REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bruselj poenostavlja pravila za proizvajalce sadja in zelenjave

Bruselj poenostavlja pravila za proizvajalce sadja in zelenjaveFoto: Boštjan Tacol

Evropska komisija je poenostavila pravila za evropske organizacije proizvajalcev sadja in zelenjave, ki bodo zmanjšala upravno breme in povečala finančno podporo v času krize. Nova pravila bodo poleg tržne pomoči EU zaradi ruskega embarga omogočila večjo podporo za umik sadja in zelenjave s trga v primeru nepredvidenih dogodkov na trgu.

Cene za umik se bodo povečale s 30 odstotkov na 40 odstotkov povprečne tržne cene v EU v zadnjih petih letih za brezplačno razdelitev (t. i. umiki v dobrodelne namene) ter z 20 odstotkov na 30 odstotkov za umike za druge namene, kot so kompost, živalska krma, destilacija, so danes sporočili iz Bruslja.

Organizacije proizvajalcev v sektorju sadja in zelenjave bodo postale privlačnejše za nečlane, saj bo bolj jasno, kateri ukrepi organizacij proizvajalcev so upravičeni do finančne podpore EU, hkrati pa bo trženje proizvoda zunaj organizacije omejeno na 25 odstotkov. Komisija je prav tako poenostavila in pojasnila zakonodajo v zvezi z nadnacionalnimi organizacijami proizvajalcev in njihovih združenj.

Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan je ob poenostavitvi dejal, da je sektor sadja in zelenjave v okviru kmetovanja in proizvodnje hrane v Evropi izredno pomemben. "Milijone kmetov, ki se uvrščajo med proizvajalce najkakovostnejše hrane na svetu, je treba ustrezno nagraditi za njihova prizadevanja. Potrošniki morajo imeti še naprej dostop do takšnih proizvodov," je poudaril komisar.

Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan

Vsako leto 3,4 milijona kmetijskih gospodarstev v EU, kar je približno četrtina vseh kmetij v EU, proizvede sadje in zelenjavo v vrednosti približno 47 milijard evrov. Po najnovejših podatkih obstaja približno 1500 organizacij proizvajalcev, ki pokrivajo polovico proizvodnje sadja in zelenjave v EU.

Od uvedbe ruskega embarga na izvoz agroživilskih proizvodov EU avgusta 2014 so bili pridelovalci sadja in zelenjave v EU poleg neposredne pomoči in sofinanciranja projektov za razvoj podeželja s strani EU deležni tudi izrednih podpornih ukrepov v skupnem znesku 430 milijonov evrov. Evropska komisija pa zagotavlja tudi dodatna finančna sredstva za organizacije proizvajalcev v višini približno 700 milijonov evrov na leto, še pojasnjujejo v Bruslju.

Poleg te že obstoječe tržne pomoči bodo nova pravila omogočila povečanje podpore, ki je v sektorju sadja in zelenjave na voljo za umik s trga - ko je treba proizvode umakniti s trga zaradi nepredvidenega razvoja dogodkov na trgu.

Proizvajalci bodo deležni poenostavitev in pojasnitev zakonodaje, kar se tiče nadnacionalnih organizacij proizvajalcev in njihovih združenj. Te organizacije so ključne za internacionalizacijo sektorja, saj kmetom in njihovim proizvodom ne le omogočajo boljši dostop do trga, temveč tudi zagotavljajo, da se kmetom vrne dodana vrednost, nastala zaradi večjega izvoza. Da bi se plačila nadnacionalnim organizacijam poenostavila in pojasnila, so na primer nadzor in plačila od zdaj naprej povezani z območjem, kjer se izvaja dejavnost nadnacionalne organizacije.

Po današnjem sprejetju delegiranje uredbe s strani Evropske komisije imata Svet in Evropski parlament na voljo dva meseca, da glasujeta o delegirani uredbi, ki bo nato začela veljati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek