REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Erjavec v Trstu za spoštovanje mednarodnih pogodb

Erjavec v Trstu za spoštovanje mednarodnih pogodb Zunanji minister Karl Erjavec, foto: STA

Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je na današnjem vrhu Zahodnega Balkana v Trstu opozoril, da je situacija na Zahodnem Balkanu še vedno nestabilna, kar bo po njegovi oceni težko izboljšati brez vsestranskega spoštovanja mednarodnih pogodb in vladavine prava. O tem je med drugim govoril z britanskim zunanjim ministrom Borisom Johnsonom.

Kot je v izjavi za medije ob zaključku uradnega dela vrha povedal Erjavec, je tako v pogovoru z Johnsonom kot evropskim komisarjem za širitvena pogajanja Johannesom Hahnom izrazil prepričanje, da mora biti na bruseljski agendi ves čas tudi situacija na Zahodnem Balkanu.

"Ta ni preprosta, je zapletena. Gre tudi za vprašanje stabilnosti, stabilnost EU pa je odvisna tudi od stabilnosti Zahodnega Balkana," je poudaril. Pri tem se je navezal na problematiko migracij, kjer sta po Erjavčevem prepričanju potrebni enotna politika in zagotovitev varovanja zunanjih meja EU.

Poseben poudarek je namenil spoštovanju mednarodnih pogodb in odločb arbitražnih sodišč ter vladavine prava. Brez tega regija po njegovih besedah nima perspektive, da bi lahko bila del EU.

Izpostavil je tudi arbitražno razsodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško, o čemer sta govorila tudi z Johnsonom. Ta je po Erjavčevih besedah izrazil razumevanje pomena spoštovanja mednarodnega prava in slovenskega stališča, da je treba odločbo arbitražnega sodišča spoštovati.

Erjavec ga je opozoril, da je vprašanje meja eden ključnih izzivov pri stabilizaciji Zahodnega Balkana. "Vemo, da v okviru nekdanje Jugoslavije meje niso bile definirane in da praktično znotraj Zahodnega Balkana ne glede na to, da imamo nove države, ostaja vrsta odprtih mejnih vprašanj. Po 26 letih ta vprašanja še vedno niso rešena," je poudaril.

Tako ta kot tudi druga bilateralna vprašanja se po Erjavčevih ocenah sicer rešujejo prepočasi, zato bi morali okrepiti prizadevanja in vsestranski dialog.

Kot so sporočili z ministrstva, je na dogodku govoril tudi o pomenu implementacije dogovorjenih infrastrukturnih projektov, kar je po njegovi oceni povezano s kredibilnostjo EU v regiji. Izpostavil je pomen strateškega komuniciranja s strani EU, ki zagotavlja vidnost njenih regionalnih prizadevanj.

Minister je ob tem pozdravil podpis pogodbe o transportni skupnosti, ki so jo države Zahodnega Balkana sklenile z EU. Cilj transportne skupnosti bodo namreč krepitev regionalnega sodelovanja na področju transporta, odpravljanje ovir za hitrejšo in bolj učinkovito transportno povezljivost med državami Zahodnega Balkana in EU ter uskladitev nacionalnih zakonodaj z zakonodajo EU.

"Moramo se pogovarjati o širitvenem procesu," je povedal minister in posebej poudaril pomen angažiranega in kredibilnega širitvenega procesa s ciljem konsolidacije EU.

Minister je sodelujoče pozval tudi k nadaljevanju in krepitvi aktivnosti v okviru Pozitivne agende za mlade Zahodnega Balkana. "Z vladavino prava in močnimi institucijami pride upanje in tudi obeti. Z obeti pridejo delovna mesta in gospodarsko okrevanje," je poudaril.

Velikega pomena je po njegovem mnenju mlade zadržati v regiji, saj države potrebujejo visoko izobražen kader, a jim je pri tem treba nuditi tudi ustrezno osnovo za uresničevanje njihovih ambicij in zagotavljanje ustreznih možnosti za življenje.

Pozitivna perspektiva z nudenjem pozitivnih možnosti pomaga mlade odvračati od drugih, negativnih poti, ki pomenijo varnostno tveganje. V tem kontekstu je minister Erjavec izpostavil tudi slovensko pobudo Integrativno upravljanje notranje varnosti, ki predstavlja ključno platformo za koordinacijo aktivnosti med EU, regijo in tudi ZDA na področjih boja proti terorizmu, boja proti hudemu in organiziranemu kriminalu ter na področju zagotavljanja varnosti na mejah v regiji Zahodnega Balkana.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek