namreč Tajvan – upravičeno - za svoje ozemlje in ne priznavajo samostojnosti tega otoka.

V skladu s politiko »ene Kitajske« so napovedali, da si bodo ponovno povrnili nadzor nad tem ozemljem, tudi s silo, če bo treba.

Ostro se tudi odzivajo na poteze drugih držav, ki bi na kakršen koli način lahko legitimirale neodvisnost Tajvana, saj bi v tem primeru dejansko šlo za poskus nezakonite secesije.

Slovenija - Kitajska
Slovenija - Kitajska. Vir: Twitter

Janševa politika pa ni kratkovidna samo zato, ker Slovenijo in EU vodi v konflikt s Kitajsko, ki postaja najpomembnejša gopodarska sila sveta.

Je tudi neevropska, kajti kljub temu da ima 16 držav EU neformalne odnose s Tajvanom, EU kot celota Tajvana ne priznava za državo.

Še več, Tajvan sam si vse do danes ni upal razglasiti neodvisnosti od Kitajske.

Zakaj bi se za entiteto, ki si ne upa razglasiti lastne neodvisnosti morala postavljati celotna EU?

Če je Litva že sprejela svojo »suvereno« odločitev o dejanskem priznanju Tajvana kot države mora sprejeti tudi posledice svoje suverene odločitve.

To bi bilo celo popolnoma nesprejemljivo, ker predstavlja vmešavanje v notranje zadeve Kitajske.

Ta politika je tudi skregana s temeljnimi načeli mednarodnega prava, predvsem pa do pravice vsake države, da varuje lastno ozemeljsko celovitost.

Skriva se sicer za trditvijo o obrambi »demokratičnega Tajvana«, toda temelj svetovne ureditve ni demokracija, pač pa spoštovanje celovitosti držav.

Kitajska ne vzpodbuja odcepitve nobenega dela Slovenije, zato se ne Slovenija in ne EU nimata pravice zavzemati za odcepitev dela Kitajske.

Ob tem se Kitajska na povsem enak način – s prekinitvijo diplomatski odnosov – odzove na prav vsako vzpostavljanje diplomatskih odnosov drugih držav s Tajvanom in to počne že desetletja, zato je po eni strani reakcija Pekinga povsem pričakovana in običajna, odziv Janše pa neutemeljen in pretiran v isti meri, kot je bila preveč pogumna poteza Litve.

Joseph Borrell  Vir:Twitter
Kako kratkovidno in bedasto: Janša najprej zahteva, da države vodijo povsem suverene politike, nato pa, da druge izražajo 'popolno solidarnost' z njimi. Bo od Borrella dobil še eno diplomatsko zaušnico? Vir: Twitter

V resnici je res nekaj povsem drugega.

Če je Litva že sprejela svojo »suvereno« odločitev o dejanskem priznanju Tajvana kot države, mora sprejeti tudi posledice svoje suverene odločitve.

Ne pa tako kot je sedaj, ko Litva izziva Kitajsko, nato pa se skriva za hrbtom celotne EU, ki Tajvana ne priznava in zahteva zaščito pred Kitajsko.

Ni jasno, kaj Janša pričakuje. Verjetno še eno zaušnico visokega predstavnika za zunanjo politiko EU Josepa Borrella, ki mu je tudi ob napadih na Iran pojasnil, da se Janša vtika v zadeve, ki niso v njegovi pristojnosti.

Temu, kar sta naredili Litva in Slovenija se reče »ugrabitev zunanje politike.«

Na ta način je Litva, ne pa Kitajska, dejansko naredila nekaj nesprejemljivega.

Tudi za to v mednarodni politiki obstaja izraz.

Temu, kar sta naredili Litva in Slovenija se reče »ugrabitev zunanje politike.«

Litva je ob pomoči Slovenije dejansko ugrabila skupno zunanjo politiko EU do Kitajske in sedaj, pod zaščito slovenskega predsedovanja EU izsiljuje celotno EU s svojim sebičnim obnašanjem.

Kako kratkovidno in bedasto: Janša najprej zahteva, da države vodijo povsem 'suverene politike', nato pa, da druge izražajo 'popolno solidarnost' z njimi.

Ni jasno, kaj Janša pričakuje.

Verjetno še eno zaušnico visokega predstavnika za zunanjo politiko EU Josepa Borrella, ki mu je tudi ob napadih na Iran pojasnil, da se Janša vtika v zadeve, ki niso v njegovi pristojnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek