REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Katičeva: Stališče Evropske komisije glede Zahodnega Balkana daje prednost Hrvaški

Katičeva: Stališče Evropske komisije glede Zahodnega Balkana daje prednost HrvaškiMinistrica za obrambo Andreja Katič / VIR: STAfoto

Evropska komisija s stališčem glede širitve na Zahodni Balkan v pogajanjih z drugimi državami glede določitve mej daje izredno veliko prednost Hrvaški, je menila obrambna ministrica Andreja Katič, ki se udeležuje Münchenske varnostne konference. Predsednik komisije je tam ponovil, da morajo države pred pridružitvijo urediti vsa mejna vprašanja.

Juncker je v današnjem nagovoru na konferenci ponovil zahtevo iz nedavno objavljene strategije za Zahodni Balkan, da bo rešitev dvostranskih vprašanj pogoj za vstop v EU. Vse države morajo nujno urediti vse spore o meji, preden postanejo članice, je danes zatrdil Juncker.

Juncker je v današnjem nagovoru na konferenci ponovil zahtevo iz nedavno objavljene strategije za Zahodni Balkan, da bo rešitev dvostranskih vprašanj pogoj za vstop v EU. 

"Glede na to, da je stališče Evropske komisije, da pridružitev ne bo šla naprej, če meje ne bodo urejene - neurejene pa so meje s Hrvaško - je dana velika prednost Hrvaški. To ni dobro in ni prav," je v izjavi za STA dejala Katičeva, ki poudarja podporo Slovenije pridružitvi ostalih držav Zahodnega Balkana uniji.

Juncker je sicer zahtevo navezal na primer Slovenije in Hrvaške. "Namesto da bi vprašanje rešili, preden sta Slovenija in Hrvaška vstopili v Evropsko unijo, se je to raje predalo mednarodnemu arbitražnemu sodišču. Sodišče je odločilo, ampak strani se ne moreta uskladiti, kako s to arbitražno razsodbo ravnati," je dejal in dodal, da tega ne želi doživeti še enkrat.

Katičeva poudarja, da Juncker ni izhajal iz pravega stališča, češ da so problemi samo pri implementaciji. Težava je v tem, da Hrvaška ne spoštuje in ne priznava odločitve arbitražnega sodišča, je poudarila.

Ena od pomembnih tem dosedanjih razprav na konferenci v Münchnu je bila sicer tudi prihodnja vloga EU, vključno z obrambnim področjem. Kot je spomnila Katičeva, v okviru zveze Nato 80 odstotkov zmogljivosti za obrambo Evrope zagotavljajo države, ki niso članice EU.

Povezava v okviru Evropske unije - evropski obrambni steber, imenovan Pesco - ter močnejša obrambna in varnostna politika pomenita, da se tudi v Evropi zavedamo tega, da je treba narediti več, je dejala ministrica.

Poudarja pa, da ima EU na področju varnosti in obrambe širšo vlogo kot zveza Nato. Ta je vojaška organizacija, EU pa mora medtem skrbeti tudi za druge vidike - poleg vojaških operacij in misij še za razvoj določene države v krizi, za zdravje in izobraževanje, je pojasnila.

V Münchnu je imela Katičeva danes dvostransko srečanje z estonskim obrambnim ministrom Jürijem Luikom. Estonija po njenih besedah prednjači na področju kibernetske obrambe in lansko jesen smo posredovali vlogo, da bi se pridružili njihovemu Natovemu centru odličnosti za kibernetsko obrambo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek