nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Hrvaško zunanje ministrstvo: Slovenija nima podlage za postopek proti Hrvaški
Hrvaško znanje ministrstvo je danes objavilo, da Slovenija nima ne podlage ne razlogov za sprožitev kakršnega koli postopka proti Hrvaški na sodišču Evropske unije v Luksemburgu zaradi domnevne kršitve evropske zakonodaje glede zavračanja arbitražne sodbe o meji. Ponovili so, da bodo znali odgovoriti na slovensko tožbo.
Hrvaška diplomacija se je na ta način odzvala na današnjo potezo Slovenije, ki je Evropski komisiji predala pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama.
Hrvaški premier Andrej Plenković je sicer že pred dvema mesecema povedal, da ne vidi podlage za slovensko tožbo proti Hrvaški, ker "Hrvaška ne krši niti enega elementa pravnega redu EU". "Če bo Slovenija šla po tej poti, bomo znali odgovoriti," je dejal sredi januarja.
Plenković je takrat ponovil, da sta državi veliko bližje rešitvi spora, kot je vtis v javnosti ter da so hrvaški model za reševanje vprašanja meje predstavili slovenski strani. "Dogovor o meji je lahko samo plod zelo jasno povedane politične volje dveh držav in njunega soglasja o tem. Tu se zgodba začne in konča," je povedal. Kot je dodal, da tudi če ne bilo težav zaradi "kompromitiranega arbitražnega postopka s strani Slovenije", bi izvajanje arbitražne sodbe zahtevalo soglasje obeh držav.
Vsebina slovenskega pisma za zdaj ostaja zaupne narave. Po doslej razkritih informacijah naj bi pismo vsebovalo povsem konkretne kršitve evropskega prava zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama, s tem pa tudi vse elemente tožbe. Po neuradnih informacijah naj bi z vsemi prilogami presegalo sto strani.
V Evropski komisiji so potrdili, da so danes prejeli pismo Slovenije in sporočili, da ga bodo preučili. To je pravni spor med članicama na podlagi člena 259 pogodbe EU, so dejali in ponovili, da je komisija pripravljena posredovati.
Evropska komisija ima tri mesece časa za odgovor in odločitev, ali bo sprožila postopek zoper Hrvaško in prevzela zadeve v svoje roke. Sicer bo Slovenija s postopki nadaljevala sama. Na Hrvaškem prevladuje mnenje, da Slovenija nima veliko možnosti, da bi komisija sprejela to zahtevo.
Odhajajoča vlada Mira Cerarja je to pismo sprejela v sredo na svoji zadnji redni seji pred odstopom premierja. Sprejela je tudi zavezo, da vlada v imenu Slovenije vloži tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU, če tega ne bo storila komisija in če bo Hrvaška še naprej zavračala implementacijo odločbe, je v sredo povedal Cerar.