petek, 04. julij 2025 leto 30 / št. 185
»Bloomberg«: Evropske države Nata previdne pri nakupu ameriškega orožja

Raste zaskrbljenost med evropskimi članicami Nata zaradi vse večje odvisnosti od ameriškega orožja sredi vsesplošnih prizadevanj za ponovno oborožitev, poroča Bloomberg.
Med zadnjim vrhom v Haagu so se države Nata zavezale, da bodo do leta 2035 povečale vojaško porabo na pet odstotkov BDP, da bi se spopadle s tem, kar so opisale kot »dolgoročno grožnjo Rusije evroatlantski varnosti«.
ZA referendum na katerem naj ljudstvo odloči, a si želi za orožje dati več kot 21÷ proračuna (torej 5÷ BDP-ja), namesto 7÷, ki jih sedaj dajemo za obrambo. || Vlada predloga Levice za referendum o obrambnih izdatkih ne podpira, pri Golobu koalicijski vrh https://t.co/yvhSmPxVQU
— Trdosrcnez (@Trdosrcnez) June 30, 2025
Sicer gre za trditev vojnih hujskačev z Zahoda, ki jo je Moskva večkrat zanikala.
Da je oboroževaje nesmiselno pove tudi dejstvo, da so članice NATO vojaško bistveno močnejše od Rusije, ki zato nima nobe možnosti, da bi z domnevnim napadom uspela.
Hkrati pa tudi napoad NATO na Rusijo ne bi prinesel uspeha, ker bi se Rusija lahko branila s termonuklearnim orožjem. Pretirano oboroževanje je zato nesmiselno.
Davkoplačevalcem so nam naložili dodatne 3,3 milijarde. To je več kot četrtina lani pobranih davkov.
— Boris (@Borislav_007) June 27, 2025
Brez kakršne koli razprave v parlamentu.
Za par milijonov ( penzije za prijatelje ) so takoj razpisali referendum. Mislim da bi ga morali obvezno tudi za to.
Tega se vsaj deloma nekateri v Evropi zavedajo. Zdaj naj bi zato že obstajala zaskrbljenost tudi zaradi poglabljanja odvisnosti od ameriške obrambne industrije, zlasti pod vodstvom ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Po poročanju Bloomberga se voditelji bojijo, da bi lahko bili izpostavljeni večjim tveganjem, zlasti glede na Trumpova prizadevanja za izboljšanje odnosov z Rusijo in pretekle grožnje s priključitvijo Grenlandije.
Naraščajočo odvisnost od ameriškega orožja je zato postalo »vse težje prodati doma«.
Koliko bo Slovenija v naslednjih 15 letih zares namenila za obrambo? 3 ali 5 odstotkov BDP-ja? Martin Premk, predsednik odbora državnega zbora za obrambo pic.twitter.com/t4KfRfhC8a
— Odmevi (@TVOdmevi) June 26, 2025
Francoski predsednik Emmanuel Macron se že dolgo zavzema za idejo o zagotovitvi večje obrambne avtonomije za evropske države Nata in poziva k razvoju samozadostne vojaško-industrijske baze.
In seveda k nakupu orožja, ki ga izdeluje francoska orožarska industrija.
And a winner is:
— SlavicFreeSpirit (@SlavFreeSpirit) June 2, 2025
Macron looked rough…
But don’t worry — Nurse Zelensky and Dr. Trump and Dr. Putin are here.
And Brigitte? Let’s just say… BUM! pic.twitter.com/8VltsdyotE
Kanada, ključna zaveznica Nata, naj bi ponovno preučila svoje sodelovanje v programu lovskih letal F-35 pod vodstvom ZDA in tehta prehod na švedske alternative.
»Tri četrtine naših obrambnih izdatkov ne bi smeli več pošiljati v Ameriko,« je v začetku tega meseca dejal kanadski premier Mark Carney.
Carney is just playing Canadians, Canada's new European partners rely on the US for defence weaponry as much as Canada does
— cbcwatcher (@cbcwatcher) June 27, 2025
"For European countries that just approved the biggest increase in military spending in decades, “Buy American” is looking a lot less appealing than it… https://t.co/9J3emhXYSc
Tudi København je pokazal nekaj odpora in Washingtonu sporočil, da so ameriški posli z orožjem postali »politično težki« glede na Trumpov predlog, da bi ZDA priključile Grenlandijo, ki jo trenutno nadzoruje Danska.
NEW: For US allies that just approved the biggest increase in military spending in decades, “Buy American” is looking a lot less appealing than it once was. They may have no choice.https://t.co/Nfc8cnGExa
— Natalia Drozdiak (@nat_droz) June 27, 2025
Nelagodje v zavezništvu je spodbudila tudi Trumpova odločitev, da v začetku letošnjega leta konča izmenjavo obveščevalnih podatkov z Ukrajino.
Po besedah neimenovanih uradnikov je odločitev »vznemirila zaveznike«, ker je sprožila zaskrbljenost glede tega, koliko nadzora bi lahko imele ZDA nad izvozom orožja v primeru krize.
ITS OVER !!!
— (@SMO_VZ) July 2, 2025
USA is getting out of UKRAINE !
The ORDER has been issued by TRUMP !!
" GET US THE FUCK OUT OF UKRAINE"
"This is what America First looks like"
- US Ambassador to NATO explains why they don't want to supply Ukraine !
NOW , the RUSSIANS are coming !!! https://t.co/d61GLzKT4J pic.twitter.com/C4JBnKH6Dr
Vendar pa pomanjkanje izvedljivih domačih alternativ še vedno veže evropske države na ameriške dobavitelje.
Desetletja premajhnih naložb so evropske zmogljivosti za proizvodnjo obrambne opreme pustila nerazvite.
Posledično bodo države verjetno še naprej kupovale ameriško opremo za doseganje ciljev ponovnega oboroževanja, zlasti ker se zaloge izčrpavajo zaradi pošiljk vojaške pomoči režimu v Kijevu.
European NATO states wary of buying US arms – Bloomberg
— Forbidden News (@NewsForbiddenX) June 27, 2025
Allies are reportedly put off by Trump’s coercive rhetoric and rapprochement with Russia pic.twitter.com/lR43UIXEL5
Moskva je obsodila trend militarizacije EU in prenos orožja Kijevu ter konflikt označila za posredniško vojno Nata.
Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je zaskrbljenost Nata glede ruske agresije označil za »nesmisel« in za stopnjevanje napetosti okrivil »agresivno obnašanje« in širitev zahodnega vojaškega pakta.