REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

DZ skozi priporočilo o doktorskem študiju, razprava o migrantski problematiki prestavljena

DZ skozi priporočilo o doktorskem študiju, razprava o migrantski problematiki prestavljenaDržavni zbor, velika dvorana

DZ je po izredni seji pozno ponoči nadaljeval aprilsko redno sejo, na kateri je obravnaval priporočilo ZL, s katerim bi se DZ zavzel za večjo dostopnost doktorskega študija. Razpravo o priporočilu SDS o ukrepih vlade glede migrantske problematike pa je DZ na predlog samih predlagateljev prestavil na eno izmed naslednjih sej.

Ker je priporočilo v zvezi s sofinanciranjem doktorskega študija zavrnil že matični odbor DZ za izobraževanje, o njem ni bilo glasovanja, je pa DZ o njem opravil razpravo. V njej so se poslanci ZL zavzeli za polno državno financiranje doktorskega študija in zagotovitev štipendij zanj ter za določitev zgornje višine šolnin za doktorski študij.

Miha Kordiš (ZL) je namreč opozoril, da razpis za sofinanciranje doktorskega študija, ki je bil znova razpisan lani, ne pokrije celotne šolnine, ki jo morajo študentje tako doplačati. "Za vpis naj se uveljavljajo merila kakovosti, ne pa premoženjskega statusa študenta," je dejal in opozoril, da je doktorski študij brez državne podpore za večino študentov nedosegljiv.

V SMC so po besedah Dragana Matića priporočilu nasprotovali že na matičnem odboru, to pa zato, ker da je konfuzno in nedodelano. Strinjajo se sicer, da je treba sistemske pomanjkljivosti odpraviti, a je s tem vlada po njegovem mnenju že začela in bo tudi nadaljevala.

Da se potrebne spremembe že izvajajo, zaradi česar se stanje izboljšuje, je ocenila tudi Marjana Kotnik Poropat (DeSUS). Janko Veber (SD) pa je poudaril potrebo, da se študij na tretji stopnji financira iz javnih sredstev. Pozval je, da se višina sredstev, ki se bo namenjala za sofinanciranje doktorskega študija, v zakonu določi natančneje.

S priporočilom bi sicer DZ ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport med drugim priporočil, naj univerzam v celoti zagotovi sredstva za doktorski študij ter s tem zagotovi njegovo brezplačnost.

DZ bi moral po načrtu obravnavati tudi priporočilo o ukrepih vlade glede migrantske problematike, ki ga je obravnaval že 26. aprila, a je takrat razpravo zaradi nesklepčnosti prekinil. Na predlog predlagateljev, poslancev SDS, je DZ razpravo danes prestavil na eno izmed naslednjih sej. Predlog priporočila je sicer že zavrnil odbor za notranjo politiko, zato o njem ne bo glasovanja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek