petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Erjavec: Težko se opredelim, ali lahko DZ brez predloga vlade prizna Palestino
Zunanji minister Karl Erjavec na vladi danes ni uspel ponovno odpreti razprave o priznanju Palestine, saj se je mudil v DZ in se je seja vlade končala pred njegovim prihodom. V izjavi je ponovil, da bi vlada morala državnemu zboru omogočiti odločanje o priznanju Palestine, ni pa se opredelil do vprašanja, ali lahko DZ o tem odloči brez vlade.
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jožef Horvat je danes zavrnil poziv predsednika DZ Milana Brgleza, da za danes skliče še eno sejo odbora, na kateri bi pred petkovo izredno sejo DZ ponovno obravnavali predlog za priznanje Palestine kot neodvisne države. Brglez je nato sejo sklical sam.
OZP je namreč v sredo sprejel sklep, da brez jasnega stališča vlade glede predloga niso izpolnjeni zakonski pogoji za odločanje in da torej odbor ne more odločati o tem vprašanju. Erjavec je po seji odbora nakazal, da bo na vladi danes sprožil vprašanje priznanja Palestine in zahteval, da se opredelijo do tekočih poslov vlade po odstopu premierja Mira Cerarja. Po mnenju službe vlade za zakonodajo, na katero se naslanja tudi Cerar, namreč sklep o priznanju Palestine ne sodi med tekoče posle vlade.
Erjavec pa meni, da bi vlada to morala storiti, ker ne gre za dokončen sklep, ki ga sprejema vlada, pač pa za sklep, ki ga dokončno sprejme DZ. DZ lahko pač prizna Palestino kot samostojno državo ali pa sklep o priznanju zavrne. "A s tem, ko vlada ne da ustreznega predloga, jemlje parlamentu možnost, da se izreče," je opozoril Erjavec in dodal, da gre za "neko pravno telovadbo".
Na vprašanje, ali lahko DZ tudi brez sklepa vlade sprejme akt o priznanju Palestine, se Erjavec ni opredelil. "Težko se opredelim do tega. Lahko le ponovim mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Ta zavzema stališče, da brez predloga vlade ne more priti do priznanja Palestine," je pojasnil. Tako tudi na vprašanje, ali bi bil akt o priznanju Palestine, če ga bi DZ sprejel brez sklepa vlade, pod vprašajem, Erjavec ni konkretno odgovoril.
Zakon o zunanjih zadevah je po ministrovem mnenju jasen: "Vlada bi morala dati predlog glede priznanja Palestine. Ne razumem, zakaj ga ne da." Po njegovem mnenju bi to storila, če bi bila politična volja oz. če bi bilo v SMC stališče o priznanju Palestine enotno. Ob tem je Erjavec ponovno spomnil, da je kljub prenehanju mandata vlade obstajala politična volja, da v parlamentarni postopek pošljejo 22 vladnih zakonskih predlogov.
Na vladi naj bi sicer danes kljub odsotnosti Erjavca neformalno spregovorili tudi o postopkih glede priznavanja Palestine.