REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SMC prepričana v uspeh projekta drugi tir

SMC prepričana v uspeh projekta drugi tirLuka Koper

Projekt drugi tir je za Slovenijo in tudi širšo evropsko regijo strateškega pomena, zato v SMC verjamejo, da bosta celotna strokovna in splošna javnost prepoznali nujnost njegove izgradnje. Zagotavljajo, da bo celoten postopek potekal transparentno in nikakor ne bo predstavljal tveganja za davkoplačevalce. V slovenski lasti ostaja tudi Luka Koper.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala generalna sekretarka vlade in uradna govornica SMC Lilijana Kozlovič, se pretekle vlade v zvezi z drugim tirom niso ukvarjale s ključnim vprašanjem - njegovim financiranjem. SMC je po njenih besedah v manj kot dveh letih uspela pridobiti večino potrebnih zemljišč, pravnomočno gradbeno dovoljenje, interes zalednih držav ter zaupanje in sodelovanje evropskih institucij.

Zakon o drugem tiru po besedah Kozlovičeve rešuje temeljna vprašanja glede njegove izgradnje, torej glede financiranja, gradnje ter upravljanja in gospodarjenja. Zelo pomembno je, da zapira tudi vprašanje lastništva Luke Koper.

"Ko smo se v SMC odločali za soudeležbo zalednih držav, je bil naš predpogoj, da lastništvo Luke Koper in izgradnja infrastrukture ostaneta v naši lasti," je poudarila Kozlovičeva in ob tem izrazila ponos, da je ministrstvu za infrastrukturo uspelo prepričati toliko držav EU v pomen projekta.

Vlada je po besedah Kozlovičeve konstrukcijo financiranja zastavila na način, ki ne predstavlja tveganja za davkoplačevalce. "Tako močna zasedba s tako trdno udeležbo in tudi nadzorom evropskih institucij zagotavlja, da bo ta projekt transparenten, trden in predvsem tudi realen," je izpostavila ob predstavitvi virov financiranja.

Izgradnja drugega tira bo po besedah Kozlovičeve Slovenijo uvrstila na infrastrukturni zemljevid Evrope, Luko Koper pa opredelila kot ključna vrata, prek katerih bodo potekale transportne poti širše evropske regije.

Po njenih besedah gre za projekt, ki ima za Slovenijo strateški pomen, "predvsem pa je to projekt širše evropske regije, ki ima multiplikativne učinke in močno povečuje konkurenčnost Luke Koper".

Generalna sekretarka vlade je izpostavila tudi sestanek državnega sekretarja na infrastrukturnem ministrstvu Jureta Lebna s civilno iniciativo za nadzor projekta, srečanje s Civilno iniciativo Črni Kal in srečanje z delavci v Luki Koper. Te dejavnosti po njenih besedah dokazujejo odgovornost vlade v dialogu s civilno družbo.

"Razumemo, da je posameznike lahko tudi strah, ko pride do sprememb. Razumemo tudi dvome, da bi ta projekt lahko postal Teš 6. Ne pristajamo pa na poskuse, da bi se ta projekt ustavil. Ne pristajamo na izkrivljeno in zlonamerno prikazovanje dejstev, predvsem pa ne pristajamo na to, da bi se nadaljnjih 18 let ali več pogovarjali o tem, kako in ali sploh bomo ta projekt zaključili," je poudarila Kozlovičeva.

Vlada pričakuje, da bo projekt tekel neodvisno od sestave nadzornega sveta Luke Koper. Optimistični so tudi glede dosege dogovora z Madžarsko glede njene udeležbe pri financiranju projekta. Ob tem je Kozlovičeva izpostavila, da Madžarska "sploh ne izraža želje" po lastniškem vstopu v luko. "Luka ostaja slovenska," je poudarila in dodala, da pa si Madžarska želi prednostni dostop do luke.

Tudi Leben je poudaril, da "luka nikakor ni na mizi". Glede stroškov madžarske udeležbe pa je pojasnil, da delajo "v korist Slovenije na način, da sodelovanje z Madžarsko ne bo nič dražje od denimo kredita pri Evropski investicijski banki".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek