sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Na Vodnikovi domačiji Dnevi afriške literature
Na Vodnikovi domačiji bo 16. in 17. maja potekal kulturni in akademski program 6. mednarodne konference Dan Afrike. Na Dnevih afriške literature želijo z oživitvijo afriške literarne ustvarjalnosti med slovenskimi bralci opomniti na pomen afriške literature kot pomembnega medija za vpogled v afriško družbo.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedala vodja literarnega in kulturnega programa Aleksandra Gačić z Inštituta RI19+, so pri snovanju programa izhajali iz negativnih okoliščin, v katerih se je znašla afriška literatura v Sloveniji in drugod. Prva je slaba prevajanost in zastopanost afriške literature, zaradi česar v javnosti prevlada občutek, da ta literatura ne obstaja.
Ob tem je afriška literatura še vedno podvržena kolonialni perspektivi branja, ki se kaže v stereotipni, polovični podobi Afrike. Zato želijo podati tudi drugo polovico in prikazati celostno podobo Afrike. Ob sem se Afriko danes pogosto ponuja kot enotno celino, čeprav gre za 54 različnih držav, katerih literature so estetsko, vsebinsko in ideološko zelo raznolike.
Dnevi afriške literature bodo ponudili pogovore ob knjigah, pravljici za najmlajše in družine, literarni delavnici, večer glasnega branja in okroglo mizo.
Okrogla miza Podobe Afrike znotraj razvojnih projektov in nevladnih organizacij se bo osredotočila na vprašanje, kakšna podoba Afrike se vzpostavlja znotraj razvojnih projektov v različnih organizacijah in kako v javnosti uskladiti različne predstave o Afriki in ne zaiti na področje izključujočih, sterotipnih podob.
Med avtorji, katerih dela bo predstavil festival, so denimo alžirski pisatelj Kamel Daoud, nigerijski pisatelj Ben Okri, alžirski pisatelj in novinar Said Khatibi in egiptovski pisatelj Waguih Ghali.
Spremljevalni program bo med drugim oba dneva od 17. do 21. ure ponudil knjigarno z afriškimi knjigami.
Namen Dnevov afriške literature je tudi vzpodbuditi vlogo literature kot "nežnega sredstva za izmenjavo idej", ki lahko vzpodbudi medkulturni dialog med državami.
Alenka Suhadolnik z ministrstva za zunanje zadeve, koordinatorica mednarodne konference Dan Afrike, je poudarila, da je že lanska konferenca ponudila spremljevalni program, ki se je posvečal tudi kulturi. Za to so se odločili zaradi velikega migracijskega vala, saj se jim je zdelo, da je treba ta kontinent osvetliti tudi znotraj njegove modernosti. Hkrati je, kot je povedala, to kontinent, na katerem bo do leta 2050 po današnjih projekcijah živela četrtina svetovnega prebivalstva.
Alenka Suhadolnik je prepričana, da umetnost "ponuja pomembne uvide v sodobni svet ali še bolje, svet, ki nastaja". Ibrahim Nouhoum iz Mednarodnega afriškega foruma pa je poudaril, da se tako Afriko predstavlja v najboljši luči, preko tistih, ki jo poznajo.
Mednarodna konferenco Dan Afrike, ki jo v okviru Blejskega strateškega foruma organizira ministrstvo za zunanje zadeve, bo potekala 18. in 19. maja v kongresnem centru Brdo. V Španskih borcih bo 19. maja potekal še zaključni koncert konference.