ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Hollande v strahu pred zmago Le Penove na francoskih predsedniških volitvah
Francoski predsednik Francois Hollande je v pogovoru za šest evropskih časnikov danes posvaril pred zmago voditeljice skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen na skorajšnjih predsedniških volitvah v Franciji. Javnomnenjska raziskave vztrajno napovedujejo Le Penovi zmago v prvem krogu, ki bo 23. aprila, ne pa tudi v drugem krogu 7. maja.
V drugem krogu naj bi slavila neodvisni kandidat Emmanuel Macron ali kandidat konservativcev Francois Fillon. Slednji se je znašel v težavah na račun očitkov o domnevno fiktivni zaposlitvi svoje soproge, tako da poznavalci opozarjajo, da je izredno težko napovedi končen izid francoskih volitev.
"Obstaja grožnja, da Le Penova zmaga na volitvah. Skrajna desnica v več kot 30 letih ni bila tako visoko v javnomnenjskih raziskavah, a Francija se ne bo vdala," je ob tem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP posvaril trenutni predsednik Francije. Dodal je, da se Francija zaveda, da bodo volitve 23. aprila in 7. maja odločale ne samo o prihodnosti države, pač pa tudi o prihodnosti samega evropskega projekta.
Le Penova v svojih predvolilnih obljubah napoveduje odpravo evra kot francoske valute in razpis referenduma o članstvu Francije v Evropski uniji.
Kot je še dejal Hollande v pogovoru za časnike, med drugim Le Monde, je njegova zadnja dolžnost, da stori vse, da Francije tovrstni načrt ne bo prepričal.
Hollande, ki se v svojem petletnem mandatu vztrajno sooča z visoko stopnjo brezposelnosti v državi in nizko priljubljenostjo med francoskimi volivci, se je lani odločil, da se ne bo potegoval za drugi predsedniški mandat.
Francoski predsednik bo v Versajski palači danes zvečer gostil srečanje voditeljev največjih evropskih gospodarstev. Pogovori bodo osredinjeni na krepitev EU v luči izstopa Velike Britanije iz povezave in odgovorov na naraščajoči populizem na stari celini. Poleg nemške kanclerke Angele Merkel se bosta pogovorov udeležila še španski premier Mariano Rajoy in predsednik italijanske vlade Paolo Gentiloni.
"Ideja je dati štirim nacijam politični momentum," je pred pogovori za AFP razkril diplomatski vir.
Do srečanja prihaja tudi pred 60. obletnico rimske pogodbe 25. marca, s katero je nastala sedanja EU.
Obletnica rimske pogodbe, skupaj z brexitom in naraščanjem populizma in nacionalizmov so povod za razmislek o prihodnosti Evrope. Hkrati bodo še ta mesec parlamentarne volitve na Nizozemskem, aprila in maja bodo sledile bodo francoske predsedniške volitve ter septembra parlamentarne volitve v Nemčiji.