REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Demokrati republikancem uspeli odvzeti dva senatna sedeža

Demokrati republikancem uspeli odvzeti dva senatna sedežaKevin McCoy, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Republikanska senatorka iz New Hampshira Kelly Ayotte je v sredo zvečer priznala poraz proti demokratski izzivalki Maggie Hassan, s čimer so demokrati na torkovih volitvah republikancem odvzeli dva sedeža, a niso prevzeli večine.

Trenutno stanje v novem senatu je 51 republikanskih sedežev in 46 demokratskih ter dva neodvisna. Oba neodvisna senatorja, eden od njiju je Bernard Sanders iz Vermonta, v senatu glasujeta z demokrati.

Za končno porazdelitev sedežev v 100-članskem senatu manjka še izid iz Louisiane, kjer se bosta decembra v drugem krogu pomerila demokrat Foster Campbell in republikanec John Kennedy, ker v tekmi štirih kandidatov noben ni dobil več kot 50 odstotkov glasov.

A tudi če v Louisiani zmagajo demokrati, ne bodo prevzeli večine v senatu, kjer se bodo lahko za blokiranje republikanskih zakonodajnih pobud zanašali le na obstrukcijo oziroma filibuster, kar so republikanci počeli na začetku prvega mandata predsednika Baracka Obame, ko so bili v manjšini.

Po uvodnih izidih so demokrati uspeli republikancem odvzeti le senatni sedež v Illinoisu, kjer je Tammy Duckworth premagala republikanca Marka Kirka. Mediji so v New Hampshiru najprej za zmagovalko razglasili Kelly Ayotte, čeprav štetje glasovnic še ni bilo končano.

V sredo zvečer je imela Hassanova okrog 700 glasov prednosti od skupaj okrog 750.000 oddanih in Kelly Ayotte jo je poklicala ter priznala poraz.

Demokrati bi morali za prevzem večine republikancem v primeru zmage Donalda Trumpa na predsedniških volitvah odvzeti pet sedežev. Sedež več so jim odvzeli v predstavniškem domu, kjer bo od januarja sedelo 238 republikancev in 193 demokratov. Zaostanek so demokrati zmanjšali, vendar to ne pomeni nič, saj v predstavniškem domu ni možnosti obstrukcije in glas večine pomeni popolno oblast.

Predsedniške volitve je osvojil Trump, ki je za zmago potreboval 270 elektorskih glasov, brez Arizone, Michigana in New Hampshira, kjer rezultati do srede zvečer še niso bili uradno potrjeni, pa jih je zbral 279. Clintonova jih je do sinoči imela 228. Po nepotrjenih izidih se zmaga Trumpu obeta v Arizoni in Michiganu, Clintonovi pa v New Hampshiru.

V torek so potekale tudi guvernerske volitve in demokrati so na njih izgubili tri države, tako, da bodo imeli republikanci po novem 33 guvernerjev, demokrati pa 15. Dva sedeža še nista odločena.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek