REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Kaj, če bi se udeležil kake maše za smrti partizanov in civilistov, ki so jih povzročili domobranci in ostali izdajalci«

»Kaj, če bi se udeležil kake maše za smrti partizanov in civilistov, ki so jih povzročili domobranci in ostali izdajalci«Na »obletni sveti maši in spominski slovesnosti na grobišču Pod Krenom« je ob premierju izstopal lik predsednika Republike. Vir: Instagram račun PR

Ob novici, ki jo je Janševa vlada objavila na svojem Twitter računu glede udeležbe na »obletni sveti maši in spominski slovesnosti na grobišču Pod Krenom v Kočevskem Rogu,« je ob premierju in cvetoberu ministrov iz njegovega kabineta ter privržencev SDS in NSi izstopal predvsem lik predsednika Republike Boruta Pahorja.

Romanje najvišjih državnih veljakov po grobiščih domobrancev in spominjanje na umrle sodelavce okupatorja v drugi svetovni vojni je zbodlo mnoge.

Tudi Stanka Vršiča, ki se je na objavo vlade odzval s pikrim predlogom Borutu Pahorju ter Janezu Janši in njegovim oprodam, da bi se udeležili tudi »kake maše za smrti partizanov in civilistov, ki so jih povzročili domobranci in ostali domači izdajalci z RKC na čelu.«

Po drugi strani, so tudi takšni, ki zamerijo premierju Janezu Janši in njegovi vladi, da na obeležju na grobišču Pod Krenom - (še) nista pribila manjkajočih črk.

Vir: Twitter

Na obeležju namreč manjka prvotno zapisana beseda »Tudi.«

Odstranjene črke z obeležja na grobišču kvizlingov. Vir: Twitter

Tako se je napis sprva glasil »Tudi mi smo umrli za domovino,« s čemer je desnica poskusila enačiti tiste, ki so pomagali okupatorjem pri izvrševanju grozodejstev v tem delu Evrope med drugo svetovno vojno, in partizani, ki so bili žrtve domobranskih zločinov.

Vir: Twitter

Tako so odzivi na vladno novico o slovesnosti v čast padlim domobrancem in njihovim sodelavcem ter drugim kvizlingom iz časa druge svetovne vojne bili več ali manj podobni, in so se večinoma glasili: »Smrt fašizmu, svoboda narodu.«

Ob vsem tem ni bila spregledana niti vloga predsednika države v prekomponiranju polpretekle zgodovine s strani sedanje oblasti oziroma desnosučnih.

Pahorju, nekoč šefu slovenskih komunistov nato pa socialdemokratov, se očitno ne zdi nič spornega, da se proti koncu predsedniškega mandata klanja nekdanjim pomagačem okupatorja na Slovenskem.

Pahor to sicer razume kot spravno dejanje in res je, da sam obeležuje tudi partizanske praznike.

Toda ker ob tem Janša izrecno ignorira vse partizanske in praznike NOB, Pahor pa hodi na ene in druge, je jasno, kdo je na izgubi.

Če bi bilo Pahorju kaj do sprave, bi lahko z grožnjo o svoji neudeležbi na takšnih proslavah najbrž dosegel, da bi bili tudi prazniki NOB na državni ravni ustrezno spoštovani.

Vendar tega ne počne, pač pa še naprej pridno hodi na domobranske proslave, čeprav Janše nikoli ni na partizanskih.

Pahor je fotografijo z dogodka ponosno objavil tudi na svojem Instagram računu.

Komentarji so bili - pisani.

Vir: Instagram račun predsednika Republike

Ob tem je, kot kaže posnetek – spodaj, Pahor lahko poslušal viže pesmi Moja domovina, kakor so jo nekoč peli slovenski domobranci.

Ob tej priložnosti se je oglasil tudi Matej Tonin, šef NSi.

Tonin je pohvalil mašo upokojenega ljubljanskega nadškofa Antona Stresa.

Na taisti dan, ko se je udeležil omenjene slovesnosti, pa je slovenski premier Janez Janša našel še dovolj časa za obračun s (zanj) sodobnim notranjim sovražnikom.

Ni kaj, vse bolj se zdi, da država pod taktirko sedanjega predsednika slovenske vlade res vse bolj drvi, tako kot je nedavno napovedal Janša sam - k državljanski vojni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek