REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janša predlagal Cerarju, da na srečanju v sredo spregovorijo tudi o NLB

Janša predlagal Cerarju, da na srečanju v sredo spregovorijo tudi o NLBJanez Janša | VIR: STAfoto

Predsednik SDS Janez Janša je danes v pismu pozval premierja, ki opravlja tekoče posle, Mira Cerarja, da na srečanju s predstavniki parlamentarnih strank v sredo spregovorijo tudi o stališču Evropske komisije do prodaje NLB. Na srečanju bo Cerar sicer predstavil nadaljnje postopke glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločitve.

Janša je v pismu, ki ga je objavil danes na Twitterju, zapisal, da pozdravlja iniciativo in vabilo na srečanje. Predlagal pa je, da na sestanku spregovorijo tudi o zadnjih informacijah glede stališče Evropske komisije do prodaje NLB in zaščiti premoženja NLB pred rubeži hrvaških sodišč.

"Oboje je po mojem mnenju bolj urgentno kot odločitev glede tožbe, za kar ima Slovenija še kar nekaj časa," je Janša zapisal v pismu, ki ga je poslal Cerarju.

Dodal je, da bi morali pred zasedanjem Evropskega sveta 28. junija oblikovati tudi usklajeno stališče Slovenije do predlogov glede migracij.

Cerar se bo v sredo sestal s predstavniki parlamentarnih strank in jim predstavil nadaljnje postopke glede tožbe proti Hrvaški na Sodišču EU zaradi kršitev prava EU v povezavi z nespoštovanjem arbitražne odločitve.

Potem ko je Evropska komisija po izteku trimesečnega roka v ponedeljek sporočila, da ne bo podala mnenja glede slovenske tožbe proti Hrvaški v povezavi z njenim neizvajanjem arbitražne razsodbe o meji, je Cerar napovedal, da bo Slovenija vložila tožbo sama.

Vlada naj bi odločitev za vložitev tožbe sprejela že v četrtek, še pred tem pa se namerava Cerar posvetovati s predstavniki parlamentarnih strank.

Cerarjeva vlada je že ob začetku postopka po 259. členu pogodbe o delovanju EU dobila tudi podporo v državnem zboru, da bo lahko v imenu Slovenije nadaljevala s postopkom, če Evropska komisija primera ne bo prevzela sama in če Slovenija še ne bo imela vlade s polnimi pooblastili. Kljub temu Cerar očitno želi preveriti utrip med strankami po volitvah.

V parlamentarnih strankah so bili v prvih odzivih po ponedeljkovi odločitvi Evropske komisije večinoma še vedno načelno naklonjeni tožbi Hrvaške pred Sodiščem EU. Bili pa so tudi previdni glede hitenja, saj načeloma Slovenija za vložitev tožbe nima nobenega roka več. Nekateri pravni strokovnjaki so v medijih tudi opozorili, da bi bilo morda dobro počakati na naslednjo vlado. Vendarle Cerar vsaj za zdaj napoveduje, da bo tožba formalno vložena že v naslednjih nekaj tednih, najkasneje do 10. julija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek