nedelja, 29. december 2024 leto 29 / št. 364
Cipras EU pozval k zaščiti delavskih pravic Grkov
Grški premier Aleksis Cipras je v pričakovanju rimskega vrha voditelje EU pozval, naj v okviru pogajanj o naslednjem obroku pomoči Grčiji zaščitijo delavske pravice Grkov. Evropa je s skupnim pravnim redom zagotovila pomembne socialne pravice, tudi pravice do kolektivnih pogajanj, ki pa za Grčijo ne veljajo, je opozoril Cipras.
"Prosim za vašo podporo za skupno obrambo pravice Grčije, da se vrne k evropskemu modelu socialnih standardov," je Cipras zapisal v pismu, naslovljenem na evropske voditelje in objavljenem na Twitterju.
EU ta konec tedna v Rimu slavi dosežke, med katere sodijo tudi temeljne pravice, kot sta pravica do dela in socialne zaščite. Običajno je v rokah vlad, da te pravice ščitijo, a žal ne v vseh primerih, saj je ta pravica v Grčiji omejena, je opozoril Cipras.
Grčija je namreč po Ciprasovih besedah izvzeta iz evropskega pravnega reda, ko gre za socialne pravice in pravice do kolektivnih pogajanj. Zahteve po podaljšanju tega izvzetja Grčija ne razume, to povzroča zamude v pogajanjih in pri okrevanju, je izpostavil.
Grški premier ob tem podporo rimski izjavi ob 60. rojstnem dnevu EU, ki jo bodo v soboto sprejeli evropski voditelji, pogojuje z zagotovilom, da evropske socialne pravice veljajo tudi za Grčijo.
Grčija si na rimskem vrhu želi skupaj s partnerji slaviti 60-letnico in namerava podpreti rimsko izjavo, ki pomeni premik v pozitivno smer, a da bo to mogoče, mora biti jasno, da omenjeni dosežki veljajo tudi za Grčijo, je opozoril Cipras v pismu.
Grčija je znova sredi težkih pogajanj z mednarodnimi posojilodajalci o ukrepih in reformah v zameno za naslednji finančni obrok. Posojilodajalci zahtevajo nove reforme na trgu dela, ki pa ne vključujejo pravice do kolektivnih pogajanj.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v odgovoru na Ciprasovo pismo poudaril, da z naklonjenostjo sprejema poziv k vrnitvi k normalnosti in da zanj ni dvoma, da evropski socialni red velja tudi za Grčijo, tako kot za vsako drugo članico.
Ob tem je spomnil, da je že leta 2015 podprl pošten in učinkovit sistem kolektivnih pogajanj, ter opozoril, da pri kolektivnih pogajanjih ni enega pravila, ki bi ustrezal vsem, niti ni pri tem "prostora za ideologijo".
Juncker verjame, da bi morale grške oblasti in posojilodajalci doseči dogovor, ki bi zagotovil tako spoštovanje grške zaveze, da ne bo korakov nazaj pri reformah, kot zaveze posojilodajalcev, da bodo dali Grčiji prostor za manever pri ustvarjanju prihodnosti.
Vse strani bi si morale po njegovih besedah odgovorno prizadevati za čimprejšnji tehnični dogovor. Naslednje srečanje je neformalno zasedanje evroskupine 7. aprila. Idealno bi bilo, če bi bil dogovor dosežen do takrat, je sklenil Juncker.