sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Brecelj v svoji novi knjigi razkriva politično ozadje trojnega umora leta 1944 v Trstu
Martin Brecelj je v Ljubljani predstavil novo knjigo Anatomija političnega zločina. Gre za zgodovinsko raziskavo o umoru književnika in politika Stanka Vuka, njegove žene Danice Tomažič in njunega gosta Draga Zajca leta 1944 v Trstu. Zločin po avtorjevi oceni še vedno vznemirja javnost tudi zaradi morilcev, ki so bili očitno politično motivirani.
Brecelj v prvem delu knjige s polnim naslovom Anatomija političnega zločina - Trojni umor v Rossettijevi ulici med ugibanji in dejstvi predstavi izsledke policijske in sodne preiskave, opiše življenjske poti treh žrtev in obnovi prve javne odzive na zločin.
Drugi del je posvetil kritični obravnavi razlag, po katerih je bil trojni umor delo nasprotnikov Osvobodilne fronte (OF), zlasti slovenskih četnikov in domobrancev. V tretjem delu pa se avtor posveti domnevam, po katerih so zločin zagrešili pripadniki OF, še posebej komunisti, in razvije še svojo rekonstrukcijo zločina.
Na današnji predstavitvi v ljubljanskem Konzorciju je zgodovinar Renato Podbersič Brecljevo knjigo označil za "resno zgodovinsko delo, ki je odlično dokumentirano z arhivskimi gradivi ter prinaša tudi kopico doslej malo znanih ali sploh neznanih podatkov".
Brecelj je izpostavil, da je za zločin mogoče na podlagi tehtnih indicev osumiti ljudi z različnimi političnimi predznaki, pravzaprav vse strani v državljanski vojni, ki je divjala med drugo svetovno vojno na Slovenskem: "Zato ta krvavi dogodek ponuja zrcalo, v katerem se lahko vsaka od vpletenih strani v tej slovenski katastrofi sooča s svojimi najslabšimi potezami."
Zločin bi lahko zagrešili nasprotniki OF. Razloge za to bi imeli, saj sta se zakonca Vuk opredeljevala za OF in se odpravljala v partizane. Toda zločin bi lahko po avtorjevih besedah zagrešili tudi pripadniki OF, saj so od vsega začetka na to možnost mnogi opozarjali, posebno utemeljeno policijski preiskovalci.
Po Brecljevih ugotovitvah je šlo za likvidacijo varnostno-obveščevalne službe (Vos) OF, ki so jo izvedli načelnik Vosa na južnem Primorskem Vidko Hlaj ter Vosovska varnostnika Albert Gruden in Slobodan Šumenjak. Zakonca Vuk sta po avtorjevih besedah padla, ker sta se opredeljevala za OF in se odpravljala v partizane, se pravi iz načelno istega razloga, ki ga v svojih razlagah navajajo obtoževalci nasprotnikov OF.
"Seveda pa je treba dodati, da bi zlasti Vukov vstop v OF lahko načel politični monopol komunistov nad osvobodilnim gibanjem, saj bi z njim prišel v partizane politično ambiciozen človek, ki je užival široko podporo v krščanskosocialnih krogih na Primorskem," je poudaril Brecelj. Po njegovih besedah so likvidacijo naročili komunisti, ki so bili pristojni za nadziranje Vosa na Primorskem, najverjetneje Edo Brajnik in Aleš Bebler.
Publicistka Alenka Puhar pa je na predstavitvi opozorila, da v knjigi, ki je na okrog 300 straneh izšla pri tržaški založbi Mladika, "ni niti ene same žaljive besede, saj je avtor do vseh enako spoštljiv in enako kritičen". Prav tako je pohvalila, da avtor pri rekonstrukciji zločina "na vsakem koraku ostaja super natančen v dokazovanju". Tudi Brecelj je izrazil upanje, "da v delu nihče ne bo prepoznal kakršnekoli sovražne osti".
Brecelj se je rodil leta 1953 v Buenos Airesu v Argentini, od leta 1964 živi in deluje večinoma na Tržaškem. Maturiral je na klasičnem liceju Franceta Prešerna v Trstu, iz filozofije pa je diplomiral na tržaški univerzi. Do leta 2015 je bil zaposlen kot časnikar in naposled kot urednik pri Primorskem dnevniku v Trstu, v katerem se je rad oglašal s komentarji.