ponedeljek, 27. januar 2025 leto 30 / št. 027
Francija pripravlja »koalicijo voljnih« za intervencijo v Ukrajini, Rusija opozarja, da bo to »napoved vojne«
Po popolnem neuspehu ukrajinske protiofenzive in grozljivih izgubah ukrajinske vojske je NATO kljub dobavam na desetine milijard dolarjev vredne opreme in navkljub tisočem plačancem in »svetovalcem«, ki pomagajo Ukrajini izgubil upanje, da bo v tej vojni zmagal.
Ukrajini že zmanjkuje vojakov.
Scholz and Macron are feuding over weapons for Ukraine – Politico
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) February 28, 2024
German policy was based on assistance to the Kyiv regime without a direct clash between NATO troops and the Russian Armed Forces.
Macron allowed himself to announce the possibility of sending NATO soldiers… pic.twitter.com/vMdiVCv9O6
Zahodni vojni strategi pa tega problema nikakor ne morejo rešiti z denarjem.
Ukrajinska obramba propada na vseh frontah in skrajni čas je, da zahodni pokrovitelji Kijeva sprejmejo odločne ukrepe.
Očitno so se že odločili.
Emmanuel Macron Puts NATO Boots On The Ground In Ukraine pic.twitter.com/1AcdQfHuFE
— Le Chou News (@LeChouNews) February 29, 2024
Evropski voditelji so se namreč sestali v Parizu in razpravljali o napotitvi evropskih enot v Ukrajino. Predsednik Francije Emmanuel Macron pa se poskuša postaviti v vlogo novega Napoleona in skuša prevzeti vlogo glavnega rešitelja Ukrajine.
Macron je glasno izjavil, da bodo Evropejci storili vse, da bi Rusiji preprečili zmago v tej vojni; vendar doslej niso dosegli nobenega dogovora in še vedno iščejo soglasje.
Kmalu po Macronovih glasnih izjavah so številni evropski voditelji hitro izrazili svoje nestrinjanje z njegovimi idejami.
Grški predsednik vlade je dejal, da napotitev Natovih sil v Ukrajino ne pride v poštev.
Slovaški premier je zagotovil, da bo storil vse, da prepreči neposredno sodelovanje slovaških vojakov v vojni v Ukrajini.
Predsednik nizozemske vlade je izjavil, da vprašanje napotitve enot v Ukrajino »ni na dnevnem redu«.
Vse spominja na oblikovanje »koalicijo voljnih«, s katero so ZDA začele svojo vojno proti Iraku leta 2003.
Takrat so bili v Berlinu in Parizu veliko samostojnejši in proti tej nezakoniti in zločinski vojni, ki jo je takrat s podpisom Vilniuške izjave podprl tudi tedanji zunanji minister Dimitrij Rupel.
A danes, ko je na kocki usoda Evrope je jasno, da imajo v Washingtonu evropske politike pod popolnim nadzorom.
Da se je v tej družbi znašel tudi Robert Golob, ki glede zunanje politike ne zna drugega kot slediti »jedrnim državam« in prikimavati je seveda tragično, a pričakovano.
A kdo v to verjame? Rusija bi za invazijo v članice Nata potrebovala ogromno vojsko. Govorimo o milijonih vojakov in o vsej potrebni tehniki, o neverjetni logistiki. Če bi že to uspelo, bi potrebovala ogromne sile, da bi osvojeno držala pod nadzorom. Kje naj to vzame? https://t.co/pJ0JCQxqwt
— Sašo Ornik (@jinaver) February 29, 2024
Očitno je glavno vprašanje zahodnih elit le še, koga poslati v vojno proti Rusiji in v kakšni pravni obliki.
Slovensko obrambno ministrstvo sicer zatrjuje, da ne »razmišlja« o »napotitvi« slovenskih vojakov v Ukrajino, a vsi vemo, da se ta razmišljanja lahko hitro spremenijo.
Francija kot jedrska sila ni bila po naključju izbrana za javnega evropskega voditelja ameriške posredniške vojne v Ukrajini.
Navsezadnje se bo nevarnost ruskih udarcev v Evropi kot odgovor na zahodno posredovanje povečala; vendar Pariz ni na čelu te celotne pustolovščine.
Macron is a warmonger, NATO is completely disjointed and American leadership is feckless…so let’s send troops to Ukraine anyway and why not also invite Ukraine to be part of NATO.
— General Mike Flynn (@GenFlynn) February 29, 2024
How stupid can we be?
The U.S. is spiraling out of control, and it has to end soon.
5 NOV,… https://t.co/y7uOpYyf65
In ni zanemarljivo, da je na srečanje evropskih voditeljev v Pariz prišel namestnik ameriškega državnega sekretarja za evropske in evrazijske zadeve.
Medtem ko so na ukrajinskih bojiščih začeli goreti tanki Abrams, je Washington najbrž že pripravljen na scenarij »koalicije voljnih«.
The M1 Abrams destroyed by the Russians is not an American tank, it was transported to Ukraine, so it is Ukrainian.
— Peacemaker (@peacemaket71) February 28, 2024
American tanks are still the best in the world! ” – US White House pic.twitter.com/qDQIhIoKPN
Ta načrt je jeseni leta 2022 napovedala ameriška obveščevalna agencija CIA. Koncept ne temelji na okviru EU ali Nata, temveč na dvostranskih sporazumih nekaterih zahodnih držav z Ukrajino, ki so jih v zadnjih mesecih hitro podpisovali.
Poljska, ki ima ozemeljske interese v zahodni Ukrajini, bo verjetno postala glavna sila koalicije; v glavnem jo bodo podpirale države bukareške deveterice pod splošnim vodstvom ameriške vojske.
Slovenija in Hrvaška igrata kot običajno vlogo pomembnega transportnega koridorja za prevoze zahodnega vojaštva in opreme proti ruskim mejam.
‘Catastrophic scenario’ if NATO troops deploy to Ukraine – top Russian senator
— TNT Radio (@tntradiolive) February 28, 2024
The potential deployment of #NATO troops to #Ukraine will lead to a “catastrophic scenario,” and could be interpreted as a “declaration of war” - Konstantin Kosachev.https://t.co/E2bvG0L81j
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je ob tem eden redkih razumnih politikov v regiji, ki vpletanju v ukrajinsko vojno nasprotuje in je zato v sporu s hrvaškim predsednikom vlade Andrejem Plenkovićem.
Pravzaprav je oblika takšne koalicije voljnih že jasna, treba je le še poiskati najpogumnejšega, ki si bo upal narediti prvi korak čez mejo.
A iz Rusije bo odgovor verjetno ostrejši, kot pričakujejo mnogi.
“When a fight is inevitable, you hit first” - President Putin.
— Russia is not Enemy (@RussiaIsntEnemy) February 27, 2024
Every western politician, especially Macron, needs to figure out: if the war between Russia and NATO is inevitable Russia will hit first.
Don’t make President Putin think so. pic.twitter.com/HC5xPOiSGQ
Možnost, o kateri razmišlja francoski predsednik, bi lahko razumeli kot napoved vojne Moskvi, je dejal Konstantin Košačev.
Košačev, podpredsednik zgornjega doma ruskega parlamenta, Sveta federacije, je v torek v sporočilu na Telegramu predstavil svoje mnenje o pripombah francoskega predsednika Emmanuela Macrona o možnosti napotitve vojakov v ukrajinsko vojno.
Pristop, ki ga je pokazal francoski voditelj, prinaša tveganje, da se bodo razmere sprevrgle v »katastrofalen scenarij«, je opozoril Košačev in izjavil, da Kremelj te poteze ne bo toleriral.
Macron want to send Nato troops to Ukraine.
— Alice (@alice_zez) February 28, 2024
Ok, we are now moving thermonuclear weapons across the country.
Is that what zionists want, a complete destruction of Europe???? pic.twitter.com/eofPtNpcgo
»To je meja, za katero ne gre več samo za vpletanje Nata v vojno - to se dogaja že dlje časa, ampak se lahko razlaga kot vstop zavezništva v neposredne sovražnosti ali celo kot napoved vojne,« je zapisal Košačev.
Senatorjeve pripombe so se ujemale z izjavo tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, ki je dejal, da bo zaradi te poteze neposreden spopad med blokom pod vodstvom ZDA in Rusijo ne le »možen«, temveč dejansko »neizogiben«.
Zamisel o napotitvi kopenskih sil v Ukrajino je Macron izpostavil v ponedeljek, ko je govoril z novinarji po srečanju evropskih voditeljev v Parizu.
Estonian army is ready for ground operations in Ukraine against Russia! pic.twitter.com/q5OmN4a1az
— Vladi (@joiedevivre789) February 28, 2024
Predsednik Francije je namignil, da ni mogoče izključiti nobenega scenarija, vključno s pošiljanjem vojaških enot, in zatrdil, da se Zahod ne bi smel ustaviti pred ničemer, da bi Rusiji preprečil prevlado nad Ukrajino.
»Kar zadeva dinamiko, ne moremo izključiti ničesar. Storili bomo vse potrebno, da Rusiji preprečimo zmago v tej vojni,« je izjavil Macron, obenem pa priznal, da med članicami Nata ni soglasja glede vprašanja vojske.
Zaradi teh pripomb so zaveznice Nata javno zavrnile Macronov predlog, vodstvo zveze NATO pa je vztrajalo, da priprave za napotitev sil v Ukrajino dejansko ne potekajo.
Generalni sekretar Jens Stoltenberg je izjavil, da »ni načrtov za Natove bojne enote na tleh v Ukrajini«, več članic zavezništva, vključno z ZDA, pa je podalo ločene izjave, v katerih so zanikale tovrstne namere.
Kar te članice zveze NATO ne razumejo je, da v posredniški vojni lahko tarča postane ne le Ukrajina, pač pa tudi ostale države, ki ji pomagajo.
In da v primeru, če bodo postale tarče, ZDA ne bodo mogle narediti prav veliko ali skoraj nič, da bi jih zaščitile, kajti Washington zgolj zato ne bo tvegal jedrskega spopada z Rusijo.
To bi lahko za NATO bil »trenutek resnice«, ki bo vodil do njegovega razkritja kot popolnoma disfunkcionalne organizacije in s tem do propada.