ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Kam odhaja ukrajinsko žito? Odgovor poznajo španske svinje
Ukrajinsko žito za Afriko. Lepo se sliši. Ko gre kakšna ladja tja - tu in tam - so kamere res zraven.
A kam odvažajo ukrajinsko pšenico največkrat?
O tem zahodni mediji ne poročajo...
Ukraine's grain isn't feeding the poor in "the jungle."
— david kersten (@davidkersten) February 16, 2023
But the pigs in "the garden."
Yes, literally... the pigs. pic.twitter.com/mzKFHncRzt
Tipičen primer smo lahko opazili te dni.
Šlo je za dogodek s kamerami.
»Ladja z ukrajinskim žitom s pomočjo Slovenije krenila proti Afriki.« Tako so se glasili naslovi novic, ki so pred nekaj dnevi uzrli luč sveta v slovenskih medijih.
Amb. Mencin upon invitation of Minister of Agrarian Policy & Food participated at the launching of a vessel with a humanitarian supply of grain to at Chornomorsk Port. @govSlovenia donated € 1 million for the initative 'Grain from , which is implemented by @WFP. pic.twitter.com/PrNzFdHusn
— Slovenia in Ukraine (@SLOinUKR) February 18, 2023
Iz ukrajinskega Črnomorska je namreč s pomočjo Slovenije v okviru pobude Žito iz Ukrajine odplula ladja s tovorom žita za Kenijo.
»Veleposlanik Republike Slovenije v Kijevu Tomaž Mencin je v ukrajinskem pristanišču Čornomorsk sodeloval pri izplutju ladje z žitom za Kenijo. Slovenska vlada je programu Žito iz Ukrajine, ki ga izvaja Svetovni program za hrano, donirala milijon evrov za pomoč najbolj prizadetim državam,« so sporočili na slovenskem zunanjem ministrstvu.
Pri projektu je sodelovala tudi Češka.
največjih proizvajalk svinjine na svetu, v Španijo pa je bilo poslanih 2,9 mio ton pšenice in koruze iz Ukrajine. Samo 15 % trenutnega ukrajinskega izvoza gre v države Afrike ali Azije. V Etiopijo so poslali le 167.000 ton pšenice, v Sudan pa 65.000 ton žita.
— cebelica (@cebelica4) February 16, 2023
Ladja Valsamitis bo tako dostavila 25.000 ton žita za Kenijo in 5000 ton za Etiopijo, poroča ukrajinska agencija Ukrinform.
V okviru pobude Ukrajina najmanj razvitim državam v Afriki in Aziji, kjer prebivalcem grozi lakota, podarja žito, države donatorke, med njimi tudi Slovenija, pa financirajo ladijski prevoz do teh držav.
Podobno ravna tudi Rusija, le da tega zahodni mediji »ne pokrivajo«...
Zahodni mediji so ob tem vse lansko leto tudi zelo zavajajoče poročali o »lakoti« ki naj bi jo menda povzročila Rusija, saj naj bi žito iz Ukrajine zaradi vojne ostalo blokirano v pristaniščih.
Pozneje se je izkazalo, da je večina tega žita, ko so bila pristanišča odprta, odlula proti – razvitim državam Evrope, ne pa v Afriko.
Zgodba se te dni ponavlja.
Kako se pusti Putin nategnat
— Vladimir Slemenšek (@Im_Vladimir_S) February 17, 2023
Vendar pa slovenski mediji te druge plati iste zgodbe, čeprav je stara že nekaj dni, sploh ne opažajo...
Kolumnist ExxpressaMichael Koch je namreč sledil pošiljkam ukrajinskega žita skozi morski koridor, ki je bil ustvarjen »za pomoč lačnim državam v Afriki.«
Izkazalo se je, da so skoraj vsi žitni proizvodi šli za krmo - španskih prašičev.
Španija je namreč ena največjih proizvajalk svinjine na svetu, v Španijo pa je bilo poslanih 2,9 milijona ton pšenice in koruze iz Ukrajine.
Samo 15 odstotkov trenutnega ukrajinskega izvoza gre v države Afrike ali Azije.
V Etiopijo so doslej poslali le 167.000 ton pšenice, v Sudan pa 65.000 ton žita.
Razlog je bil preprost: Madrid Kijevu plačuje več, kot lahko ponudijo države, ki potrebujejo kruh.
Ampak to je tista plat zgodbe o žitu, ki ni uporabna v propagandne namene.
— Nataša Tkalec- Natawe (@NATAWEH) February 22, 2023
Ko žito - večinoma - odhaja v Španijo in podobne države, da bi nahranilo na primer španske svinje, v pristaniščih ni veleposlanikov.
In ne fotografov.