REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Japonska: TPP brez ZDA nima smisla

Napoved bodočega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da se bodo ZDA že na prvi dan njegovega mandata umaknile iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva (TPP), odmeva v svetu. Japonski premier Shinzo Abe je ocenil, da je sporazum brez ZDA nesmiseln. Medtem so v Avstraliji in na Novi Zelandiji zaenkrat še optimistični.

"TPP brez ZDA ne bi imel smisla," je ocenil Abe po vrhu azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec) v Peruju ta konec tedna. Kot je dodal, na vrhu Apeca razprave o prihodnosti dogovora brez ZDA ni bilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Nemogoče ga je na novo izpogajati in destabiliziral bi osnovno ravnotežje interesov," je dejal Abe v odgovoru na novinarska vprašanja na postanku v Buenos Airesu.

ZDA in Japonska sta največji gospodarstvi v sporazumu, ki združuje 12 držav in bi ob vstopu v veljavo zajel okoli 40 odstotkov svetovne trgovine. V njem sodelujejo še Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Malezija, Mehika, Nova Zelandija in Peru.

V Avstraliji zaenkrat še niso pripravljeni vreči puške v koruzo. "Verjamemo, tako kot 11 drugih držav, ki so podpisnice TPP, da gre za pomembno strateško zavezo," je dejal avstralski premier Malcolm Turnbull. Po njegovih besedah je bilo o TPP veliko govora na vrhu Apeca v Limi.

"Na Trumpu in novem kongresu je, da sprejmejo odločitve o tem, kar je po njihovem v interesu države ... čas bo pokazal, v kakšni meri bodo ZDA sodelovale v TPP ali spremenjeni verziji trgovinskega pakta," je dejal novinarjem.

Avstralski trgovinski minister Steve Ciobo je izrazil prepričanje, da je TPP "dober dogovor", Avstralija pa bo nadaljevala s svojim postopkom ratifikacije. Da bi sporazum stopil v veljavo, je potrebna tudi ratifikacija ZDA, vendar pa sta za to na voljo dve leti. "Američanom moramo zgolj dati čas, da dodatno pretehtajo dobre in slabe strani," je menil.

Tudi Nova Zelandija je napovedala, da bo zaenkrat vztrajala pri prostotrgovinskem sporazumu. "Zakonodajo v zvezi s TPP smo sprejeli in to bodo kmalu storile tudi druge države. Zaenkrat moramo počakati in videti, kaj se zgodi," je dejal novozelandski trgovinski minister Todd McClay.

"Še naprej verjamemo, da je TPP dober dogovor za vse sodelujoče države. Dokler ne vemo natančno, kako bo ravnala ameriška vlada, nadaljujemo proces," je še zatrdil.

Trump je v ponedeljek predstavil listo prioritet za prvih 100 dni mandata in izvršilne odločitve, ki jih bo sprejel "na prvi dan" - gre za odločitve na področjih od migracij in narodne varnosti do trgovine. Tako je napovedal, da bo druge sodelujoče države nemudoma obvestil o namenu ZDA, da se umaknejo iz TPP, ki je "potencialna katastrofa za našo državo".

"Namesto tega bomo dosegli poštene, dvostranske trgovinske dogovore, ki bodo prinesli delovna mesta in industrijo nazaj na ameriške obale," je poudaril.

Odhajajoči ameriški predsednik Barack Obama je sicer še v nedeljo v Limi trdil, da so se voditelji iz regije odločili nadaljevati s TPP. "Naši partnerji so jasno povedali, da se želijo s TPP premikati naprej. Želijo se premikati naprej z ZDA."

O TPP so se države pogajale sedem let, podpisale so ga februarja letos v Aucklandu. Postopek ratifikacije je v različnih državah na različnih stopnjah, brez ZDA pa sporazuma v trenutni obliki ni mogoče uveljaviti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek