REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Romi s festivalom Romano Čhon razbijajo stereotipe in predsodke

Romi s festivalom Romano Čhon razbijajo stereotipe in predsodkeRomski mesec

Romski akademski klub (RAK) iz Murske Sobote je sklenil 9. festival romske kulture Romano Čhon (Romski mesec), s katerim so znova odpirali prostor za ustvarjalnost Romov in opozarjali na njihov diskriminatorni položaj v družbi. Z učinkom festivala so zadovoljni, ker razbijajo predsodke in stereotipe o Romih.

Dvomesečni projekt so vodili študenti Sandi Horvat, Marcel Baranja, Melisa Baranja in Vinko Cener iz RAK. Kot so povedali ob današnji predstavitvi, so drugo leto zapored največ poudarka dali informiranju in obveščanju širše skupnosti o Romih in Sintih v Sloveniji, romski kulturi in njihovi identiteti. Ob tem so obiskovali osnovne in srednje šole ter fakultete po Sloveniji, festival pa sklenili na interaktivni delavnici na festivalu mladih na gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Predstavljali so pet projektov na predavanjih oziroma delavnicah, Preprosto enostavno, Kultura-arhitektura, Romska kultura kot turizem, 50 % Rom + 50 % Slovenec = 100 % človek ter Romska kultura po Evropi.

"Romsko kulturo in identiteto smo predstavljali Romi sami, sami smo delili svoje izkušnje, osebne zgodbe, ker je najbolje podati verodostojne informacije, lani nas je poslušalo 400, letos že 524 posameznikov, izvedli smo 14 aktivnosti in mnoge šole so nas že prosile, naj jih ponovimo," je povedal Horvat.

Vsi pa so ugotavljali, da v šolskem sistemu primanjkuje ozaveščanja mladih o Romih, saj o njih vedo zelo malo, večina je celo trdila, da vidi Roma prvič v živo.

"To pomeni, da niso imeli nikoli stika z nami, čeprav nas je 12.000, vse kar vedo o Romih, vedo na neki način o ciganih, razmišljajo boj stereotipno, s tem ko se izobraženi Romi postavimo pred njih, pa že razbijemo prvi mit, da Romi ne morejo biti visoko izobraženi. V bistvu so to zelo majhni koraki, a prav to je naš prvi cilj, da večinskem prebivalstvu, zlasti mladim, ki jih lahko še nekako "spravimo na pravo pot", da ne razmišljajo stereotipno o nas," je dodal Horvat.

Po besedah Melise Baranja pa so bili zanimivi predvsem presenečenost poslušalcev, ko so srečali izobražene Rome, in zelo pozitivni odmevi, saj si želijo več predavanj, več delavnic, da bi lahko začeli razmišljati drugače o ljudeh, ki so mogoče njihovi sosedje. Da bodo tako ravnali drugače s svojimi otroki, bolniki, ko bodo začenjali poklicno pot.

"Mislim, da so pridobili veliko več, kot smo mi pričakovali, videli so, da je mogoče biti drugačen med drugačnimi, da obstaja tudi svetla prihodnost za romsko skupnost in da lahko tudi sami prispevajo kaj kot bodoči strokovnjaki," je še povedala Baranjeva.

Za prihodnje leto, ko bodo praznovali 10-letnico RAK in festivala, ki ga podpira ministrstvo za kulturo, napovedujejo še več dogodkov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek