sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Bulčeva: EU je pri žrtvah prometnih nesreč sposobna doseči vizijo nič
V EU se letno soočamo z okoli 25.000 žrtvami v cestnem prometu, je na Dnevih zavarovalništva v Portorožu poudarila evropska komisarka za promet Violeta Bulc. Ob tem je ocenila, da so na ravni unije prvič sprejeli konkretne politične zaveze in tudi konkretne načrte, ki bodo pripomogli k uresničitvi t.i. vizije nič do leta 2050.
Ta vizija predvideva sistemski pristop, ki temelji na treh stebrih. Tako bo EU spodbujala bolj varna vozila, pri čemer si bodo med drugim prizadevali za vgradnjo najnovejših funkcij, ki naj po letu 2019 postanejo obvezen del opreme vozil.
Pri načrtovanju naložb v prometno infrastrukturo, ki predstavljajo drugi steber, bodo pripravili zemljevid najbolj kritičnih točk po vseh državah EU, kjer prihaja do nesreč. Ta bo predstavljal eden od kriterijev pri razporejanju denarja za naložbe v prometno infrastrukturo.
Tretjič namerava komisija ukrepati na področju obnašanja ljudi, od vgradnje opreme za testiranje na alkohol in droge, veliko pa bo namenjenega osveščanju o nevarnostih hitrosti, neuporabe varnostnega pasu in drugih tveganih početij. EU sicer veliko vlaga v razvoj samovozečih vozil, je še navedla Bulčeva.
Komisarka je ob tej priložnosti pozvala tudi zavarovalnice k sodelovanju pri uresničevanju vizije nič, denimo z motivacijo oz. nagrajevanjem varnostno osveščenih voznikov - zavarovancev.
Andrew Murie iz kanadske nevladne organizacije MADD, ki združuje sorodnike žrtev prometnih nesreč, je pozdravil besede Bulčeve in opozoril, da so človeške napake vzrok za kar 94 odstotkov vseh prometnih nesreč. K doseganju cilja ničnega števila žrtev je treba po njegovem k sodelovanju pritegniti vse deležnike, od zakonodajalcev do proizvajalcev vozil.
Kot je pojasnil, so marsikatere učinkovite rešitve, tako tehnološke kot zakonodajne, že znane in jih je treba samo implementirati.
Kot so sporočili iz Slovenskega zavarovalnega združenja, ki je organiziralo dvodnevno srečanje v Portorožu, med glavne izzive zavarovalniške panoge po mnenju uglednih govorcev iz Slovenije, regije in v mednarodnem merilu sodijo disruptivne silnice. Te poganjajo gospodarsko rast in razvoj, zato je po mnenju Gregorja Pigrama iz družbe Generali CEE Holding ključen element razvoj ekosistemov, ki bodo znamkam v zavarovalništvu in drugih industrijah prinašala konkurenčno prednost ter zagotavljala ugodnejši in trajnejši položaj na trgu.
Po njihovih navedbah so se govorci strinjali, da so pomemben razvojni element tudi kadrovski viri z različnimi strokovnimi znanji in kompetencami. Zavarovalnice razvijajo koncepte, pristope in tehnične rešitve, ki bodo aktivirale milenijce in zavarovalniške produkte razvile tako, da bodo potrošniki v njih prepoznali visoko dodano vrednost in potrebo po uporabi zavarovalniških produktov.
Osrednji govorec prvega dne Greame Codrington je s svojim nastopom med udeleženci sprožil val navdušenja ter odprl nove poti razmišljanja o digitalizaciji storitev in prihodnosti dela. Tako pri slednji v ospredje prihaja pomen sinergije med tehnologijo, demografijo in družbenimi spremembami, so še zapisali organizatorji.