REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brat bratu: Izstop Rajka Janše iz Empisa razkriva, kako s pomočjo Janševe vlade služi - »družina Janša«

Brat bratu: Izstop Rajka Janše iz Empisa razkriva, kako s pomočjo Janševe vlade  služi - »družina Janša«Brata Janša - s »pametno strategijo« skupaj do državnega denarja? Vir: Twitter

V času slovenskega predsedovanja je podjetje Empis, ki je v lasti družine brata slovenskega premierja Janeza Janše, ministrstvu za zunanje zadeve po poročanju Mladine prodalo poslovna darila, vredna več deset tisoč evrov.

Na Ministrstvu za zunanje zadeve so pojasnili, da so od grosupeljskega podjetja Empis, ki je v lasti Rajka Janše, brata slovenskega premierja Janeza Janše, kupili 100 kosov torb za dokumente (6,35 evra brez DDV/kos, skupni znesek 635 evrov brez DDV), 2100 dežnikov (12,05 evra za kos, skupaj 25.305 evrov), 260 šalov (15,90 evra za kos, vsi 4.134 evrov), 610 kravat (15,80 evra za eno, skupaj 9.638 evrov) ter 54.000 kosov kemičnih svinčnikov (za kos 0,72 evra).

Rajko Janša
Poslovanje podjetja pod taktirko družine premierjevega brata Rajka Janše.

Nato je novembra zunanje ministrstvo Empisu plačalo še 21.000 evrov in ta teden še dodatnih 37.000 evrov.

Zbirki poslovnih daril so med drugim dodali še 24.000 kulijev.

To pomeni, da je zunanje ministrstvo, ki ga vodi član SDS Anže Logar, od podjetja družine Rajka Janše v tem letu kupilo 78.000 kemičnih svinčnikov oziroma kulijev.

Za celoten projekt predsedovanja Svetu EU je bilo sicer predvidenih 80 milijonov evrov, do zdaj pa so jih porabili slabih 50 milijonov evrov.

V Evropski komisiji je zaposlenih 32.000 uradnikov ‒, če bi Slovenija vsakemu od njih podarila pisalo Rajka Janše, bo v skladiščih zunanjega ministrstva še vedno ostalo 46 tisoč kulic.

Vizjak, Petan in senčni posli družine janša
Rajko Janša je veselo posloval tudi z DZS-jem, s katerim je bil v sporu Janez Janša. Tajkun Bojan Petan (DZS) si je kupil mir in nato dobro zaslužil, ko je preko posrednika kupil dve ničvredni podjetji Rajka Janše... Vir: Twitter

Znova pa v oči padeta dve zadevi: prvič, da je bilo celotno naročilo Ministrstva za zunanje zadeve, ki dejansko spada pod isto oziroma vsebinsko enako nabavo promocijskega materiala v vrednosti okoli 100.000 evrov - prebrisano »razbito« na tri naročila, od katerih je bilo vsako manjše od 40.000 evrov, kar je meja, ko bi bilo potrebno izvesti javno naročilo.

Ponovila se je torej zgodba, ki jo poznamo že iz nakupov »Boxerjev« in letala »Spartan« ter obnavljanja UKC-ja in drugih podobnih zgodb, kjer se je Janševa vlada prav tako izognila javnemu naročanju.

V trenutku nastopa nove vlade je predsednikov brat izstopil iz lastnega podjetja, seveda z razlogom. Izognil se je elementu omejevanja poslovanja. Zakon o integriteti družbam, ki so neposredno povezane s člani vlade, prepoveduje poslovanje z njo.

Drobljenje naročil, ki bi sicer morala biti opravljena v enem kosu pa je eno večjih kršitev po zakonu o javnem naročanju – o čemer pa bo šele morala odločati državna revizijska komisija.

Kot so sporočili, zahtevka za revizijo tega javnega naročila za zdaj še niso prejeli.

Nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec pa je za POP TV ocenil, da gre za izigravanje slovenske pozitivne zakonodaje.

»V trenutku nastopa nove vlade je predsednikov brat izstopil iz (lastnega - op. avt.) podjetja, seveda z razlogom. Izognil se je elementu omejevanja poslovanja. Zakon o integriteti družbam, ki so neposredno povezane s člani vlade, prepoveduje poslovanje z njo,« je pojasnil nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Štefanec.

Ker je šlo za posel, vreden približno 100.000 evrov, je le ta podvržen postopkom javnega naročanja, z drobljenjem naročil pa so se temu izognili, je še dodal Štefanec.

Po njegovem mnenju so v tem primeru podani elementi korupcije: »Šlo je za kršitev dolžnega ravnanja, posledica pa je, da je nekdo zaslužil nekaj, kar ne bi smel na ta način zaslužiti

Slika kaže nazoren poslovni model, po katerem očitno poslujeta brata Rajko in Janez Janša. Na eni strani je premier Janez Janša, ki nastavlja in odstavlja kadre ter upravlja s pregonom neprimernih, na drugi (slika je simbolična) pa dividende pobira brat Rajko... Vir: Twitter

Prav to - sum korupcije - pa na celotno zgodbo meče še večjo senco.

Rajko Janša je torej izstopil iz lastnega podjetja, a je podjetje ostalo v rokah njegove družine (sinov) in je tako lahko prišlo do poslovanja, ki bi sicer moralo biti prepovedano.

Zelo verjetno pa je, da je Rajko Janša kot tisti, ki je ustanovil Empis d.o.o. in opravil večino poslovanja z različnimi podjetniki ostal de facto tisti, ki nadzoruje podjetje, medtem ko so člani njegove družine zgolj formalni lastniki podjetja.

Obenem pa tudi dejstvo, da je izstopil iz podjetja takoj po tem, ko je njegov brat postal predsednik vlade kaže na to, da je šlo za premišljen načrt, saj je Rajko ob izstopu iz podjetja očitno vnaprej pripravil teren za to, da bi kljub zakonskim omejitvam omogočiti poslovanje svojega podjetja z vlado Janeza Janše.   

Podjetnik, ki sam uspeva na trgu bi se zato takemu ravnanju izognil.

Da se mu ni, kaže ob tem še na nekaj – da Rajko Janša pravzaprav ni pravi »podjetnik«, ki bi znal in zmogel poslovati in obstati na trgu, pač pa le nekdo, ki posluje v senci brata in tedaj, ko je na oblasti on, vleče denar iz državnih podjetij, ob pomoči »slamnatih lastnikov«, članov lastne družine.

Pri tem pa ne smemo pozabiti, da je po razkritjih samega Janeza Janše, Rajko Janša posojal denar - tudi 50.000 evrov ali več! -  bratu Janezu ob nakupih avtomobila.

To kaže, da Rajko Janša pravzaprav ni pravi »podjetnik«, ki bi znal in zmogel poslovati na trgu, pač pa le nekdo, ki v senci brata in tedaj, ko je na oblasti on, vleče denar iz državnih podjetij, ob pomoči »slamnatih lastnikov«, članov lastne družine.

Kar pomeni, da ima zaradi dobrega materialnega stanja Rajka, s katerim je Janez kupil tudi apartma v Avstriji, korist tudi brat Janez. 

V državnih podjetjih pa sedijo ljudje, katerih usoda je v veliki meri odvisna od Janeza Janše v času, ko zaseda premierski stolček, zato si radi, kot je bilo že razkrito, kupujejo mir s kupovanjem poslovnih darilc, ki jih ponuja podjetje Rajka Janše.

In tako seveda služi –, če ne neposredno Janez Janša, pa vsaj »družina Janša« in to s pomočjo vlade Janeza Janše.

Povdano preprosto: Ker je Janšev brat Rajko takoj ob Janezovi zasedbi premierske funkcije izstopil iz lastništva podjetja Empis, je že s tem nakazal, da ima v mislih služenje z državnimi financami.

Z razbijanjem glede potreb in namenov države enega samega naročila na tri manjše pa je Janševa vlada omogočila podjetju v lasti družine brata Rajka zaslužek brez javnega naročila in privilegirano prodajo torbic, kravat in kulijev.

Janša družinske člane, ki služijo z državo, redno menjava, toda metoda dela ostaja enaka.

Služijo pa ne samo s kupovanjem in preprodajami, pač pa tudi drugače.

Dodatno služijo na primer tako, da so dobro poskrbeli za svoj naraščaj.

Ta je pri prvorazrednih večinoma zaposlen na dobro plačanih delovnih mestih, zelo pogosto pa tudi v Evropskem parlamentu in drugih institucijah EU, ki jih njihovi starši sicer tako radi kritizirajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek